XXIX Dni Ułana na Woli i w centrum miasta

Pokazy kaskaderów konnych i woltyżerki, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz tradycyjne, dawne gry i zabawy dla całych rodzin – podczas tegorocznych Dni Ułana nie zabraknie atrakcji dla dzieci i całych rodzin bez względu na to, kto i gdzie się wybierze…

Warto przypomnieć, że Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich organizowane jest nieprzerwanie od 1922 roku. Od 1986 roku Świętu Pułkowemu towarzyszą Dni Ułana impreza popularyzująca tradycje kawaleryjskie połączona z Zawodami Militari nawiązującymi do przedwojennych Konnych Mistrzostw Armii oraz zawodów pułkowych.
– W latach 70. nie bardzo można było mówić o takiej jednostce wojskowej, a już na pewno obchodzić jej święta – wyjaśnia Jakub Kolańczyk podwójną nazwę święta. – Żeby więc uciec przed problemem cenzuralnym dla władzy ludowej przedstawiano święto jako Dni Ułana. Ale wszyscy w środowisku wiedzieli, że jest to święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich…

Impreza przez lata się rozrastała, a obecnie to już kilkudniowe, ukochane święto poznaniaków z zawodami konnymi, paradami, piknikiem, no i oczywiście przede wszystkim – ułanami. Co się będzie działo w tym roku?

Od 1 do 3 maja  na Hipodromie Wola będą się odbywały XXIV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI, V Memoriał im. M. Frankiewicza oraz III Międzynarodowe Mistrzostwa Kawaleryjskie. Sobota, 3 maja, będzie przeznaczona na piknik rodzinny z udziałem grup rekonstrukcyjnych – inscenizacja odbędzie się o godzinie 14 – pokazy woltyżerki i kaskaderskie, a studenci Akademii Wychowania Fizycznego pod kierunkiem Dr Małgorzaty Bronikowskiej zaproszą rodziców z dziećmi do dawnych gier i tradycyjnych zabaw pochodzących z różnych kultur, które są nie tylko doskonałym treningiem koordynacji i sprawności, ale również pracy zespołowej.

3 maja warto będzie także o 19.40 wybrać się na plac Mickiewicza, gdzie odbędzie się capstrzyk z przejściem pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a o godzinie 20 pod pomnikiem odbędzie się apel poległych.

W niedzielę, 4 maja, warto będzie zjawić się na placu Wolności o 10 rano, gdzie odbędzie się uroczysta msza polowa za dusze poległych i pomordowanych ułanów poznańskich. O godzinie 11, także na placu Wolności, nastąpi wręczenie nowego sztandaru oraz odznak pamiątkowych 15. batalionowi Ułanów Poznańskich. Sztandar został ufundowany przez władze miasta Poznań, Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, żołnierzy 17. Brygady Zmechanizowanej oraz grono indywidualnych darczyńców. Nawiązuje swą formą do historycznego sztandaru pułku, znajdującego się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu. Na podstawie decyzji o utożsamieniu 15. batalionu Ułanów Poznańskich z 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich, podjętej przez Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari w dniu 14 czerwca 2013 roku, na sztandar zostaną także nałożone wstęgi Orderu Wojennego Virtuti Militari, na pamiątkę dekoracji dokonanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego dnia 22 kwietnia 1921 r., za męstwo okazane w wojnie polsko-bolszewickiej, oraz WYRÓŻNIONY ZA NIEZYWKŁE MĘSTWO ZA KAMPANIĘ WE WŁOSZECH 1944-1945, oznaczająca de facto powtórzenie nadania tego najwyższego odznaczenia.

Uroczystość zakończy defilada pododdziałów na Starym Rynku.
 
Warto zwrócić uwagę także na imprezę towarzyszącą Dniom Ułana, czyli wystawę jubileuszową dotyczącą historii Ułanów Poznańskich od 1919 roku po dzień dzisiejszy, prezentowana od 26 stycznia do 4 maja 2014 r. w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

Patronat Honorowy nad jubileuszem 95-lecia Ułanów Poznańskich objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.