Długi majowy weekend: co się będzie działo?

Kilkadziesiąt mniejszych i większych majówek, i w plenerze, i pod dachem, koncerty, spektakle teatralne i jeden średniowieczny jarmark – wszystko to czeka na poznaniaków w długi majowy weekend. Na pewno nie będą narzekać na brak oferty, co najwyżej na kłopot z wyborem…

Już 30 kwietnia rozpoczynają się uroczystości związanie z otwarciem Bramy Poznania. O godzinie 21 zostanie uroczyście przecięta wstęga, a po niej rozpocznie się widowisko plenerowe Teatru OCELOT, a po nim Porta Posnania – muzyka dla Bramy Poznania i spektakl multimedialny. Od 1 maja będzie już można zwiedzać Bramę Poznania, a dodatkowymi atrakcjami będą warsztaty dawnego budowania, pokazy walk, powstanie średniowieczna wioska, rozpocznie też działalność V Średniowieczny Targ Śródecki pod hasłem “Smaki i zapachy średniowiecza”, który będzie działał do końca weekendu.

1 maja od 13 przed Bramą Poznania znów spektakle, koncerty i malowanie muralu, a wieczorem pokaz teatru ognia. 2 maja spływ kajakowy wokół Ostrowa od nabrzeża Cybiny, koncerty plenerowe, przedstawienie teatralne w wiosce wojów, 3 maja – majówka, muzykowanie z Jackiem Hałasem i Michałem Jacaszkiem, średniowieczny pokaz tańca z ogniem, a 4 maja znów spektakle, koncerty i warsztaty witrażowe. Oj, będzie się działo, a dokładny program znajdziecie w naszym kalendarium.

Kolejną majówkową atrakcją są Dni Ułana, które od 1 do 3 maja będą się odbywały w Poznaniu. Warto się wybrać na Hipodrom Wola na XXIV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI, V Memoriał im. M. Frankiewicza oraz III Międzynarodowe Mistrzostwa Kawaleryjskie, a w sobotę, 3 maja, na piknik rodzinny na Woli, a wieczorem na plac Mickiewicza, gdzie odbędzie się capstrzyk z przejściem pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W niedzielę, 4 maja, warto będzie zjawić się na placu Wolności o 10 rano, gdzie odbędzie się uroczysta msza polowa za dusze poległych i pomordowanych ułanów poznańskich. O godzinie 11, także na placu Wolności, nastąpi wręczenie nowego sztandaru oraz odznak pamiątkowych 15. batalionowi Ułanów Poznańskich. Uroczystość zakończy defilada pododdziałów na Starym Rynku.

Na majówkę zaprasza też Stary Browar, który w tym roku postanowił nie czekać na „oficjalne” lato i rozpocząć sezon w parku właśnie od majówki. Od 1 maja będzie można wypoczywać tu na setkach leżaków, pograć we frisbee czy po prostu spotkać ze znajomymi na piknik.  1 maja pojawi się też w parku – po raz pierwszy – Letni Punkt Informacyjny. Będzie w nim można wypożyczyć lub kupić m.in. koce piknikowe i sprzęt do parkowych gier i zabaw. Tego samego dnia ruszy również sezon ogródkowo – piknikowy, a przez cały długi weekend majówkowy w parku chilloutowo-lounge’owe sety zaprezentują DJ-e z mieszczącego się w kompleksie Starego Browaru „SQ”, jednego  z najlepszych klubów w Poznaniu.
 
Tradycyjnie też odbędzie się majówka w Botaniku i towarzyszący jej kiermasz roślin. Jak co roku też będzie jej towarzyszyła zbiórka krwi, na którą zaprasza Klub Krwiodawców HDK PCK przy Straży Miejskiej Miasta Poznania. 1, 2 oraz 3 maja w godzinach od 9-14 będzie można oddać krew, która zostanie przekazana na rzecz chorych przebywających w Hospicjum Palium w Poznaniu.

Będzie też  Majówka na Malcie, która odbywać się będzie 1,2 i 3 maja na terenie MALTA SKI u podnóża stoku narciarskiego. Przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin: będą zabawy, warsztaty, konkursy i muzyka oraz potańcówki pod chmurką. Klimat piknikowy gwarantowany! A Termy Maltańskie 1 maja otwierają plażę zewnętrzną, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem gości. Wszyscy spragnieni wodnych atrakcji na świeżym powietrzu będą usatysfakcjonowani. Do dyspozycji odwiedzających będą baseny zewnętrzne i liczne zjeżdżalnie. Na plaży zewnętrznej będzie dostępnych aż 200 leżaków dla osób odpoczywających w Termach Maltańskich.
Przez wszystkie 4 dni długiego weekendu majowego w godzinach od 10 do 17 będą przygotowane niespodzianki dla rodzin z dziećmi. Pojawią się klaun oraz animatorzy. Do dyspozycji najmłodszych będą też dwa dmuchane zamki. Organizowane będą ciekawe gry, zabawy oraz konkursy. Nie zabraknie malowania twarzy, które cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. W basenie będą też animacje taneczne oraz Aquazumba.
 
Na Rodzinną Majówkę zaprasza też Multikino – będzie można obejrzeć najpopularniejsze animacje 2D w specjalnej cenie 13 zł. A w repertuarze: „Amazonia. Przygody małpki Sai”, „Muppety: Poza prawem”, „Lego: Przygoda”, „Kraina Lodu”, „Skubani”, „Piłkarzyki rozrabiają”, „Sarila”, „Robaczki z Zaginionej Doliny”, „Pan Peabody i Sherman”.  2 maja w kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć premierowo dokument „Jan Paweł II – Santo Subito. Świadectwa świętości”, film który w naturalny sposób będzie podtrzymywał podniosły nastrój wywołany świętem kanonizacji Papieża Polaka.

Na placu Wolności natomiast odbędzie się Piknik Europejski, na który zaprasza marszałek Wielkopolski. W strefie zdrowia będzie można skorzystać m.in. ze 100 stacjonarnych rowerów treningowych, zmierzyć swoją wydolność oraz tętno. Dla miłośników jazdy rowerowej przygotowaliśmy pięciogodzinny maraton spinningowy. W strefie wiedzy nie zabraknie informacji na temat Unii Europejskiej oraz państw, które razem z Polską do niej przystąpiły. W ramach tzw. „żywej biblioteki” uczestnicy pikniku będą mogli wymienić się doświadczeniami z obcokrajowcami mieszkającymi na terenie UE, a także „wypożyczyć” daną osobę i porozmawiać z nią na osobności. Najmłodszych z pewnością zainteresują stanowiska, przy których naukowcy będą przeprowadzać eksperymenty.

W strefie radości pojawią się gry wykorzystujące bezprzewodowe czujniki ruchu oraz futurystyczny pojazd poruszający się wbrew prawom fizyki. W strefie smaku pokażemy odwiedzającym różnorodność Zjednoczonej Europy, a jednocześnie jej elementy wspólne. Stanowisko pokazów kulinarnych na pewno przyciągnie tych, którzy chcieliby rozsmakować się w europejskich przysmakach. Galę Europejską uświetni koncert pod dyrekcją Zbigniewa Górnego, organizowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Wojewodą Wielkopolskim. Podczas koncertu wystąpią m.in. Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus, Kuba Badach i wielu innych znanych artystów. Gospodarzami wieczoru będą Piotr Gąsowski i Katarzyna Skrzynecka. Koncert rozpocznie się 1 maja 2014 r. o godz. 18.00 na Placu Wolności w Poznaniu.

W sobotę 3 maja o godzinie 10 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Farze Poznańskiej rozpoczną się uroczyste obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W uroczystościach udział weźmie wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Bezpośrednio po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą ulicami: Gołębia, pl. Kolegiacki, Wodna, Garbary, pl. Bernardyński, Podgórna, Wrocławska, Stary Rynek. O godzinie 12.20 nastąpi składanie kwiatów przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza.

Miłośnicy rolek i wrotek tego samego dnia spotykają się na 5 edycji wrotkarskiej majówki dla miłośników jazdy na wrotkach i rolkach. Start 10 – koniec 15, a wśród atrakcji warsztaty z jazdy prowadzone przez profesjonalnych instruktorów wrotkarstwa Zico Racing, pokazy i zawody bladecross, czyli wyścigi na rolkach z przeszkodami, wolna jazda po torze wyścigowym (gładki asfalt), gra w hokeja na rolkach oraz slalom na rolkach. Dodatkową ciekawostką będzie możliwość zobaczenia kilku zawodniczek na wrotkach tradycyjnych, które stworzyły pierwszą w Polsce drużynę roller derby “Bad To The Bone”.

Niemal 200 miejsc weźmie udział w akcji Poznań za pół ceny, która w tym roku odbywa się 3 i 4 maja. Aby ułatwić poruszanie się po wszystkich lokalizacjach, organizatorzy przygotowali wirtualną mapę. Dzięki podziałowi na kategorie każdy chętny z łatwością namierzy interesujące go restauracje, kawiarnie, hotele czy muzea oferujące usługi za pół ceny.
W akcji bierze udział między innymi Muzeum Archeologiczne w niedzielę 4 maja w ramach akcji „Poznań za pół ceny”  bilet normalny będzie można kupić w cenie 4 zł (przed zniżką 8 zł), a osoby uprawnione do ulgi wejdą za darmo.  Warto zapoznać się z unikatowymi monetami z czasów średniowiecza – w ramach wystawy czasowej z cyklu „Bliskie spotkania z…”  pt. „Srebra Chrobrego” i spektakularnymi zabytkami, które przyjechały ze Słowacji – ekspozycja „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”.

Zaprasza również Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim. W związku z udziałem w dniach 1-4 maja w „Dniach Otwartych Funduszy Europejskich” wstęp do placówki będzie wtedy darmowy! Warto obejrzeć wystawę czasową „Pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością”. To wyjątkowa okazja do obejrzenia niezwykłej kolekcji Instytutu Prahistorii UAM i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, połączonej z ekspozycją prac plastycznych studentów Politechniki Poznańskiej Wydziału Architektury, inspirowanych pracami wykopaliskowymi na Wyspie Tumskiej.

W akcji „Poznań za pół ceny” biorą udział Międzynarodowe Targi Poznańskie, które przygotowały dwie weekendowe wycieczki. Ich uczestnicy poznają historię targowego Poznania od początku XX wieku po czasy współczesne. Chętni mogą wziąć udział w zwiedzaniu 3 i 4 maja (sobota i niedziela). Początek o godzinie 11.00 w Holu Wschodnim.  W programie m.in. pokaz archiwalnych materiałów filmowych i fotografii. W ramach wycieczki goście odwiedzą  Iglicę Targową, gdzie poznają historię powstania Targów. Odwiedzą  pawilon 3 i 3A, gdzie dowiedzą się czym była Powszechna Wystawa Krajowa, odbywająca się w roku 1929 i jak wpłynęła na architekturę Poznania. Spotkanie zakończy wystąpienie Prezesa Zarządu MTP Andrzeja Byrta, które odbędzie się w Sali Ziemi, najnowocześniejszym obiekcie konferencyjno-kongresowym w Polsce.  Zwiedzanie targów potrwa ok. 3 godzin. Udział jest bezpłatny.

1, 2, 3 i 4 maja Centrum Kultury ZAMEK będzie otwarte, będzie można się wybrać do Nowego Kina Pałacowego oraz na wystawy czynne w g. 11-19.  3 i 4 maja placówka uczestniczy w akcji “Poznań za pół ceny”. Z tej okazji będzie można zwiedzić zamek z przewodnikiem (3, 4.05. g. 12, 16 i 19, start: Hol Wielki – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie ZAMKU od 28.04.) oraz  zwiedzić ulicę Święty Marcin “Telewizory, Alfy i autostrady. O modernizmie na Świętym Marcinie” – oprowadza Maria Fenrych (3, 4.05. g. 17.30, kościół pw. Św. Marcina – wstęp wolny).

3 i 4.05. do galerii zamkowych wstęp jest wolny, natomiast bilety na wystawę World Press Photo kosztują 50% ceny.

A 4 maja, w parku Kasprowicza koło Areny, odbędzie się piknik „Rozkrzycz autyzm razem z nami”.  Impreza organizowana jest przez Fundację „Mały Piesek Zuzi”, we wsparciu organizacji działających na rzecz osób z autyzmem z Poznania i okolic. Tegoroczna impreza będzie mieć formę pikniku. Podczas jej trwania, poznaniacy będą mieli możliwość porozmawiania ze specjalistami oraz terapeutami, którzy chętnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości oraz udzielą praktycznych porad dotyczących objawów oraz terapii osób z autyzmem. Dla uczestników wydarzenia organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, a wśród nich m.in.: pokaz psich umiejętności, zabawy dla dzieci z animatorami, przejazdy konne.