Marsz dla Życia przejdzie ponownie przez Poznań

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej po raz kolejny organizuje Marsz dla Życia. Marsz wyruszy o godzinie 15 z placu Mickiewicza. Przy okazji będzie można wspomóc podopiecznych domów dziecka oraz domów samotnych matek oraz rodziny wielodzietne.

– Zapraszamy każdego człowieka, który uważa życie nienarodzone za wartość, nie tylko katolików, ale także agnostyków i ateistów – zachęca ks. Adam Pawłowski, który prowadzić będzie tegoroczny Marsz dla Życia. Czym jednak dokładnie jest ta akcja?

Po raz pierwszy Marsz dla Życia zorganizowano w 2009 roku. W założeniu marsz ten ma zwracać uwagę opinii publicznej i władz na sytuację rodziny, uwrażliwiać na piękno życia ludzkiego, upominać się o prawa dzieci nienarodzonych oraz promować ideę duchowej adopcji dzieci poczętych.

Tegoroczny marsz będzie przechodził pod hasłem “Zrób krok”.
– To hasło jest nawiązaniem do pewnej podróży, a każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. My wierzymy w małe gesty, które pozornie nic nie znaczą, ale mają siłę do zmiany – przekonuje Natalia Kaczmarek, koordynatorka “Marszu dla Życia”. – Chcemy pokazać, że każdy krok, podejmowany przez konkretne osoby, ma sens. Jedne kroki spotykają się z innymi i prowadzą do kolejnych.

Koordynatorka zwraca uwagę, że życie przestaje być wartością, więc trzeba się o nie upominać, zwłaszcza w kontekście coraz częstszych aborcji i – jej zdaniem – postępującej “cywilizacji śmierci”.
– Według danych CBOS między 2012 a 2013 rokiem między 25 a 30 proc. dorosłych Polek dokonało aborcji swoich dzieci, co tak naprawdę przekłada się w skali społeczeństwa między 4,8 a 5,8 mln aborcji w roku. To znaczy, że o tyle obywateli naszego państwa mamy mniej – przytacza Kaczmarek.

Na szczęście koordynatorka dokonała błędnej interpretacji danych, a rzeczywistość nie jest aż tak straszna. Przytoczone przez nią badanie CBOS dotyczy bowiem całej populacji Polek, a nie jednego tylko roku. Co więcej, badacze CBOS jednoznacznie stwierdzili, że odsetek kobiet przerywających ciążę jest najwyższy w starszych grupach wiekowych (55 i więcej lat). Co równie ciekawe, największy odsetek kobiet dokonujących aborcję deklaruje prawicowe poglądy polityczne…

Już po opublikowaniu niniejszego artykułu rzecznik prasowy KSMAP wyjaśnił, że w przekazanych mediom materiałach oraz w wypowiedzi koordynatorki pojawiła się pewna niezręczność, a dane faktycznie – tak jak podaje CBOS – dotyczą całej populacji kobiet w Polsce. Błąd zaś wziął się z tego, że to badanie było przeprowadzone w latach 2012-2013.

Niemniej jednak ta drobna manipulacja faktami (czy też – jak zostało później wyjaśnione – pomyłka) nie przeszkadza organizatorom w przygotowaniu dodatkowych akcji wokół “Marszu dla Życia”. Jest nią m.in. “Pieluszka dla Maluszka”.
– Zbieramy pieluszki i artykuły dziecięce w 32 miejscach, przekazanie darów nastąpi 26 maja, czyli w dniu matki – opowiada Martyna Michor, członkini zespołu organizacyjnego ds. akcji “Pieluszka dla Maluszka”. Pieluszki te zostaną rozdane podopiecznym domów dziecka i domów samotnej matki, a także rodzinom wielodzietnym z archidiecezji poznańskiej. Dary będzie można również przekazać podczas “Marszu dla Życia”, czyli 11 maja na placu Mickiewicza.

Tego dnia zaplanowano również inne atrakcje – na placu odbędzie się festyn rodzinny oraz koncert Magdy Anioł, a także konkurs na najlepszy baner marszowy i atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy, pokazy szczudlarzy, zabawy z chustą klanzy i inne). Ok. godziny 15.15 z placu wyruszy marsz, który przejdzie pod katedrę. Tam o godzinie 17 odbędzie się msza św.