Bezpieczeństwo, ciepło i instalacje na MTP

8 kwietnia Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie profesjonalistów branży instalacyjnej, ciepła systemowego, zabezpieczeń, ochrony pracy, pożarnictwa i ratownictwa oraz sektora mediów elektronicznych – rozpoczynają się targi Instalacje, TCS, Securex, Media Expo, a od 9 kwietnia także Sawo.

Setki nowości produktowych i rozwiązań technologicznych prezentowanych przez blisko 1000 wystawców z całego świata będą swoistą odpowiedzią, wyznacznikiem zmian i trendów dla poszczególnych branż. Tym samym przez cztery dni tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich staną się imponującym centrum technologii poprawiających jakość naszego życia w wielu obszarach.

Międzynarodowe Targi Instalacyjne Instalacje to jedyne w Polsce spotkanie, które tak kompleksowo prezentuje ofertę wiodących producentów i dostawców urządzeń i technologii z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej, chłodniczej, a także techniki obiektowej i gazowniczej oraz szeroki wybór armatury sanitarnej. W tym roku już po raz drugi do grona wydarzeń dołączą również Targi Ciepła Systemowego TCS, organizowane wspólnie z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, skierowane do branży ciepłowniczej, które doskonale uzupełnią i rozszerzą ofertę rozwiązań systemowych z zakresu zarządzania energią cieplną w budynkach i elementów składowych takich jak: kotły na paliwo stałe i gazowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne. Targom TCS towarzyszyć będzie dwudniowa konferencja techniczna, organizowana przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, która podejmie tematykę nowoczesnych, efektywnych i ekologicznych technologii w ciepłownictwie systemowym. Konferencja skierowana jest do przedstawicieli kadry technicznej i eksploatacyjnej przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektrociepłowni oraz ciepłowni.

Imprezom będzie też towarzyszyć IV edycja Mistrzostw Polski Instalatorów. Eliminacje wyłoniły blisko 100 instalatorów, którzy zmierzą się nie tylko z czasem, ale również dokładnością montażu! Podczas eliminacji w Poznaniu – 8 i 9 kwietnia – na uczestników czekają jeszcze 32 miejsca pozwalające na walkę o najwyższy tytuł i pobicie rekordowego czasu montażu – 1 minuta, 13 sekund i 60 setnych sekundy – czy ktoś odważy się zdetronizować Waldemara Jackowskiego, obecnego rekordzistę i Mistrza Polski? Finał konkursu wraz z galą wręczenia nagród zaplanowany jest na czwartek, 10 kwietnia. O mistrzostwo mogą też powalczyć młodzi mistrzowie – 11 kwietnia zaplanowano Mistrzostwa Polski dla Przyszłych Instalatorów. W konkursie mogą brać udział uczniowie kształcący się na kierunkach związanych z tematyką instalacyjną.

Glob Pełen Energii to z kolei trzy dni niekonwencjonalnych spotkań z odnawialnymi źródłami i poszanowaniem energii. W specjalnie wybudowanej czaszy eksperci przybliżą zagadnienia związane z nowoczesną techniką grzewczą, fotowoltaiką, wentylacją oraz skojarzoną produkcją energii. Podczas spotkań nie zabraknie odniesień do aspektów praktycznych, omówienia typowych błędów instalacyjnych, pokazów sprzętu oraz omówienia technologii na konkretnych przykładach instalacyjnych. Całość uzupełniona będzie konkursami z nagrodami. Warto szukać czerwonego globu w pawilonie 5A! Podczas targów Instalacje Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oraz Politechnika Poznańska zapraszają na konferencje adresowaną przede wszystkim do inżynierów, poświęconą m.in. tematyce układów grzewczych o dużym udziale energii odnawialnej, centralom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym oraz zasadom energooszczędnej eksploatacji układów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Ciekawie zapowiada się projekt Inteligentny Budynek, wspólny dla Międzynarodowych Targów Instalacyjnych Instalacje i Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń Securex. Odpowiednie przygotowanie instalacji i zastosowanie doskonale dobranych do konkretnego projektu urządzeń i elementów w znaczny sposób wpływa na maksymalizację funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, jednocześnie minimalizując koszty eksploatacji i modernizacji oraz emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Wszystkie oferowane przez wystawców produkty, które znajdują zastosowanie w zintegrowanych systemach zarządzania zostaną oznaczone hasłem Jestem Inteligentny – Inteligentny Budynek, ułatwiając zwiedzającym nie tylko znalezienie tych produktów, ale również zasięgnięcia szerszej informacji na ich temat u wystawców targów.

Na targach Securex będzie można znaleźć odpowiedź na pytanie, czy można się obronić przed cyberprzestępcami, jakie są najważniejsze zagrożenia dla systemów bezpieczeństwa w inteligentnych budynkach, jak skutecznie zabezpieczać imprezy masowe, co nowego w dziedzinach kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego i sygnalizacji zagrożeń, osiągnięć IT, biometrii oraz rozwiązań ewakuacyjnych. Będą też Mistrzostwa Polski Instalatorów Systemów Alarmowych, na których publiczność będzie mogła na żywo obserwować występujących finalistów podczas ich zmagań w praktyce instalatorskiej z wykorzystaniem systemów alarmowych i oprzyrządowania technicznego. Mistrzostwa promują sposoby, techniki i urządzenia służące podniesieniu poziomu bezpieczeństwa osób i mienia, doświadczenia i umiejętności w zakresie technik instalatorskich.

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony informacji przygotowano punkt konsultacyjny Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych i Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie można zasięgnąć konsultacji i porady w zakresie ochrony informacji niejawnych, biznesowych i danych osobowych.

Sporo czasu zajmie też bezpieczeństwo w pracy – konferencja przygotowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy jest zapowiedzią rozpoczynającej się w tym roku kolejnej edycji kampanii Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy z cyklu „ Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” na lata 2014-2015. W programie między innymi wprowadzenie do tematyki kampanii oraz metod identyfikacji i oceny zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy, w szczególności stresu i lobbingu. Zwiedzający targi SAWO będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów na tematy związane z problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy. Odbędzie się też I Międzynarodowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, podczas którego będzie mowa o mechanizmach psychologicznych powstawania zachowań anomijnych w miejscu pracy, śmierci w handlu detalicznym czy wypadkach na polskich budowach.
 
Kolejne targi, Poznań Media Expo, w tym roku zgromadziło czołowych przedstawicieli branży radiowej i telewizyjnej, nie tylko z kraju, ale również zagranicy. W ciągu czterech dni wydarzenia odbędą się dwie konferencje tematyczne, warsztaty, a także swoje miejsce będzie miała ekspozycja wystawców branży elektronicznej. W dniach od 8 do 11 kwietnia 2014 roku, organizatorzy przekonają wszystkich sceptyków, że cyfryzacja to jedyny słuszny kierunek rozwoju mediów elektronicznych w Polsce. Drugi dzień konferencji: 10 kwietnia 2014 r., poświęcony zostanie radiu cyfrowemu, a przyświecać mu będzie hasło „Radio cyfrowe – więcej niż radio”.

Poznań Media Expo, obok dyskusji merytorycznej, to także wystawa sprzętu urządzeń do odbioru naziemnej telewizji Cyfrowej w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) a także DVB-S (Digital Video Broadcasting – Satellite) oraz rozwiązań CATV (Cable TV -sieci odbioru i nadawania sygnałów radiowo-telewizyjnych w sąsiadujących ze sobą budynkach mieszkalnych). Nie zabraknie ekspozycji nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących sieć internet, a także cyfrowych radioodbiorników.

Dzień później, bo 9 kwietnia, na MTP rozpoczną się także Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa Sawo odbywające się co dwa lata.