Zamiast smogu będzie Kawka

– Jesteśmy jeszcze w okresie programowym 2007-2013, wiadomo, że do 2016 roku będziemy się borykać ze wszystkimi finansowymi sprawami – przyznała Hanna Grunt, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. – Jednak otwieramy nowy okres programowy, jesteśmy na etapie przygotowania dokumentów. Do końca tego roku będziemy dyskutować ze wszystkimi zainteresowanymi. Są to […]

– Jesteśmy jeszcze w okresie programowym 2007-2013, wiadomo, że do 2016 roku będziemy się borykać ze wszystkimi finansowymi sprawami – przyznała Hanna Grunt, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. – Jednak otwieramy nowy okres programowy, jesteśmy na etapie przygotowania dokumentów. Do końca tego roku będziemy dyskutować ze wszystkimi zainteresowanymi. Są to działania specyficzne, które wymagają dopracowania wielu szczegółów.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zrealizowano racjonalizację gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi, infrastrukturę energetyczną przyjazną środowisku, wsparcie ochrony przyrody, gospodarkę wodno-ściekową. Wzmocniono również ochronę przeciwpowodziową na obszarach zagrożonych i zwiększono retencję na terenie województwa. Dodatkowo poprawiono bezpieczeństwo środowiskowe i ekologiczne a także poziom wykorzystania odnawialnych zasobów energii.

Jakie są jednak plany na nadchodzące lata? W planach środowiskowych wyróżniono 3 cele tematyczne, które mają być zrealizowane w latach 2014-2020. Celami tymi jest wsparcie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach, promowanie dostosowania do zmiany klimat i zapobiegania ryzyku zmiany klimatu oraz ochrona środowiska i promowanie zrównoważonego rozwoju.

– My do końca jeszcze nie mamy ostatecznego schematu działania. Zobaczymy jaki ostatecznie kształt przyjmie. Na razie trwa jeszcze etap negocjacji, gdy już wszystko będzie jasne, poinformujemy naszych beneficjentów – tłumaczyła Grunt. – Najwięcej problemów mamy z obszarami wiejskimi. Tam inwestujemy w szeroko rozumianą gospodarkę wodną oraz odnowę i przywrócenie różnorodności biologicznej.

Dodatkowo 9 marca tego roku Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zatwierdził regulamin naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Poprawa jakości powietrza. Część 2. Kawka – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”. Co kryje się pod ta enigmatyczną nazwą? Akcja mająca na celu poprawić jakość powietrza. Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia na temat zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu, jest to program priorytetowy.

Aby osiągnąć te cele należy zlikwidować lokalne źródła ciepła czyli indywidualnych kotłowni i palenisk opalanych na paliwa stałe i podłączenie kotłowni osiedlowych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Sieć ta musiałaby zostać dodatkowo rozbudowana a w miarę możliwości do użytku powinny zostać wprowadzone kolektory słoneczne. Rozwiązaniem problemu powinna być również termomodernizację budynków wielorodzinnych.

– W tym roku przewidujemy większy zasięg programu. W zeszłym roku tylko Leszno wzięło udział w tym przedsięwzięciu – powiedział Marek Zieliński, zastępca prezesa zarządu. – Poznań nie mógł wziąć udziału ponieważ podstawowym warunkiem była inwentaryzacja pieców, dopiero teraz taki spis trwa. Choć zajmie jeszcze jakiś czas to i tak Poznań już kwalifikuje się do udziału w Kawce.

Kwota dofinansowania przedsięwzięcia w formie dotacji wynosi do 50% jego kosztów kwalifikowanych, w tym ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 45% kosztów kwalifikowanych.