Schody z kredkami będą, ale… nad Wartą

Wszyscy, którzy kibicowali blogerom z UlepszPoznań.pl, którzy zaprojektowali kolorowe kredki mające zdobić schody między Górna i Dolną Wildą, z pewnością się ucieszą na wieść, że schody w końcu powstaną. Co prawda nie na Wildzie, ale nad Wartą.

Batalia o kolorowe schody trwa od kilku lat – a konkretnie od czasu, gdy stowarzyszenie Ulepsz Poznań wpadło na pomysł, by obskurne i nieładne schody prowadzące z Górnej na Dolną Wildę upiększyć, malując je na kolorowo. Gdy już w końcu udało się doprowadzić do tego, by Zarząd Dróg Miejskich zgodził się na pomalowanie schodów, ogłoszono konkurs i wybrano projekt (przedstawiający kolorowe kredki) a nawet zdobyto pieniądze – okazało się, że schody są w fatalnym stanie technicznym i nadają się nie do malowania, ale do odbudowy.

– Jesteśmy na etapie projektowania i konsultacji – wyjaśniał Kazimierz Skałecki, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, podczas posiedzenia Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. – Do 30 maja mają być gotowe trzy koncepcje, a do 30 listopada już konkretny projekt ze wszystkimi dodatkami.

Nowe schody mają być bowiem dostępne dla niepełnosprawnych i rowerzystów, a także ozdobione stylowymi latarniami, podobnymi do tych, które stoją w parku Wilsona. Ale zbudowanie tego wszystkiego musi potrwać.
– Najwięcej problemów będzie pewnie z wyborem koncepcji – przewiduje dyrektor Skałecki. – Wykonawcę powinno się udać wybrać w tym roku, ale wykonanie to sprawa marca 2015…

Do dyskusji o schodach włączyła się także Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator zabytków. Z dwóch powodów: po pierwsze, by dopilnować budowy schodów na Wildzie w kwestii zgodności z historyczną zabudową dzielnicy, bo do tej pory niewiele miały z nią wspólnego. Po drugie – by umożliwić blogerom z uUlepszPoznańn.pl pomalowanie innych schodów, skoro na wybudowanie tych na Wildzie trzeba będzie czekać do przyszłego roku.

– Jestem w kontakcie z autorami pomysłu – zapewniła konserwator. – I zapadła decyzja, by pomalowano schody nad Wartę przy moście Rocha. Zwłaszcza że skoro schody na Wildzie mają być odbudowane w klimacie lat 30. ubiegłego wieku, to i tak kredki nie bardzo by pasowały…

Tak więc kolorowe kredki na stopniach będziemy mogli podziwiać na schodach nad Wartę przy moście Chrobrego. Czy to lepiej, czy gorzej? każdy będzie mógł ocenić, gdy już schody przy moście zostaną pomalowane w kredki – a te  na Wildzie odbudowane w duchu epoki…