Jedenaście pomysłów na Centrum Warte Poznania

Przystań nad Wartą, być może już na stałe, przywrócenie neonu – na razie jednego – na Wildzie, warsztaty dla wszystkich, którzy chcą zostać rzeźbiarzami bez względu na wiek oraz jarmarki rękodzielników na ulicy Żydowskiej – to tylko kilka z działań dofinansowanych w tym roku ze środków konkursu Centrum Warte Poznania.

Komisja konkursowa miała do wyboru 74 projekty, a wybór wcale nie należał do najłatwiejszych.  
– Jest duże zapotrzebowanie w mieście na takie konkursy i to widać po wnioskach – powiedział radny Tomasz Lipiński, który był członkiem komisji konkursowej. – Są coraz lepsze merytorycznie i bardzo dobrze przygotowane. Co warte podkreślenia, każda z dzielnic ma swojego kandydata, myśmy tego wcale nie planowali, ale tak akurat wyszło.
– Nie są to projekty wyłącznie kulturalne – dodała radna Katarzyna Kretkowska, także członkini komisji. – Konkurs był pomyślany szeroko, chodziło bardziej ogólnie o projekty uatrakcyjniające życie w Poznaniu.

Projektów, które dostaną dofinansowanie, jest 11 i to więcej niż rok temu. Nie dotyczą one też wyłącznie ścisłego centrum miasta, ale także Łazarza, Śródki czy Wildy. Organizatorzy konkursu wyciągnęli też wnioski z poprzednich edycji akcji – i to pod wieloma względami.
– Naszym celem było też powiązanie pomysłodawców z wykonawcami, by pomysł realizowały osoby, które wiedzą, jak to zrobić i mają do tego przekonanie – mówił Robert Kaźmierczak, dyrektor Wydziału Kultury UMP. Dyrektor przypomniał tu pomysł z regałami miejskimi, który choć dobry, to nie okazał się do końca udany, jeśli chodzi o realizację. BO urzędnicy wydziału sprawdzają, czy projekt, na który poszły miejskie pieniądze, jest realizowany zgodnie z założeniami, no i czy poznaniacy chętnie w nim uczestniczą, bo to także jest ważne kryterium.

– Dofinansowanie dostało też kilka projektów z poprzednich lat, co oznacza pozytywną weryfikację – wyjaśnił dyrektor Kaźmierczak. – I chodzi nam o realizację projektów, które będą polegały nie tylko na powieszeniu plakatu między trzepakiem a drzewem, ale które zaangażują poznaniaków. Dlatego na przykład w ubiegłym roku jeden z projektów nie został zrealizowany, bo podczas prac nad nim sami autorzy poczuli, że to, co zaplanowali, jest niewystarczające, by ożywić przestrzeń publiczną.

Monitoring i współpracę miasta potwierdza też Natalia Dolata-Golczak, której projekt rewitalizacji Świętego Marcina zdobył grant w konkursie i to już jako trzeci projekt z rzędu tej autorki.
 
Na dofinansowania projektów w tym roku przeznaczono kwotę 350 tysięcy złotych. Wśród najwyżej dotowanych znalazł się “W środku Śródki” Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta, realizowany w przestrzeni śródeckiej. Taką samą kwotę 52 tys. złotych otrzymał projekt “Przystań w Starym Porcie”, który zakłada stworzenie w sezonie letnim przystani nad Wartą.

Wśród nagrodzonych projektów jest także “neoWilda” Fundacji Spot. Odtworzony neon ma zawisnąć na budynku dawnego kina Wilda przy ulicy Wierzbięcice. Instalacja ma posłużyć “do wzmocnienia istniejących i tworzenia nowych więzi społecznych, katalizowania aktywności mieszkańców dzielnicy, przywracania pamięci o niej i budowania nowej tożsamości”, jak piszą organizatorzy.

Autorzy pomysłów otrzymali też nagrody pieniężne. Najwyższe, w wysokości tysiąca złotych, przyznano ex aequo dwóm projektom: “Poezja jest tym, co rodzi się z życia” Tomasza Genowa i Joanny Pańczak, w ramach którego na kamienicach w różnych częściach miasta zawiśnie sześć wierszy, w tym jeden stworzony przez mieszkańców. Drugim jest “Gwarny Św. Marcin” Natalii Dolaty-Golczak, skupiający się na ożywieniu przestrzeni wokół ulicy Św. Marcin.

Wszystkie projekty:
1. Poezja jest tym, co rodzi się z życia
autorzy: Tomasz Genow, Joanna Pańczak
opis: Projekt polega na umieszczeniu pięciu wierszy na ścianach budynków. Jeden z nich napisany zostanie oddolnie, przez samych poznaniaków.
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto, Wilda, Św. Łazarz, Jeżyce (maj 2014)
kwota dofinansowania:  9 500 zł
nagroda dla autorów: 1000 zł

2. Gwarny Św. Marcin
autorzy: Natalia Dolata-Golczak
opis: Cykl działań uatrakcyjniających przestrzeń ulicy Św. Marcin: Cuda witryn, Wiszące Ogrody Miejskie, Miejsce na twój rower, Mini street art.
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto – ul. Św. Marcin (czerwiec-sierpień 2014)
kwota dofinansowania:  51 845 zł
nagroda dla autorów: 1000 zł

3. Warsztaty rzeźby w drewnie na Łazarzu
autorzy:  Agnieszka Szablikowska Pracownia Łazarska
opis: Bezpłatne, weekendowe warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i dorosłych
miejsce i czas realizacji: Św. Łazarz – Ogród Łazarz / Dom Kultury Krąg przy ul. Dmowskiego, Park Kasprowicza (czerwiec – wrzesień 2014)
kwota dofinansowania: 13 130 zł
nagroda dla autorów: 700 zł

4. W środku Śródki
autorzy: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta
opis: Działania animujące przestrzeń śródecką, w skład których wchodzą: “A w niedzielę po sumie na moście…”, “Dzień Sąsiada”, “Mobilny Dom Kultury”, “Koncert na starą kamienicę”.
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto – Śródka (maj – październik 2014)
kwota dofinansowania: 52 000 zł
nagroda dla autorów: 500 zł

5. Przestrzeń aktywna
autorzy: Szymon Adamczak, Kamil Skibiński, Aleksandra Polerowicz
opis: Cykl wydarzeń performatywnych, warsztatowych i społecznych w Kolektywie 1A
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto – ul. Św. Wojciech (marzec – wrzesień 2014)
kwota dofinansowania: 24 694,50 zł
nagroda dla autorów: 500 zł

6. Przystań w Starym Porcie
autorzy:  Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Ośrodka Kształcenia Turystów Wodnych im. Dh. J. Szymańskiego w Poznaniu
opis: Stworzenie bezpiecznej przystani dla amatorów turystyki wodnej w Starym Porcie Poznań  oraz animacja działań kulturalnych i rekreacyjnych   
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto – nad rzeką Wartą (maj – wrzesień 2014)
kwota dofinansowania: 52 000 zł
wyróżnienie dla autorów: 100 zł

7. neoWilda
autorzy:  Fundacja Spot
opis: Projekt kulturalno-edukacyjny, który wykorzystuje instalację neonowego napisu “Wilda” na budynku przy ulicy Wierzbięcice 36-38 nie tylko do wizualnego uatrakcyjnienia centrum miasta, ale przede wszystkim do wzmocnienia istniejących i tworzenia nowych więzi społecznych, katalizowania aktywności mieszkańców dzielnicy, przywracania pamięci o niej i budowania nowej tożsamości.
miejsce i czas realizacji: Wilda (kwiecień – październik 2014)
kwota dofinansowania: 28 300 zł
wyróżnienie dla autorów: 100 zł

8. Ogródek Sztuki na Jeżycach
autorzy: Witold Zakrzewski
opis: Stworzenie kreatywnego, kulturalnego miejsca na Jeżycach, o otwartym na mieszkańców i turystów charakterze.
miejsce i czas realizacji: Jeżyce (kwiecień – grudzień 2014)
kwota dofinansowania: 19 800 zł
wyróżnienie dla autorów: 100 zł

9. Kino na Rybitwach vol. 2
autorzy:  Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera
opis: Druga odsłona plenerowego kina letniego na skwerze przy ul. Rybaki
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto – ul. Rybaki (lipiec – sierpień 2014)
kwota dofinansowania: 36 652 zł
wyróżnienie dla autorów: 100 zł

10. Roztańczyć Poznań
autorzy: Agencja Artystyczna Kończal-Szwarc
opis: Cykl plenerowych akcji i warsztatów tanecznych – salsa, reggaeton, disco, tańce klasyczne (cha-cha, walc, tango), hip hop.
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto, Wilda, Jeżyce (lipiec – sierpień 2014)
kwota dofinansowania: 41 977,44 zł
wyróżnienie dla autorów: 100 zł

11. Twórcze targowisko
autorzy:  Marta Fekner
opis: Comiesięczne warsztaty i pokazy w ramach “ulicznego spotkania z rękodziełem”
miejsce i czas realizacji: Stare Miasto, ul. Żydowska (maj – sierpień 2014)
kwota dofinansowania: 15 723 zł
wyróżnienie dla autorów: 100 zł