Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”

To już piąta edycja tego festiwalu – i jak zwykle miłośnicy muzyki kameralnej będą mieli czym się zachwycać. I będą to mogli robić aż do 13 kwietnia!

Dziać się będzie, jak co roku, bardzo dużo, zaczynając od barwnego repertuaru jaki usłyszymy, poprzez koncerty wybitnych kwartetów smyczkowych z różnych pokoleń, a kończąc na nowości w postaci wieczoru promującego uzdolnionych studentów właśnie wkraczających w tę tajemniczą i fascynującą krainę muzyki kameralnej. Nie zabraknie również wieczoru z „kwartetem w innej formie” – prosto z Podhala!

„Q’arto Mondi” nie istniałby jednak bez hojnego wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznań, które ufając nam – organizatorom pozwalają, aby ten kwietniowy tydzień był czasem niesamowitych przeżyć artystycznych, a przede wszystkim Państwa spotkań z najwybitniejszymi zespołami kameralnymi przyjeżdżającymi do stolicy Wielkopolski z całego świata.

koncerty q’arto mondi 2014

____________________
NIEDZIELA – 6 kwietnia
 / godz. 17.00
Collegium Minus UAM, Sala Lubrańskiego
(ul. Wieniawskiego 1, Poznań)
Wstęp wolny

Meccorre String Quartet
Wojciech Koprowski – skrzypce
Jarosław Nadrzycki – skrzypce
Michał Bryła – altówka
Karol Marianowski – wiolonczela

Już piąty raz inauguracyjny koncert będzie spotkaniem publiczności z organizatorami festiwalu „Q’arto Mondi” – Meccorre String Quartet. Ostatni rok był okresem intensywnego rozwoju zespołu, który odbył swoją pierwszą amerykańską trasę koncertową, promował najnowszą płytę z kwartetami Mozarta i Beethovena, oraz wystąpił podczas większości ważniejszych festiwali muzycznych w Europie. Kwartet, w którego składzie pojawił się nowy skrzypek – Jarosław Nadrzycki zaprezentuje podczas tego recitalu program niezwykle barwny i interesujący jednak nutą przewodnią będzie myśl impresjonistyczna. Życzymy Państwu niezapomnianych wrażeń podczas pierwszego festiwalowego koncertu i wierzymy, że zachęci on Państwa do uczestniczenia w kolejnych wydarzeniach.
W programie:
K. Szymanowski – Kwartet smyczkowy nr 1 C-dur op. 37
C. Debussy – Kwartet smyczkowy g-moll op. 10
M. Ravel – Kwartet smyczkowy F-dur

PONIEDZIAŁEK – 7 kwietnia
/ godz. 19.00
Collegium Minus UAM, Sala Lubrańskiego
(ul. Wieniawskiego 1, Poznań)
Wstęp wolny

Kuijken Quartet
Sigiswald Kuijken – skrzypce
François Fernandez – skrzypce
Marleen Thiers – altówka
Wieland Kuijken – wiolonczela

Czy można w XXI wieku nie mieć strony internetowej, będąc jednym z najlepszych kwartetów tych czasów? Czy można pominąć technologię? Telefony, maile, agencje koncertowe? Tak, jeśli ma się na nazwisko Kuijken i cały swój byt dedykuje się muzyce. I tak właśnie jest z rodzinnym Kuijken Quartet, który od wielu lat decyduje o wzorcach interpretacji muzyki baroku i klasycyzmu. Każda ich płyta jest arcydziełem i kwintesencją połączenia ogromnej wiedzy z intuicją oraz emocjami, których na pewno nie zabraknie podczas tego recitalu. Wspaniałe brzmienie zabytkowych instrumentów, nieskazitelny warsztat wykonawczy, ale przede wszystkim możliwość cofnięcia się w muzycznym czasie i przeżycie wszystkich utworów od nowa, na „świeżo”, to tylko kilka z atrybutów tego wieczoru.
W programie:
J. Haydn – Kwartet smyczkowy D-dur op. 20 nr 4
W. A. Mozart – Requiem d-moll KV626 (ar. Peter Lichtenthal)
WTOREK – 8 kwietnia
/ godz. 19.00
Collegium Minus UAM, Sala Lubrańskiego
(ul. Wieniawskiego 1, Poznań)
Wstęp wolny

Kwartet Śląski
Szymon Krzeszowiec – skrzypce
Arkadiusz Kubica – skrzypce
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela

Wielkim zaszczytem dla organizatorów festiwalu jest przyjęcie ich zaproszenia przez tak uznany zespół jak Kwartet Śląski, który właśnie celebruje 35-tą rocznicę swojej działalności! To już drugie spotkanie Państwa ze „Ślązakami” (Kwartet Śląski wystąpił podczas „Q’arto Mondi 2010” z projektem „Republique”), tym razem jednak w bardziej klasycznej formie prezentującej współczesną muzykę polską. Zapraszamy serdecznie na ten koncert, który zapewne pozostanie w naszej pamięci jako połączenie wspaniałego kunsztu wykonawczego, intrygujących interpretacji i niesamowitej charyzmy jaką posiada ten polski zespół.
W programie:
K. Szymanowski – Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56
A. Panufnik – Kwartet smyczkowy nr 2 „Przesłania”
D. Szostakowicz – Kwartet smyczkowy c-moll nr 8 op. 110

CZWARTEK – 10 kwietnia
/ godz. 19.00
Collegium Minus UAM, Sala Lubrańskiego
(ul. Wieniawskiego 1, Poznań)
Wstęp wolny

Cuarteto Quiroga
Aitor Hevia – skrzypce
Cibrán Sierra – skrzypce
Josep Puchades – altówka
Helena Poggio – wiolonczela

Kwartet smyczkowy Quiroga, to zespół, który w nieprawdopodobnie szybkim tempie podbija sale koncertowe na całym świecie, a dzieje się to dzięki ich temperamentowi, doskonałej technice i porywającym wizjom repertuaru kwartetowego przedstawianym podczas występów tej grupy. Organizatorów – Meccorre String Quartet łączy przyjaźń, która zrodziła się w dość niesprzyjających warunkach, podczas zmagań konkursowych w Reggio Emilia, gdzie obydwa zespoły zdobyły najwyższe laury, lecz muzyka i wartości z niej płynące są ponad wszelką konkurencją i współzawodnictwem! Liczymy, że ci młodzi, wybitnie zdolni i niezwykle dojrzali w swych interpretacjach muzycy pozwolą nam przelać swoje emocje w nasze serca i na pewno nie zawiodą nawet najbardziej wymagających melomanów i miłośników muzyki kameralnej!
W programie:
J. Haydn Kwartet smyczkowy A-dur op. 20 nr 6
J. Turina „Oracion del Torero”
G. Kurtág „Aus Der Ferne” III, V
A. Schönberg Kwartet smyczkowy D-dur

PIĄTEK – 11 kwietnia
/ godz. 19.00
Kawiarnia “Pod Pretekstem”
(ul. Święty Marcin 80/82, Poznań)
Wstęp wolny

Kwartet Góralski Jazgot
Jan Trebunia – Tutka – altówka, wokal
Andrzej Jędrek Polak – skrzypce, wokal
Andrzej Jarząbek – skrzypce, wokal
Robert Czech – cymbały węgieskie, kontrabas

Nie ma muzyki bardziej naturalnej i doskonałej w swej formie, jednocześnie tak żywiołowej i pełnej innych folklorystycznych wpływów, niż muzyka z Podhala. To na niej wzorowali się wielcy kompozytorzy polscy tacy jak Szymanowski, Górecki czy Kilar. W ten wyjątkowy wieczór postanowiliśmy „przenieść góry” do Poznania i spędzić go przy dźwiękach kapeli góralskiej. Zespół Jazgot jest ceniony i uznawany kwintesencją dorobku muzycznego południowych rejonów Polski jak i influencji wołoskiej i węgierskiej. Nieokiełznane temperamenty, doskonały warsztat techniczny, spontaniczność, a jednocześnie melancholia i nostalgia płynąca wręcz z instrumentów to walory, dzięki którym spotkanie to będzie magiczne i niezapomniane. Otwórzmy nasze serca na zjawiskowość muzyków zespołu Jazgot i dajmy się ponieść emocjom. Pijmy, śpiewajmy, tańczmy i bawmy się do woli. Hej!

SOBOTA – 12 kwietnia
/ godz. 19.00
Collegium Minus UAM, Sala Lubrańskiego
(ul. Wieniawskiego 1, Poznań)
Wstęp wolny

MECCORE PROMS
Bell’art Quartet
Tinnitus Quartet
Jahnke String Quartet
Imperto String Quartet

Ten wieczór zarezerwowany jest dla młodych, lecz niezwykle utalentowanych artystów, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z muzyką kameralną. Wystąpią podczas niego studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez członków Meccorre String Quartet. Ci zaś nominują wyróżniające się kwartety do spotkania z publicznością, dając szansę występu pośród znanych i docenianych artystów. Jesteśmy przekonani, że nie zabraknie na nim młodzieńczej werwy, jak również perfekcji i ciekawych, nowych spojrzeń na klasyczny repertuar. Wierzymy, że nazwiska wykonawców na trwałe zapiszą się w Państwa w pamięci i z czasem będziemy mogli obserwować ich międzynarodowe kariery!
W programie:
J. Haydn – Kwartet smyczkowy d-moll op. 76 nr 2 „Kwintowy”
J. Brahms – Kwartet smyczkowy c-moll op. 51 nr 1
J. Haydn – Kwartet smyczkowy C – dur op. 20 nr 2
L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy c-moll op. 18 nr 4

NIEDZIELA – 13 kwietnia
/ godz. 19.00
Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego
Aula Nova (ul. Święty Marcin 87, Poznań)
Wstęp wolny

Danish String Quartet
Asbjørn Nørgaard – skrzypce
Rune Tonsgaard Sørensen – skrzypce
Fredrik Schøyen Sjölin – altówka
Frederik Øland – wiolonczela

Tegorocznym zakończeniem festiwalu „Q’arto Mondi” będzie występ nietuzinkowego i niespotykanie oryginalnego zespołu – Danish String Quartet. Skandynawskie korzenie przy zachodnioeuropejskiej edukacji muzycznej dają połączenie wybitne i niepowtarzalne! Ich interpretacje są często zaskakujące i nietypowe, lecz sprawiają, że muzyka przez nich wykonywana nabiera nowego innego znaczenia, szczególnie ta „klasyczna”, której tradycje wykonawcze przyzwyczajają nas słuchaczy do pewnych nurtów. Niech to ostatnie spotkanie będzie intrygujące, niezwykłe i wyjątkowe i pobudzi w nas wszystkich wielką chęć na spotkania z kolejnymi interesującymi zespołami podczas następnych edycji festiwalu „Q’arto Mondi” 2015, 2016, 2017…
W programie:
C. A. Nielsen – Kwartet smyczkowy Es-dur op. 14
F. Mendelssohn – Capriccio i Fuga op. 81
L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy cis-moll op. 131