Muza zaprasza na 14. Tydzień Kina Hiszpańskiego

10 najciekawszych hiszpańskich filmów ostatnich lat, konkursy, dyskusje i spotkania – na wszystko to zaprasza od 4 do 10 kwietnia kino Muza. Program filmowy jest częścią Festiwalu Kultury Hispanojęzycznej QUE PASA, organizowanego przez CJO Kotnakt.

PLAN PROJEKCJI:
piątek 4.04.
21.00 15 lat i 1 dzień (Premiera z Browarem Fortuna)

sobota 5.04.
17.00 Nie zrywa się kwiatów
21.00 Sztokholm

niedziela 6.04.
16.00 Syn Kaina
18.00 Porządni ludzie

poniedziałek 7.04.
19.15 Viral

wtorek 8.04.
19.15 Las
21.00 Przecież wszyscy ją kochamy

środa 9.04.
17.00 KAWAŁEK SERA – przed seansem wprowadzenie wygłosi Baskijka Amaia Donés Mendia * bilety 10 zł
19.00 Klejnoty Evity
21.00 Alfa

czwartek 10.04.
21.00 18 spotkań przy stole *bilety 8 zł + finał konkursu kulinarnego

O FILMACH:

FILM OTWARCIA:
15 LAT I 1 DZIEŃ
15 años y un día   
2012│106’│reż. Gracia Querejeta │Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Nagroda Specjalna Krytyków, Najlepsza Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa
PREMIERA POLSKA
Jon to nastolatek, który sprawia dużo problemów. Po tym, jak zostaje wyrzucony ze szkoły, jego matka (Maribel Verdú)  postanawia wysłać go na wakacje do dziadka, w nadziei, że były wojskowy nauczy chłopca dyscypliny. Dziadek Max (Tito Valverde, nominowany za tę rolę do nagrody Goya) ceni spokój, porządek i rutynę. Wizyta chłopca całkowicie je zburzy. Obu czeka lato pełne wrażeń. Film był hiszpańskim kandydatem do Oscara.
FILM ZAMKNIĘCIA:

KLEJNOTY EVITY    
¡Atraco!
2012│111’│reż. Eduard Cortés│MFF San Sebastián 2012
PREMIERA POLSKA
Oparta na faktach, czarna komedia o kradzieży dóbr narodowych Argentyny.  
Rok 1955, Generał Perón przebywa na wygnaniu w Panamie. Brakuje mu funduszy, żeby przenieść się do Hiszpanii. W tajemnicy przed nim jego sekretarz zastawia klejnoty, swojej żony Evity u madryckiego jubilera. Kiedy okazuje się, że żona generała Franco ma chrapkę na biżuterię, sekretarz wysyła do Hiszpanii swoich zaufanych ludzi. Ich zadaniem jest napad na zakład jubilerski i kradzież klenotów. Świetna rola Guillerma Francella (Sekret ich jej oczu).Hit za Oceanem.

NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
ALFA        
Alpha
2012│112’│reż. Joan Cutrina
PREMIERA POLSKA
Drogi trzech przyjaciół, młodych przestępców, rozeszły się po nieudanym napadzie. Po ośmiu latach każdy z nich jest w innym punkcie: Eric wychodzi z więzienia, Toni jest policjantem w wydziale ds. przestępczości zorganizowanej, a Tom szefem gangu, który współpracuje ze skorumpowanymi policjantami. Alfa to punkt, w którym wszystko się zaczyna. To także film akcji i dramat, mówiący o lojalności, przeznaczeniu oraz cienkiej granicy między dobrem i złem.

NIE ZRYWA SIĘ KWIATÓW
De tu ventana a la mía
2011│98’│reż. Paula Ortiz│MFF w Valladolid – Seminci 2011- Nagroda za Debiut Reżyserski, Nagroda Specjalna Jury│Festiwal Cinespaña w Tuluzie 2012 – Najlepsze Zdjęcia
PREMIERA POLSKA
Inés (Maribel Verdú), Violetta (Leticia Dolera) i Luisa (Luisa Gavasa). Trzy kobiety i trzy zupełnie różne, poruszające historie o miłości. Jedna siła i odwaga, która pozwala podnieść się po osobistej tragedii, marzyć i żyć dalej. Jeden region – piękna Aragonia i jeden kraj – Hiszpania, w trzech różnych okresach jego burzliwej historii- w latach 20-tych, 40-tych i połowie 70-tych XX wieku. Uznany i nagradzany debiut fabularny Pauli Ortiz to uczta dla oka i ucha.

LAS            
El bosque
2012│98’│reż. Óscar Aibar│IFFF Sitges 2012 – Oficjalna Selekcja│Nagroda Gaudí 2013 – Najlepsza Aktorka
PREMIERA POLSKA
Mieszkająca w południowej Aragonii rodzina od pokoleń pilnie strzeże sekretu przed sąsiadami. Coś niezwykłego dzieje się na jej ziemiach. Dwa razy do roku w lesie widać tajemnicze światła, Legenda głosi, że są bramą do innego świata. Podobno kto raz przez nią przejdzie, nigdy nie powróci. Jednak w burzliwych początkach hiszpańskiej wojny domowej „inny świat” wydaje się jedynym bezpiecznym miejscem, przynajmniej dla Ramona. W tej roli znakomity jak zawsze Àlex Brendemühl.

SYN KAINA
Hijo de Caín
2013│100’│reż. Jesús Monllaó │Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 -Nagroda ASECAN – Najlepszy Debiut Scenopisarski
PREMIERA POLSKA
Nico Albert to nietypowy nastolatek. Jest aspołeczny, wybitnie inteligentny i ma obsesję na punkcie szachów. Rodzice zatroskani dziwnym zachowaniem syna zatrudniają psychologa dziecięcego, Julia. Z pomocą szachów i terapii Julio nawiązuje kontakt z chłopcem, powoli wchodzi w jego mroczny świat i lepiej poznaje skomplikowane relacje panujące w tej, na pozór normalnej, rodzinie. Film jest oparty na bestsellerowej powieści Ignacia Garcii-Valiño.

PORZĄDNI LUDZIE    
Somos gente honrada  
2013 │ 90’│reż. Alejandro Marzoa  
PREMIERA POLSKA
Słodko-gorzka komedia, której bohaterowie, Suso i Miguel, przyjaźnią się od lat. Obaj są po pięćdziesiątce i każdy z nich na własnej skórze mocno odczuwa skutki kryzysu w Hiszpanii. Jeden pracuje w firmie budowlanej będącej na skraju bankructwa, drugi musi znosić upokorzenia ze strony teścia, który pomaga mu finansowo. Wspólne wędkowanie to ich rytuał, choć podobno w kryzysie nawet ryby nie biorą. Pewnej nocy przyjaciele znajdują paczkę z 10 kilogramami kokainy, którą postanawiają sprzedać. Tylko czy odnajdą się w roli dilerów?

SZTOKHOLM        
Stockholm
2013│92’│reż. Rodrigo Sorogoyen│Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Debiut Scenopisarski│Nagroda Goya 2014 – Najlepszy Debiut – Aktor
PREMIERA POLSKA
Poznają się pewnej nocy na imprezie. On, czarujący, elokwentny i pewny siebie. Ona, wycofana, delikatna i nieśmiała. Z początku odrzuca jego awanse, ale on nie ustępuje, zrobi wszystko, żeby ją do siebie przekonać. Rano okazuje się, że żadne z nich nie jest takie, jakim się wydawało być kilka godzin wcześniej, a igranie z uczuciami innych może mieć poważne konsekwencje. Trzymający w napięciu dramat na dwoje znakomitych aktorów.  

PRZECIEŻ WSZYSCY JĄ KOCHAMY
Todos queremos lo mejor para ella
2013│ 120’│reż. Mar Coll│ MFF Valladolid – Seminci 2013 – Film Otwarcia, Najlepsza Aktorka
PREMIERA POLSKA
Drugi film nagradzanej (MFF San Sebastián, Goya, Gaudí) reżyserki. Geni ma 38 lat. Rok po poważnym wypadku powoli wraca do zdrowia. Jej rodzina chce aby wszystko było jak dawniej. Ale to już nie jest ta sama Geni. Nawet stare buty są na nią za małe. Sytuacja ją przytłacza a oczekiwania bliskich przerastają. Już nie chce żyć tak jak kiedyś. Jedynym wyjściem, jakie przychodzi jej do głowy jest ucieczka.

VIRAL    
Viral    
2013│90’│reż. Lucas Figueroa
PREMIERA POLSKA
Horror z romansem w tle. Jego główny bohater, 25-letni Raúl wygrywa casting do nietypowego konkursu. Zamieszka na 7 dni w salonie FNAC bez możliwości opuszczenia budynku. Jego jedynym łącznikiem ze światem będą portale społecznościowe. Głównym zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby fanów. Nagroda jest wysoka. Jednak wygrana w konkursie wkrótce przestanie być najważniejsza. Raúl spróbuje odkryć, czy niepokojące nocne zajścia w starym budynku są wytworem jego wyobraźni, częścią kampanii marketingowej, czy rzeczywiście to zjawiska paranormalne.

KINO BASKIJSKIE:
KAWAŁEK SERA
tyt.org. Gazta Zati Bat, 90 min.
9.04.2014. godz.17.00, bilety 10 zł
Ta historia zaczyna się w małym miasteczku, które słynie ze swojego sera…
Jest to film dokumentalny o baskijskiej tradycji i pragnieniu samostanowienia, o bliskości dwóch europejskich narodów mniejszościowych – Basków i Szkotów, o międzynarodowym procesie pokojowym, o próbie pozostawienia trudnej przeszłości, by tworzyć nowe, lepsze jutro. To wielka historia pisana małymi literami, w której najważniejszymi bohaterami są zwyczajni ludzie.
Dokument ten został zrealizowany dzięki inicjatywie ruchu Nazioen Mundua i wyreżyserowany przez znanego baskijskiego twórcę- improwizatora Jona Maia.
Po projekcji filmu, z napisami w języku polskim, zapraszamy na debatę na temat sytuacji politycznej Kraju Basków i Katalonii z udziałem wykładowców z UAM Amaii Donés Mendia i Alfonsa Gregori i Gomis.

bilety: 18/15/12 zł
Zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym:
Wszystkich miłośników hiszpańskiej kuchni gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w KONKURSIE KULINARNYM. Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni i nieobce wam są smaki Hiszpanii, wyślijcie swój oryginalny przepis na adres quepasa@cjo.pl (w tytule wpisz PRZEPIS) do dnia 6.04.2014.
Autorzy dziesięciu najciekawszych przepisów zostaną zaproszeni do zademonstrowania swoich dań przed jury, 10 kwietnia w kinie Muza na zakończenie 14. Tygodnia kina hiszpańskiego. Na osobę, która przygotuje najciekawsze i najsmaczniejsze danie inspirowane kuchnią hiszpańska, czeka nagroda – stypendium na 2-tygodniowy kurs j. hiszpańskiego w Hiszpanii w Valladolid, o wartości 510 €, do wykorzystania do końca 2014 r. Wymienna na zwykły kurs grupowy dowolnego języka w KONTAKT CJO w roku szkolnym 2013/14.
Regulamin konkursu dostępny na stronie CJO KONTAKT.