Unikatowe średniowieczne monety na wystawie w Muzeum Archeologicznym

Pięć nieznanych do tej pory egzemplarzy denarów Bolesława Chrobrego można obejrzeć na nowej wystawie czasowej, która potrwa do końca maja. Wśród nich jest denar, na którym po raz pierwszy zapisano nazwę naszego państwa.

Wizerunek tej monety znajduje się na banknocie o nominale 20 zł. Na innej monecie widnieje na jednej stronie imię Bolesława, a na drugiej św. Wacława. To najstarszy numizmat prezentowany na ekspozycji, wybity w latach 995-997. O tym, dlaczego na polskiej monecie znalazło się imię czeskiego świętego i skąd wiadomo, że jest to polska moneta dowiecie się Państwo zwiedzając wystawę. Ponadto przedstawiono nieznany do tej pory denar – odmiana typu GNEZDUN CIVITAS.

Warto również przyjrzeć się monecie powstałej w konsekwencji Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku.
– Jest to zapewne najładniejsza moneta prezentowana na wystawie, urzeka na niej kunszt wykonania portret księcia Bolesława wykonany przez nieznanego mincerza z początku XI wieku – przekonuje Zbigniew Bartkowiak z Pracowni Numizmatycznej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, kurator wystawy.

Zbiór numizmatyczny poznańskiego Muzeum Archeologicznego liczy ponad 30 000 zabytków. W jego skład wchodzą monety, biżuteria i lane srebro, zarówno całe jak i we fragmentach. Największą grupę stanowią skarby z przełomu X i XI wieku – z terenu Wielkopolski z czasów kiedy tu powstawała Polska. Historia tych zbiorów sięga nierzadko XIX wieku, ale nikt nie podejmował się ich opracowania. W takim stanie trafiły do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Ich naukowemu opracowaniu przeszkodziła w 1968 roku choroba i wkrótce potem śmierć numizmatyka Alfonsa Wierzchowieckiego.

Prace nad inwentaryzacją posiadanych numizmatów podjęto niedawno, udostępniając przy tym zbiory do opracowań naukowych. Niektóre w związku z tym poddano konserwacji. W ten sposób odkryto wiele interesujących i rzadkich monet. Do nich można zaliczyć denary Bolesława Chrobrego zaprezentowane na wystawie “Srebra Chrobrego” z cyklu “Bliskie spotkania z…”, która potrwa do końca maja 2014 roku.