Rewolucja w kształceniu zawodowym

– Chcieliśmy nawiązać współpracę, tworząc sieć kształcenia zawodowego – mówił Ryszard Grobelny chwilę przed podpisaniem dokumentów. – W naszym przekonaniu szkolnictwo zawodowe jest niesłychanie ważne. Pod dokumentami swoje podpisy, oprócz prezydenta Poznania, złożyli również Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza, Tomasz Malepszy, prezydent Leszna i Józef Nowicki, prezydent Konina. Docelowo współpraca ma obejmować również powiaty gnieźnieński, pilski […]

– Chcieliśmy nawiązać współpracę, tworząc sieć kształcenia zawodowego – mówił Ryszard Grobelny chwilę przed podpisaniem dokumentów. – W naszym przekonaniu szkolnictwo zawodowe jest niesłychanie ważne.

Pod dokumentami swoje podpisy, oprócz prezydenta Poznania, złożyli również Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza, Tomasz Malepszy, prezydent Leszna i Józef Nowicki, prezydent Konina. Docelowo współpraca ma obejmować również powiaty gnieźnieński, pilski i ostrowski.
– Naszym celem jest wykonanie wspólnej sieci współpracy, tak by można było wymieniać doświadczenia – zapewniał Grobelny. – Chcielibyśmy zrobić badania potrzeb subregionów by poznać przewidywane zapotrzebowanie kadrowe.
Prezydent zapewnił, że chce uniknąć sytuacji w której na danym obszarze dostępne są tylko wybrane kierunki, nie dające możliwości wyboru zgodnego z własnymi zainteresowaniami.

Na razie jednak nie ma skonkretyzowanych planów co do budowania wspomnianej sieci. Wiadomo tylko, że według głównych założeń celami jest również doposażenie szkół i placówek kształcenia zawodowego, powstanie wyspecjalizowanych centrów branżowych odpowiadających potrzebom na miejscowym rynku pracy oraz nabycie przez młodzież specjalistycznych uprawnień.

Wszystkie informacje, potrzebne do sporządzenia konkretnego projektu, mają zostać zebrane przed końcem maja tego roku. Centra mają współpracować ze szkołami zawodowymi i wspierać je, a nie być dla nich konkurencją. Współpraca pozwoli też zracjonalizować koszty całego projektu.

Chodzi nie tylko o zmianę wizerunku szkół zawodowych, który przez ostatnie kilkanaście lat znacząco podupadł, ale również o uświadomienie młodym ludziom, ze wybór szkoły zawodowej nie zamyka im drzwi do dalszej kariery naukowe. Jest za to pewnym sposobem na zdobycie dobrze płatnego zawodu.

Do tej pory udało się już wyodrębnić kilka branż, w których kształceniem zajmą się szkoły zawodowe. Będzie to branża mechatroniczno-elektroniczna, mechaniczna, elektryczno-energetyczna i zajmująca się odnawialnymi źródłami energii, samochodowa, informatyczna, budowlana i usługowo-turystyczna. A co ze zdunami, szewcami, piekarzami, cukiernikami, ślusarzami i wielu innymi czeladnikami? Wygląda na to, że są skazani na wymarcie…