Placido Domingo jest już w Poznaniu!

Został uroczyście przywitany w Bramie Poznania, spotkał się z dziennikarzami, podziwiał panoramę Poznania z dachu tego budynku, zwiedził też Ostrów Tumski i Katedrę – Placido Domingo jest już w Poznaniu!

Kto spodziewał się wielkiej gwiazdy traktującej obecnych z góry – mocno się rozczarował. Wielki gwiazdor ujmuje łagodnością, ma w sobie mnóstwo ciepła i niezwykle ujmujące poczucie humoru. Zaczął od tego, że serdecznie podziękował organizatorom za zaproszenie  go do tak szczególnego i ważnego miasta jak Poznań i to z tak ważnej okazji. Wspomniał też, że z  wyborem Karola Wojtyły na papieża wiąże się jego osobista historia.
– Wtedy gdy go wybrano, byłem w San Francisco i udzielałem wywiadu meksykańskiej gazecie – wspomina wielki śpiewak. – Zapytano mnie wówczas, co dla mnie oznacza wybór papieża Polaka. Odpowiedziałem, że – wierzcie lub nie – ale że to oznacza koniec komunizmu…

Placido Domingo wspominał tez, że podziwiał oddanie papieża sprawom kościoła i sprawom społecznym, pomocy dzieciom i osobom starszym.
– Był przecież też sportowcem, aktorem, no i oczywiście poetą – wyliczał śpiewak, który, jak podkreślił, kilkakrotnie występował dla papieża. – To znakomita okazja, by uczcić go nie tylko jako papieża, ale i jako poetę.

Koncert mistrza będzie się składał z dwóch części: podczas pierwszej usłyszymy utwory napisane do poezji Karola Wojtyły. Wykonawcami tej części będzie nie tylko Placido Domingo, ale też znakomite sopranistki zaproszone przez niego na ten koncert: Angel Joy Blue i Micaela Oeste, a także Justyna Steczkowska. Warto dodać, że kompozytorem dwóch utworów jest Placido Domingo Junior, syn śpiewaka.
Druga część koncertu to tradycyjny repertuar operowy wykonywany zwykle podczas koncertów przez mistrza, podczas której usłyszymy utwory Verdiego, Pucciniego, Mascagniego oraz Straussa. Orkiestrę Teatru Muzycznego w Poznaniu poprowadzi Eugene Kohn, znakomity amerykański dyrygent.

Podczas koncertu będą też inne atrakcje. Jak powiedział Janusz Stefański z agencji MJM Prestige, z okazji kanonizacji Jana Pawła II zostanie wznowiona płyta z utworami do słów Karola Wojtyły “Amore Infinito”. W Polsce co prawda ukaże się dopiero 29 kwietnia, ale ci, którzy wybiorą się na koncert, będą ją mogli kupić już przed koncertem. Wydawnictwo Znak przygotowało także specjalne stoisko z albumami i książkami poświęconymi papieżowi.

– To wielkie wydarzenie, wielki honor i zaszczyt dla Teatru Muzycznego – mówił Przemysław Kieliszewski, dyrektor teatru, pomysłodawca i główny organizator tego wyjątkowego koncertu. – Myślę, że usłyszycie państwo wspaniały koncert, w którym będą elementy Teatru Muzycznego. Warto dodać, że na koncert przybędzie 7 tysięcy osób i to największy dotychczas siedzący koncert zorganizowany w Poznaniu poza stadionem.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18, ale drzwi będę otwarte od 16, a organizatorzy proszą, by nie przychodzić na ostatnią chwilę, jako że przewidzieli jeszcze przed 18 oficjalne rozpoczęcie koncertu z Mazurkiem Dąbrowskiego.

Jak się okazuje, 45 procent biletów wykupili poznaniacy, 20 procent – goście z Warszawy, a resztę mieszkańcy innych polskich miast…