XVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Warsztaty artystyczne, cuda w laboratoriach i naukowa magia – 8 kwietnia już po raz siedemnasty rozpocznie się Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, czyli prezentacja dla szerokiej publiczności najciekawszych osiągnięć poznańskich uczelni.

Wszystkie poznańskie uczelnie publiczne: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Muzyczna, a także Polska Akademia Nauk przygotowały swoje propozycje – razem jest ich ponad 600! Sam program wydarzeń w wersji papierowej to sporych rozmiarów książka…

Ale zainteresowani w większości przypadków nie mają kłopotów z wyłowieniem tego, co ich interesuje – a jak powiedziała Dominika Narożna, rzeczniczka prasowa UAM, na większość zajęć miejsca są już zarezerwowane, a chętni przyjadą z miejscowości odległych nawet o 600 kilometrów! Popularność festiwalu szczególnie cieszy profesora Zbigniewa Pilarczyka, prorektora UAM.
– To poznański festiwal – podkreślił z dumą – na którym poznańskie uczelnie pokazują to, co mają najlepszego. Ale mimo że jest poznański to zatacza coraz szersze kręgi i myślę, że drzwi uczelni będą szturmowane przez tysiące młodych ludzi.

“Tysiące” z pewnością nie jest określeniem na wyrost – bo jak dowodzą statystyki z ubiegłego roku, festiwal odwiedziło wówczas 25 tysięcy osób.

A co warto zobaczyć w tym roku? Cóż, zdaniem przedstawicieli biorących udział w festiwalu – interesujące jest dokładnie wszystko. W związku z tym wszyscy, którzy chcieliby zajrzeć na festiwal, po prostu muszą dokładnie przejrzeć program, by znaleźć to, co ich interesuje…

Akademia Muzyczna zaprezentuje oczywiście muzykę – w ramach festiwalu odbędą się cztery koncerty w Auli Nova – ale będzie to muzyka nie tylko jako dziedzina sztuki, ale też jako nauka. Polska Akademia Nauk zapowiedziała transmisję na żywo w internecie z otwarcia festiwalu, a specjalnie dla poznaniaków przygotowała wykład o nazwach własnych.

Uniwersytet Artystyczny zaprasza wszystkich kochających sztuki plastyczne i wizualne: będą warsztaty “Kocham design”, seria wykładów poświęconych sztuce, prezentacje pracowni scenografii i kostiumu teatralnego.

Politechnika Poznańska tradycyjnie zaprasza na trochę magii – i tu z pewnością warto będzie zajrzeć na interaktywny pokaz chemiczny do auli uczelni.
– Sądzimy, że miejsc nie zabraknie, nasza aula może pomieścić 800 osób – zachęcała Ilona Długa, rzeczniczka prasowa politechniki.

Uniwersytet Medyczny, który podczas tej edycji festiwalu współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji, zaprasza na pokazy ratownictwa medycznego i warsztaty… szycia chirurgicznego. A Uniwersytet Ekonomiczny ma zamiar przyciągnąć fanów wielkich pieniędzy na swoją giełdę papierów wartościowych, a także na wykłady o tym, jak w sobie rozwijać cechy lidera.

Uniwersytet Przyrodniczy proponuje wykłady, filmy i warsztaty, na których będzie można się między innymi dowiedzieć, czy krowie potrzebny jest pedicure, co żyje na naszym talerzu i jak rozpoznać zwierzę, którego… nie widać? Na uczelni będą dostępne także stoiska interaktywne, na których można się będzie na bieżąco zorientować, na których imprezach jest jeszcze miejsce, a na których nie.

Uniwersytet Adama Mickiewicza zaprasza z kolei na rozważania o… gender, i to w związku z Lady Gagą, o tym, co czują rośliny, a także porady jak uwieść samicę, i to niekoniecznie uczciwie. Będzie też można zajrzeć do laboratorium szalonego naukowca, wysłać dzieci na warsztat interaktywny, dowiedzieć się, kto żyje pod wodą, a kto wewnątrz ludzkiego ciała, jakie trucizny zabijały królów i faraonów, będzie też można poobserwować plemniki na żywo i dowiedzieć się, jak się je ocenia.

Miłośnicy języków obcych będą mogli 9 kwietnia wysłuchać recytacji poezji w językach słowiańskich, a także wziąć udział w projekcie “Głosy”. To interdyscyplinarna wycieczka po przestrzeniach budynku. Odwiedzający poznają historię gmachu przeplataną fikcyjnymi wydarzeniami, wszystko to odbędzie się w formie interaktywnego zwiedzania budynku. W poszczególnych miejscach Collegium Maius, od piwnic po strych, będą kryć się różne postaci, które wprowadzą widzów w tajemnicze historie.

A zwolennicy nieco bardziej tradycyjnych metod będą mogli nauczyć się ostrzenia gęsich piór i pisania nimi, sporządzania atramentu, pisania na tabliczce woskowej – a wszystko to w ramach projektu „Zaginione Staropolskie Skryptorium”, cyklu krótkich wykładów połączonych z warsztatami. Wykłady dotyczyć będą staropolskich tekstów i realiów ich powstawania.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 8 kwietnia w budynku PAN, a zakończenie – 10 kwietnia w budynku Politechniki Poznańskiej.
Szczegółowy program festiwalu jest tradycyjnie dostępny na stronie festiwal.amu.edu.pl