Finisaż wystawy niezwykłej biżuterii Anny Orskiej

Zbliża się finał wystawy ”1000 lat w naszyjnikach”. Dlatego Poznań zaprasza mieszkańców w sobotę na spotkanie z Anną Orską – i archeologią w nietypowym wydaniu. A niektórzy szczęściarze będą mogli je nawet przymierzyć!

Wyjątkową biżuterię, w której zamknięte są fragmenty historii miasta można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim od 18 stycznia. W ramach współpracy z poznańską projektantką Anną Orską powstało dwanaście oryginalnych naszyjników, wykonanych ze srebra, stali szlachetnej i drewna dębowego pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X. wieku. – Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwoliło nam wszystkim na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadała sztuce nowego sensu i znaczenia – mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

– To ostatni moment, by zobaczyć tę unikatową biżuterię w naszym muzeum – mówi Agnieszka Stempin, kierownik rezerwatu. – Ale nie tylko. Dwanaście wyłonionych w drodze konkursu poznanianek będzie mogło naszyjniki założyć i otrzymać zdjęcie wykonane w takiej ozdobie.
 
Przypomnijmy, że biżuteria stanowi eksponaty muzeum, nie można ich jej kupić – zatem fotografia w takim unikacie to jedyna okazja aby poczuć się, choć na chwilę, posiadaczką skarbu. By wziąć udział w konkursie wystarczy wymienić dwie dowolne miejscowości, z których pochodzą zabytkowe naszyjniki pokazywane na wystawach stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27) i wysłać zgłoszenie konkursowe na adres mailowy: rezerwat@muzarp.poznan.pl. Wejście do Muzeum w celu odszukania na ekspozycjach naszyjników jest bezpłatne.

Finisaż wystawy biżuterii autorstwa Anny Orskiej zaplanowano na 15 marca. Tego samego dnia o godzinie 11.00 w Rezerwacie Genius Loci odbędzie się także spotkanie autorskie z Anną Orską. Artystka opowie gościom m.in. o technikach projektowania biżuterii. Będzie to także okazja, by porozmawiać z archeologami o projekcie „1000 lat w naszyjnikach”. Natomiast w godzinach od 10.00 do 17.00 wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć specjalną prezentację multimedialną pt. „Naszyjniki przez tysiąclecia w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu”.