Na targi po mieszkanie – nie tylko dla młodych

Nowy dom, mieszkanie, szczegóły programu “Mieszkanie dla Młodych”? Wszystko to znajdziemy na wiosennych Targach Mieszkań i Domów, które 22 i 23 marca odbywają się na MTP. W hali nr 3 swoją ofertę prezentuje blisko 120 wystawców.

Targi są niezwykle wygodne dla wszystkich, którzy szukają swojego lokum, i to z kilku powodów. W jednym miejscu znajdziemy wiele ofert, które w łatwy sposób jesteśmy w stanie porównać, wystawcy przygotowali też specjalne rabaty i unikalne promocje.

To jednak nie wszystko.
– Powodów, aby kupić mieszkanie na naszych wiosennych targach jest kilka – mówi Andrzej Łuczyszyn, dyrektor zarządzający firmy Nowy Adres S.A., organizatora targów. – Po pierwsze, można zaciągnąć kredyt hipoteczny na wyjątkowo korzystnych warunkach. Ta sytuacja nie utrzyma się jednak długo: według analityków stopy procentowe zaczną rosnąć już tej jesieni. Po drugie, kupno pierwszego mieszkania jest teraz łatwiejsze z rządowym programem dopłat do kredytów hipotecznych “Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki temu programowi możemy dostać pieniądze na wkład własny do kredytu, wymagany przez przepisy tzw. nowej rekomendacji S.

Dofinansowanie zakupu w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” wynosi od 10 do 20 proc. w zależności od spełnionych kryteriów. Program ma trwać pięć lat i jest kontynuacją wygasłego w ubiegłym roku programu “Rodzina na swoim”. Obejmuje mieszkania od 50 m kw. do maksymalnie 75 m kw. powierzchni. Beneficjentami programu są małżeństwa oraz osoby samotne do 35. roku życia. Singiel oraz osoba bezdzietna może liczyć na dofinansowanie 10 proc. nieruchomości. Natomiast wsparcie dla rodzin z dziećmi wynosi 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko – wówczas można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. „MdM” obejmuje wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego lub zbudowane we własnym zakresie. Środka przeznaczone na program  mają wynieść w 2014 r. 600 mln zł, w 2015 r. 715 mln zł, w 2016 r. 730 mln zł, w 2017 r. 746 mln zł, a w 2018 r. 762 mln zł.

Na targach zaprezentuje się deweloper Linea, budującej osiedle Leśna Polana w okolicy Dąbrówki. W tym roku osiedle „Leśna Polana” rozbuduje się m.in. o 8 domów typu Etiuda i 12 domów typu Sonata. Linea przygotowuje także nową inwestycję w ramach kompleksu – zespół 32 mieszkań typu Forma. Wszystkie nieruchomości w ramach tej inwestycji kwalifikują się do rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.
– Są to mieszkania trzy, lub czteropokojowe w zabudowie szeregowej. W każdym budynku znajdują się cztery mieszkania i wszystkie mają dostęp do własnego, wydzielonego ogrodu, a do każdego mieszkania przynależy miejsce postojowe – mówi Bogusława Bryl, dyrektor sprzedaży ze spółki Linea. – Taki układ gwarantuje komfort mieszkania  porównywalny z domem szeregowym. Ceny mieszkań typu Forma zaczynają się już od 284 tys. zł.

Górnym limitem uzyskania dopłat dla Poznania jest kwota  5.604,50 zł za metr kw, a dla terenu województwa ponad 4.600 złotych. W samym mieście szacuje się, że zaledwie 10-15 % ofert mieszkań kwalifikuje się do programu.
– Dla osób chcących skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych mamy propozycję gotowych już mieszkań dwu lub czteropokojowych w inwestycji Żurawiniec Park przy ul. Błażeja 11 – mówi Bożena Taflińska–Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Na wiosenną edycję targów przygotowaliśmy także ofertę mieszkań z III etapu realizacji naszej inwestycji na os. Batorego 41A. Podejrzewam, że największym zainteresowaniem będą się cieszyć mieszkania dwupokojowe o metrażu od. 38-42 m kw. Ciekawą propozycją w inwestycji Batorego 41A są  bardzo funkcjonalne mieszkania składające się z 2 pokoi, a  mieszczące się na zaledwie 33 m kw.

Na zwiedzających czekają liczne ułatwienia. Każdy z targowych gości otrzyma bezpłatny album „Poznań i okolice, wiosna 2014″. Znajdą się w nim inwestycje opisane w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu w łatwy sposób będzie można porównać oferty. W albumie będzie też kompendium „Jak kupić mieszkanie?”, zawierające wszystkie informacje niezbędne do szybkiego i bezproblemowego sfinalizowania transakcji, w tym informacje dotyczące programu dopłat “Mieszkanie dla Młodych”. Dodatkowo organizator zapewnił szczegółową mapę Poznania z naniesionymi na niej inwestycjami wszystkich wystawców i numerami stoisk, na których można uzyskać szczegółowe informacje. Na targach znalazły się również atrakcje dla najmłodszych. Pod opieką profesjonalnych opiekunów dzieci mogą miło spędzić czas na kolorowym placu zabaw.

Na targach swoją premierę będzie miała najnowsza inwestycja firmy Skaland – Nowe Koninko II.
– Jest to dla nas wyjątkowa możliwość, by po raz pierwszy zaprezentować  projekt, który powstanie w Koninku, w sąsiedztwie zrealizowanego pierwszego etapu osiedla – mówi Piotr Swoboda, prezes firmy Skaland. – W początkowej  fazie inwestycji wybudujemy 54 mieszkania, dostępne w trzech różnych wariantach. W ofercie będą m.in. lokale z antresolą i wysokością pomieszczeń nawet 6,8 m. Zaprojektowane mieszkania są funkcjonalne i dają pole do popisu przy aranżacji wnętrza. Każde z nich ma swoją prywatną przestrzeń pod gołym niebem za sprawą ogródków lub przestronnych tarasów o powierzchni 30 mkw.

Ponadto deweloper zaprezentuje będące w trakcie realizacji Osiedle Świerkowa Polana III, na którym znajdzie się 110 lokali mieszkalnych o powierzchni 68 i 89 mkw., wszystkie z prywatnymi ogródkami. Mieszkania dostępne są w cenie od 259 tys. zł i  będą gotowe do odbioru na początku 2015 r.

Pierwszy raz na MTP zaprezentowany zostanie również projekt wspólnie realizowany przez Monday Developmenty i Unidevelopment – Osiedle Czarnieckiego. Zlokalizowany na Wildzie kompleks mieszkaniowy zakłada realizację 480 mieszkań. Obecnie dostępne są lokale z I etapu, który jest już w trakcie budowy.
– Prócz premierowych inwestycji przygotowaliśmy również dodatkową promocję na inwestycję Mieszkania na Sokoła, która niedawno uzyskała pozwolenie na użytkowanie– mówi Iwona Chmielewska z Monday Development. – Klientom targowym oferujemy 6 proc. rabat na mieszkania pozostające w ofercie, a wciąż posiadamy lokale 1,2 i 3-pokojowe z tarasami o powierzchni nawet 58 mkw. Promocja obowiązuje do końca kwietnia 2014r.
Ponadto deweloper zaprezentuje ofertę swoich pozostałych inwestycji w tym Osiedla Hevelia i  Kamienicy Wildeckiej.

Promocję specjalnie na targi przygotowała też Agencja Inwestycyjna.
– Wiosenne promocje obejmują ofertę mieszkań  we wszystkich naszych inwestycjach: na ul. Błażeja, na osiedlu Batorego, a także na Sołaczu w budynku Casa Fonte – wyjaśnia Bożena Tallińska-Tadeusz. – Dodatkowo na targi przygotowaliśmy specjalny rabat na miejsca postojowe w inwestycji Batorego 41A. Przy zakupie mieszkania i miejsca postojowego oferujemy dodatkowy rabat 5.000zł na miejsce postojowe. Ta promocja potrawa tylko do końca marca.

Swoje inwestycje w ramach Targów Mieszkań i Domów zaprezentuje również firma UWI Inwestycje. Deweloper ma w ofercie dwie lokalizacje na Piątkowie. Pierwsza to Osiedle Botanika przy ul. Ks. Mieszka I, które w pierwszym etapie składać się będzie z dwóch budynków ze 158 mieszkaniami.
– Botanika to osiedle zielone nie tylko z nazwy – mówi Daria Miszczyk z UWI Inwestycje. – Absolutną nowością jest udziału zieleni jako stałego elementu elewacji budynku. W ramach osiedla zaprojektowana została aleja z czerwonych klonów, a po sąsiedzku planujemy zrealizować 35-arowy skwer z placem zabaw i siłownią na świeżym powietrzu.
W Botanice znajdą się lokale o powierzchniach od 31 do 102 mkw. w cenie od 5.600 brutto za mkw. W roku 2014 zakończona zostanie budowa drugiego projektu powstającego na Piątkowie. W Batorym 55 znajdują się mieszkania o powierzchni od 30 m.kw do 90 m.kw.

Targi Mieszkań i Domów odbywają się w hali nr 3 MTP i  otwarte są dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 – 17.00.