A na Śródce w dzień targowy…

Takiego pikniku Śródka dawno nie widziała – średniowieczni wojowie uczą strzelać z łuku, kobiety przygotowują strawę i ozdoby, a przy Bramie Poznania powstaje… chata. I tak do 4 maja.

Gdyby podobne oblężenie jak pierwszego dnia maja Śródka przeżywała na co dzień, to prawdopodobnie nikt nie martwiłby się o zniszczone kamienice, a nowe inwestycje na brzegu rzeki wyrastałyby jak grzyby po deszczu. Póki co jednak tłumy poznaniaków można na Śródce oglądać tylko od święta – i to pod kilkoma warunkami.

W przypadku pierwszego dnia maja 2014 roku takimi warunkami było otwarcie Bramy Poznania oraz V Średniowieczny Targ Śródecki. Cała Śródka została oddana we władanie kupcom, średniowiecznym wojom i… pieszym, ponieważ teren osiedla został zamknięty dla samochodów.

Wzdłuż całej ulicy Ostrówek ustawione zostały stragany handlowe, a w kilku punktach spróbować można średniowiecznych specjałów, takich jak podpłomyki. Podpatrywać można rzemiosło nie tylko kulinarne – po całej Śródce niesie się dźwięk kutego żelaza, a gdzieniegdzie można też ulepić coś z gliny. Przechodniów mijają damy w średniowiecznych strojach, rycerze w zbrojach albo kuglarze na szczudłach. Dodatkowo mieszkańcy przygotowali dla dzielnicy specjalne stroje – ręcznie szyte proporce i flagi, rozwieszone wzdłuż ulicy Ostrówej.

Atrakcji nie brakuje przy miejscu, dzięki któremu v Targ Śródecki ma taki rozmach, czyli przy Bramie Poznania. Na brzegy Cybiny można wziąć udział w warsztatach dawnego budowania, dzięki czemu powstają naturalnej wielkości budynki szachulcowe. Bardziej walecznym natomiast przypadną zapewne do gustu pokazy pojedynków średniowiecznych wojów.

Nie brak również wydarzeń typowo scenicznych – na scenie przy śródeckim kościele co rusz występują zespoły, prezentowany jest taniec, spektakle czy też (na zakończenie dnia) efektowne pokazy ognia. Pod Bramą Poznania natomiast ustawiona jest większa scena, na której pierwszego dnia występowała Dagadana. W piątek natomiast na tej samej scenie wystąpi Adnre’N’Alin i An On Bast, a w niedzielę – na zakończenie wielkiego otwarcia Bramy Poznania – Luxtorpeda. Koncerty są oczywiście za darmo.

Podobnie jak wszystkie wydarzenia towarzyszące otwarciu nowej, multimedialnej atrakcji Poznania, a których nawet nie sposób wymienić w jednym artykule. Jedno jest pewne – na nudę nie można narzekać, a tłumy poznaniaków, które pojawiły się na Śródce 1 maja, świadczą o tym najlepiej. Warto też pamiętać o tym, że wszystkie wydarzenia na Śródce potrwają do 4 maja.