Przez Poznań przejdzie Marsz Rotmistrza Pileckiego

Tradycyjnie już od kilku lat uczestnicy marszu chcą uczcić pamięć o niezłomnym i na wiele lat zapomnianym bohaterze – rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Marsz rozpocznie się o godzinie 13 na placu Wolności.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i żołnierzem Armii Krajowej. Zasłynął tym, że dobrowolnie dał się złapać w urządzonej przez gestapo łapance, by zostać więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pilecki zamierzał prowadzić działalność wywiadowczą w obozie, bo wówczas niewiele było wiadomo o tym, co się dzieje za murami obozów koncentracyjnych. Chciał także przygotować więźniów do podjęcia działań zbrojnych, by wspomóc wyzwalanie obozu.

Pilecki wysyłał z obozu meldunki, udało mu się też z niego uciec w kwietniu 1943 roku. Później walczył także w Powstaniu Warszawskim i armii gen. Andersa. Po zakończeniu wojny nadal prowadził działalność wywiadowczą, zbierając informacje o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, za co został aresztowany 8 maja 1947 r. 15 maja 1948 r. został skazany na śmierć i stracony.

W czasach PRL o rotmistrzu, jak i o wielu innych bohaterach tego czasu, nie wolno było mówić, nie wolno było go też wspominać. Dopiero od kilku lat przywracana jest pamięć o tym wielkim Polaku, a jednym z elementów obchodów jest marsz, który odbywa się w wielu miastach Polski w okolicach jego urodzin, które przypadają 13 maja. Gdyby żył, kończyłby 113 lat…

Marsz rozpocznie się o godz. 13 na placu Wolności. Stąd uczestnicy aleją Niepodległości przejdą przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy Al. Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpią przemówienia organizatorów oraz zaproszonych gości.

Marsz organizuje poznański Oddział Stowarzyszenia Koliber.