Zielony Poznań w parku Wilsona

Kto jeszcze nie zaopatrzył się w roślinki na balkon czy do ogrodu – może nadrobić zaniedbanie w sobotę i niedzielę w parku Wilsona. 10 i 11 maja przed Palmiarnią będzie można kupić kwiaty, doniczki, nasiona i akcesoria ogrodniczego podczas kiermaszu “Zielony Poznań”.

Jak informuje portal lazarz.pl,  kiermasz “Zielony Poznań” oferuje rośliny na balkony i do ogrodów w promocyjnych cenach, akcesoria balkonowe i ogrodnicze, podłoża i nawozy. Na kiermaszu będzie się można też poradzić instruktorów Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w przypadku kłopotów w ogrodem.

Podczas kiermaszu można także zgłosić swój udział w konkursie “Zielony Poznań” i zapoznać się z jego regulaminem. Obiekty konkursowe oceniane będą w pięciu kategoriach: pierwsza to zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne, druga to balkony, tarasy, loggie i okna, trzecia ogrody przydomowe, czwarta działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, piąta i ostatnia to pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku i wiosną bieżącego  roku,  ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych ogólnie dostępnych na terenach wcześniej niezagospodarowanych.
 
Konkurs składa się z dwóch etapów (osiedlowy i miejski). W pierwszym etapie – osiedlowym, przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych dokonują weryfikacji zgłoszonych obiektów. Najwyżej ocenione z nich przechodzą do etapu drugiego – miejskiego. Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego UAM, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta, powołana przez prezydenta Miasta Poznania, wybiera najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w pięciu kategoriach konkursu. Nagrodzone obiekty muszą się  wyróżniać na tle architektury miasta i wśród innych zgłoszeń. Istotne, aby były one regularnie pielęgnowane i prawidłowo zadbane. Ważne też, by kompozycja była spójna, harmonijna, w dominującym stylu. Od 1994 r. do 2013 r. włącznie, w 20 konkursach wzięło udział 54 526  uczestników. W samym 2013 r. zgłoszono 5103 obiektów. Nagrody dla uczestników ufundowało Miasto Poznań oraz partnerzy konkursu.

Kiermasz ogrodniczy “Zielony Poznań” odbędzie się w sobotę i niedzielę, w Parku Wilsona – przed Palmiarnią w godz. od 10 do 17. Natomiast ci mieszkańcy Poznania, instytucje oraz podmioty gospodarcze, które chcą zgłosić swoje ogrody do konkursu, będą mogli to zrobić nie tylko na kiermaszu, ale i w siedzibach rad osiedli, w biurze konkursu Wydziału Działalności Gospodarczej Rolnictwa UMP oraz w siedzibach Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych od 10 maja do 20 czerwca.