„Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”, czyli Murowana Goślina zaprasza!

140 aktorów na scenie, 5 spektakli, a do tego zjawy, śpiący rycerze oraz królowa Jadwiga i król Władysław Jagiełło – nocnego widowisko plenerowe „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”, na które zaprasza w lipcu Murowana Goślina, zapowiada się imponująco!

– To będzie jedno z najważniejszych wakacyjnych wydarzeń w aglomeracji poznańskiej – zapewnia z dumą Tomasz Łęcki, burmistrz Murowanej Gośliny, który zresztą sam też gra w przedstawieniu. Rolę wójta, który… staje się burmistrzem.

I rzeczywiście, gdy organizatorzy wyliczają szczegóły techniczne, skala przedsięwzięcia, które odbędzie się na terenie “Starego Probostwa “, budzi co najmniej szacunek. Bo chodzi nie tylko o 140 aktorów, którzy będą brali udział w każdym przedstawieniu. Widownia będzie przygotowana na 5 tysięcy osób, a w kierowaniu widzów na właściwe miejsca pomoże cała armia wolontariuszy, którzy już się szkolą. W dodatku, jak zdradza Marcin Matuszewski, reżyser widowiska, nie zabraknie efektów pirotechnicznych…

I nawet nie może ich zabraknąć, bo widowisko będzie traktowało o wielu nadprzyrodzonych zdarzeniach, które towarzyszyły założeniu Murowanej Gośliny, a Jacek Kowalski, autor scenariusza, uwzględnił także miejscowe legendy, w których nie brakuje nie tylko wybuchowych efektów, ale też duchów, zjaw, no i oczywiście nieszczęśliwej miłości…

– Murowana Goślina ma rozmaite dziwne miejsca, z którymi są związane przeróżne dziwne opowieści – mówi tajemniczo. – Choćby historia założenia klasztoru cystersek… Lepiej się nie zapędzać nocą w te okolice! Widowisko to dobra zabawa dla nas na scenie, a mam nadzieję, że będzie równie dobra dla oglądających…

Widowisko będzie opowieścią o powstaniu Murowanej Gośliny, Owińsk, Kicina i Dziewiczej Góry według tego, co opowiadają o tym miejscowe legendy. Stąd więc obecność i pary królewskiej, i śpiących rycerzy, i zjaw wszelkiego rodzaju, a nawet czarownic – bo wszystkie one w tych legendach występują z należytym dodatkiem cudownych i niewytłumaczalnych zjawisk. Główna obsada już jest, ale statyści ciągle są poszukiwani… Kto miałby ochotę wziąć udział w widowisku, może się zgłosić przez stronę Stowarzyszenia Dzieje.

Wszystko zresztą wskazuje na to, że historyczne zjawiska plenerowe stają się specjalnością Murowanej Gośliny, bo to przecież nie pierwsze już, jakie będzie można w tej miejscowości oglądać. Powstałe w 2007 roku Stowarzyszenie Dzieje zorganizowało już “Żywot Świętego Jakuba”, “Dzieje Murowanej Gośliny” oraz “Miłość, Armaty, Konfederaty” – to ostatnie obejrzało 2300 osób!

Czy “Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi” powtórzą ten sukces? Burmistrz Tomasz Łęcki ma nadzieję, że go przewyższy, bo w tym roku na trybunach na każdym przedstawieniu będzie mogło zasiąść nawet do 5 tysięcy osób. Spektakle będzie można zobaczyć w dniach 18-20 lipca oraz 25-26 lipca na terenie Starego probostwa w Murowanej Goślinie. Bilety w cenie 25 i 19 zł (ulgowe) można już kupować na stronie Stowarzyszenia Dzieje, w Bibliotece Miejskiej w Murowanej Goślinie oraz w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu.

Widowisko jest kolejnym etapem przygotowań Murowanej Gośliny do obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w 2016 roku. Ma kosztować 400 tysięcy złotych, a na tę kwotę złożą się dotacją z budżetu województwa, gminy i powiatu oraz wpływy ze sprzedaży biletów.