Krystyna Miłobędzka otrzymała odznaczenie

Poetka urodziła się w 1938 roku w Margoninie koło Chodzieży. Przez wiele lat zmieniała miejsce zamieszkania, by ostatecznie w 1994 roku osiąść w podpoznańskim Puszczykowie. W rozmowie z wojewodą przyznała, że do dziś trudno jej zdecydować się na wybór – bycia anonimową osobą w dużym mieście, bądź zamieszkiwania w małej społeczności lokalnej. Krystyna Miłobędzka debiutowała w […]

Poetka urodziła się w 1938 roku w Margoninie koło Chodzieży. Przez wiele lat zmieniała miejsce zamieszkania, by ostatecznie w 1994 roku osiąść w podpoznańskim Puszczykowie. W rozmowie z wojewodą przyznała, że do dziś trudno jej zdecydować się na wybór – bycia anonimową osobą w dużym mieście, bądź zamieszkiwania w małej społeczności lokalnej.
 
Krystyna Miłobędzka debiutowała w 1960 roku cyklem poezji „Anaglify”. W 2000 roku ukazały się ważne w dorobku poetki tomy „Imiesłowy” oraz „Wszystkowiersze”. Oprócz twórczości poetyckiej pracowała także w słupskim Teatrze Lalek „Tęcza” oraz w teatrach lalkowych we Wrocławiu i Wałbrzychu. Była też m.in. wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadziła zajęcia z eksperymentalnych form dramatu i teatru.
 
W lutym br. Krystyna Miłobędzka została uhonorowana statuetką Pegazika podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży. Wyróżnienie przyznawane wybitnym twórcom oraz osobom i instytucjom, które szczególnie przysłużyły się popularyzacji literatury wśród dzieci wręczyła Pierwsza Dama Anna Komorowska.