WSL i Dachser uruchamiają studia logistyczne w systemie dualnym

Wyższa Szkoła Logistyki będzie realizowała ten pionierski program studiów logistycznych w systemie dualnym od przyszłego roku akademickiego 2014/2015. Jest to jeden z pierwszych projektów tego typu w Polsce.

Dualne studia I stopnia zostały zorganizowane z inicjatywy firmy Dachser, która z sukcesem realizuje analogiczne projekty w innych krajach od lat, m.in.. w Niemczech, gdzie w systemie dualnym operator logistyczny kształci kilkudziesięciu studentów. Ideą studiów dualnych jest jednoczesne zdobywanie przez studentów teoretycznej wiedzy akademickiej oraz doświadczenia praktycznego.

Każdy z semestrów dualnych studiów logistycznych na WSL będzie podzielony na 9 tygodni zajęć dydaktycznych oraz 9 tygodni praktyki w jednym z oddziałów firmy Dachser. W roku akademickim 2014/2015 WSL planuje utworzenie dwóch kilkunastoosobowych grup dziekańskich odbywających studia w tym systemie. Uczelnia rozmawia na temat potencjalnej współpracy również z kilkoma innymi firmami z branży TSL. W ramach programu firma Dachser przyjmie pod swoje skrzydła 12 studentów. Absolwenci studiów dualnych będą wyjątkowo atrakcyjnym kąskiem dla przyszłych pracodawców zarówno na polskim, jak również europejskim rynku pracy – będą mieli nie tylko ukończone studia I stopnia i tytuł licencjata, ale również udokumentowany, 3-letni staż pracy w międzynarodowej, renomowanej firmie.

– Korzyści płynące z inwestycji w kształcenie pracowników w systemie dualnym znamy dobrze z innych rynków, np. niemieckiego, i dlatego od dawna walczyliśmy o uruchomienie analogicznego projektu również w Polsce – mówi Grzegorz Lichocik, prezes zarządu Dachser w Polsce. – Wiele miesięcy szukaliśmy właściwego partnera akademickiego, który podejmie się realizacji wyzwania, jakim na polskim rynku jest innowacyjny, dualny system kształcenia. Cieszę się ogromnie, że poszukiwania przyniosły zamierzone efekty i że znaleźliśmy właściwego, otwartego partnera, a studia dualne będziemy realizować właśnie z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu, z którą współpracujemy przy różnych projektach od lat i bardzo sobie tą współpracę cenimy.

Dachser jest zaangażowany w różne projekty WSL od lat, będąc m.in. sponsorem Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, przyjmując studentów na praktyki czy uczestnicząc w konferencjach i innych imprezach organizowanych przez uczelnię. W 2013 roku firma Dachser za dotychczasową współpracę została uhonorowana przez władze uczelni medalem „Za zasługi dla WSL”.

W programie studiów oprócz podstawowych przedmiotów, rekomendowanych przez WSL, znajdą się również fakultety, które wspólnie z kadrą dydaktyczną wybierze potencjalny przyszły pracodawca, interesujące w aspekcie przyszłego zatrudnienia studentów i ich ewentualnych obowiązków. Ze względu na specyfikę branży logistycznej, w programie studiów duży nacisk położony będzie na naukę języków obcych – około połowa zajęć prowadzona będzie w języku angielskim. Dodatkowym pozytywnym dla studentów aspektem będzie możliwość napisania pracy dyplomowej na podstawie doświadczeń zdobytych przez studenta w firmie.

– Wprowadzenie studiów dualnych to nowy element realizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki polityki podnoszenia jakości kształcenia praktycznego – mówi doc. dr inż. Piotr Cyplik, prorektor WSL. – W ramach studiów dualnych, studenci będą mieli możliwość uzyskania czterech europejskich certyfikatów, w tym certyfikatu potwierdzającego kompetencje zawodowe, wystawianego przez Europejskie Towarzystwo Logistyczne – European Senior Logistician. W połączeniu z praktyczną wiedzą zdobywaną podczas staży, absolwenci studiów dualnych zyskają nowe perspektywy zawodowe i unikalne kompetencje. Dlatego z dużym optymizmem przyjęliśmy inicjatywę firmy Dachser, która już wzbudza duże zainteresowanie wśród kandydatów. Jesteśmy przekonani, że studia dualne przyciągną do WSL najzdolniejszych młodych ludzi i pozwolą im owocnie rozwijać swoje pasje.

Przedsiębiorstwa – partnerzy projektu określają liczbę miejsc dla studentów, których kształcenie chcieliby objąć swoim patronatem. Na tej podstawie określane są potrzeby
i limity rekrutacyjne. Rekrutacja na studia dualne rozpoczyna się standardowo, czyli złożeniem przez kandydatów dokumentów aplikacyjnych. Następnie komisja złożona
z reprezentantów uczelni oraz zainteresowanej firmy przeprowadza ich weryfikację i wybiera najodpowiedniejszych kandydatów. Pierwsi studenci logistycznych studiów w systemie dualnym na WSL rozpoczną naukę jesienią 2014 roku.

Studia dualne I stopnia trwają 6 semestrów i mają charakter niestacjonarny. Każdy semestr będzie podzielony na dwie części: cześć teoretyczną czyli naukę w systemie akademickim na WSL oraz praktyczną pracę w określonym oddziale firmy logistycznej, gdzie studenci będą zatrudnieni jako stażyści. Uczelnia planuje uruchomienie dwóch grup dziekańskich, które będą na przemian przebywać na uczelni i w oddziałach firm logistycznych.