Wielkie Otwarcie Bramy Poznania

Brama Poznania, Ostrów Tumski i Śródka zapraszają na wyjątkową majówkę. Z okazji otwarcia pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa na poznaniaków od 30 kwietnia do 4 maja czekają spektakle, koncerty oraz rozmaite warsztaty. Będzie można także odwiedzić średniowieczny targ, zwiedzić zabytki katedralnej wyspy, zobaczyć największą w Polsce flagę oraz wziąć udział w wyjątkowym biało-czerwonym  pikniku.

Wielkie Otwarcie Bramy Poznania ICHOT rozpocznie się 30 kwietnia. Największą uwagę tego dnia skupi odbywający się wieczorem niezwykły powietrzny spektakl sztuki ruchu Wstęgi czasu  w wykonaniu grupy OCELOT. Zaraz po nim odbędzie się premierowa prezentacja Porta Posnania, utworu muzycznego skomponowanego specjalnie dla Bramy Poznania, który zabrzmi na tle multimedialnej projekcji.  Najważniejsza rola tego wieczoru przypadnie Bramie Poznania i idei, która jej towarzyszy i którą wyraża już architektura Bramy – modernistyczna kostka z widokiem na przestrzeń przeciwległej wyspy, którą łączy z odnowioną Śluzą Katedralną umiejscowioną na Ostrowie Tumskim szklana kładka przerzucona nad rzeką. Świętowanie Wielkiego Otwarcia potrwa przez cały długi majowy weekend.   

Na cztery kolejne dni zaplanowano atrakcje, których tematyka inspirowana jest nazwami poszczególnych sal ekspozycyjnych w Bramie Poznania. Czwartek (1.05.) przebiegać będzie pod hasłem Gród, piątek (2.05.) – Woda, sobota (3.05.) – Złoto i niedziela (4.05) – pod hasłem Witraż.

Na Ostrowie Tumskim, w bliskim sąsiedztwie Bramy Poznania, ponad 1000 lat temu zbudowany został poznański gród. Jego ślady zachowane w ziemi prezentuje na co dzień Rezerwat Archeologiczny Genius loci, który także podczas pierwszych dni majowych proponuje specjalny program przybliżający szczegóły związane z grodem. Podczas Wielkiego Otwarcia Bramy średniowieczny duch zapanuje nad całą okolicą. Szczególnie da się go odczuć na pobliskiej Śródce. Stanie tu wioska wojów, a na gwarnym średniowiecznym targu skosztować będzie można przysmaków „sprzed wieków”. Tutaj także można będzie posłuchać dawnych legend i pieśni oraz obejrzeć ich teatralne interpretacje. W Wiosce Żywej Archeologii dla dzieci zorganizowane zostanie stoisko Mały Archeolog. W punktach informacyjnych na uczestników imprezy czekać będą bezpłatne karty z nowym wydaniem familijnej gry terenowej Bractwo Odkrywców.

Z okazji otwarcia Bramy Poznania Muzeum Archidiecezjalne przygotowało dla zwiedzających specjalny program. Realizowana tam wystawa Złoto Wielkopolski, mimo że jej tytuł szczególnie nawiązuje do hasła przewodniego soboty, 3 maja, wpisze się w program całego Wielkiego Otwarcia, poruszając tematy związane z wielkopolskim złotnictwem.

Podobnie Rezerwat Archeologiczny Genius Loci zrealizuje w tym czasie niecodzienne wydarzenia. Jeden z wątków Dnia „Złoto” poświęcony jest dawnym monetom – odnalezione na wyspie historyczne pieniądze zaprezentuje właśnie Rezerwat. Wystawę tę uzupełniać będzie wygłoszona w Bramie Poznania prelekcja. Wówczas też szczególnie promowany będzie pamiątkowy numizmat wydany przez Bramę. Warto wspomnieć, że 3 maja na Ostrowie Tumskim odwiedzić będzie można w katedrze niedostępną na co dzień dla zwiedzających Złotą Kaplicę.

Wystawa Przestrzeń dziedzictwa  w Śluzie Katedralnej na Ostrowie Tumskim zaprasza do jej współtworzenia. Podzielona na dwie części ekspozycja zachęca do zastanowienia się, czym jest dziedzictwo oraz do wspólnego szukania odpowiedzi na to pytanie przez umieszczanie na wystawie własnych zdjęć prezentujących subiektywne spojrzenie na przestrzeń Ostrowa. Wystawę wraz ze zdjęciami można będzie oglądać do 30 czerwca.

Dokumentujący uroczystości otwarcia fotograf będzie także zachęcał odwiedzających do robienia zdjęć na wyspie i pozowania w zabytkowej scenerii. Ze zgromadzonych w ten sposób fotografii powstanie mozaika, która w specjalny sposób zaprezentowana będzie na ścianie Bramy Poznania podczas Nocy Muzeów.

Najprawdopodobniej największa flaga w Polsce zawiśnie na Bramie Poznania z okazji Dnia Flagi. Na tych, którzy sfotografują jej montowanie o świcie – o godzinie 5.00 – czekają nagrody. Najciekawsze nadesłane zdjęcia zostaną także umieszczone na stronie internetowej i profilu Facebook Bramy Poznania.

Liczne atrakcje oferowane podczas Wielkiego Otwarcia przez Bramę Poznania i partnerów wydarzenia przebiegać będą w majówkowej atmosferze. Trzeciomajowy piknik w amfiteatrze Bramy Poznania zorganizowany będzie w barwach biało-czerwonych, takie też kolory mieć będą specjalnie na tę okazję przygotowane przysmaki.

Nie zabraknie również atrakcji muzycznych. Jacek Hałas i Michał Jacaszek „Xięgą Nawii” sięgają do słowiańskich źródeł i tradycji, z nowymi programami występują Dagadana i Luxtorpeda, zagrają młodzi twórcy Adre’N’Alin i An On Bast. W kinie plenerowym przypomniany zostanie także jedyny polski film, którego bohaterem jest Mieszko I – „Gniazdo”.

Zobacz program wydarzenia!