20 marca: Niedziela Palmowa

Jak zwykle przed Wielkanocą, Kościół Katolicki świętuje Niedzielę Palmową, rozpoczynającą w kalendarzu chrześcijańskim Wielki Tydzień. Tego dnia zgodnie z tradycją wierni udają się do kościołów z kolorowymi palmami, symbolami odradzającego się życia, by je poświęcić.

Niedziela Palmowa zwana jest też Niedzielą Kwietną lub Niedzielą Wierzbną i jest świętem ruchomym, przypadającym 7 dni przed Wielkanocą. Obchodzi się ją na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy – zgodnie z tradycją, gdy wjechał do miasta, na jego cześć wiwatowały tłumy ludzi machając palmowymi liśćmi. Stąd też i tradycja przynoszenia tego dnia do kościoła “palemek”, chociaż w naszej strefie klimatycznej nie są to już prawdziwe liście palmy, ale stroiki, zrobione zazwyczaj z ozdobionych baziami gałązek wierzby, kolorowych bibułkowych kwiatów, kokardek i zielonego bukszpanu.

Palmowa Niedziela jest też początkiem Wielkiego Tygodnia, czasu wyciszenia i skupienia, który ma być duchowym przygotowaniem do Wielkanocy. W Polsce Niedzielę Palmową obchodzi się od czasów średniowiecznych, a od 1986 roku tego dnia obchodzimy też Światowy Dzień Młodzieży, zgodnie z zaleceniem papieża Jana Pawła II.

Święcenie palm odbywa się we wszystkich poznańskich kościołach – także i przed tym najważniejszym, Katedrą, zostaną poświęcone palmy, które przywiozą wierni. Poświęcenia dokona metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.