Kobiety pokazały swoją siłę. W urzędzie wojewódzkim

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim pojawiły się przedstawicielki świata polityki, kultury oraz wolontariatu. Wszystkie biorą udział w konferencji „Ach, te kobiety…” Tegoroczna, trzecia edycja, odbywa się pod hasłem „Siła jest w Nas”.

Pomysłodawcą i gospodarzem jest Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski, który od trzech lat w okolicach 8 marca organizuje spotkanie dla kobiet.
– Na tej konferencji chcemy pokazać panie jakby z różnych światów – tłumaczył Pacia. – Mamy artystki, przedstawicielki Federacji „Amazonki”… Staramy się pokazać kobiety z różnych stron.

Każda z prelegentek opowiadała o tym, czym się zajmuje na co dzień, poza życiem rodzinnym i zawodowym.
– Są to panie, które zajmują się czymś ponadto. Tym samym zachęcamy innych do podobnych działań – zapewnił wicewojewoda.

Nie da się ukryć, że w dzisiejszym świcie, niezależnie od płci, trudno jest znaleźć trochę wolnego czasu na dodatkowe działania. Przemysław Pacia przyznaje, że wybór jest indywidualny. Można po pracy zasiąść przed telewizorem – a można też zrobić coś dobrego.
Panie, które zostały zaproszone, nie dość, ze robią coś dodatkowo, to jeszcze są z tego znane i otrzymują za tę dodatkową pracę nagrody i wyróżnienia.

Podczas konferencji jako pierwsza głos zabrała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Opowiedziała o swoim życiu przed diagnozą i o uczuciach towarzyszących podczas leczenia, a również o trudnych początkach Federacji „Amazonki”.
– Jesteśmy typową organizacją samopomocową, musiałyśmy walczyć o podstawowe rzeczy – powiedziała Wechmann.

Przyznała również, że jest dumna z tego, jak wiedza, którą polskie Amazonki otrzymały od koleżanek z zachodnich krajów jest teraz przekazywana kobietom na wschodzie, które dopiero walczą z tabu związanym z rakiem piersi.

Głos zabrała również Justyna Lachor-Adamska, doradca pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania. Jest ona zaangażowana w wiele projektów związanych z wyrównaniem szans osób z niepełnosprawnością oraz w aktywną walkę z wszelkimi przejawami dyskryminacji.

Kilka słów o swojej pracy opowiedziała również Agnieszka Kaluga, wolontariuszka w hospicjum i blogerka, a od niedawna także autorka książki „Zorkownia”. Na swoim blogu opisuje przemyślenia i historie związane z wolontariatem. Wpisy te przybliżające to, o czym trudno mówić, nagrodzone zostały w 2011 roku aż trzema statuetkami Bloga Roku.

Konferencji towarzyszyła zbiórka charytatywna. Tegoroczna przeznaczona zostanie na zakup windy dla szkoły „Zawsze Razem”. Na konferencji pojawiła się również dyrektorka tej placówki – Maria Warda. Niepubliczna szkoła podstawowa i gimnazjum przyjmuje dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dysfunkcjami narządu ruchu.

O swojej pracy i pasji opowiedziały również Maryla Bidzińska, sołtys wsi Stare Obrzyckie oraz Elżbieta Książek, która na co dzień pełni funkcję zastępcy dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji imienia Adama Mickiewicza i wielokrotnie była niezależnym ekspertem Komisji Europejskiej.

Z okazji konferencji kilkadziesiąt uczestniczek mogło podziwiać wystawę prac Emilii Domańskiej. Autorka wielokrotnie nagradzanych akwarel opowiedziała również o swojej pracy i satysfakcji z nią związanej.

Spotkanie zorganizowane zostało, by w wyjątkowy sposób docenić działalność kobiet z okazji ich niedawnego święta.
– Myślę, że to coś nowego – stwierdził Przemysław Pacia. – Bo nie bawimy się w kwiatek i rajstopy, lecz robimy coś dobrego.