Twój Ruch: skandal na Marszu Rotmistrza Pileckiego, a prezydent nie zareagował

Skandalicznym zachowaniem nazwali Paulina Banaś i Jędrowiak, politycy Twojego Ruchu, hasła skandowane podczas marszu, o obraźliwym i szowinistycznym charakterze. Wagi sprawie, ich zdaniem, dodaje fakt, że honorowym patronem marszu był prezydent Ryszard Grobelny.

Wśród skandowanych haseł były między innymi “raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, “a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” oraz “kłamstwa Michnika wyrzuć do śmietnika” – to ostatnie hasło szczególnie chętnie i głośno, na prośbę prowadzącego marsz z megafonem, było wygłaszane przed siedzibą poznańskiego oddziału “Gazety Wyborczej”.

– Marsz przerodził się w manifestację nacjonalistyczną i szowinistyczną – ocenia Paulina Banaś, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z list Europy Plus, członkini zarządu krajowego Twojego Ruchu. – Uważamy, że takie hasła ubliżają pamięci rotmistrza Pileckiego, który należał do Tajnej Armii Państwowej o ideologii chrześcijańsko-narodowej, ale bez haseł szowinistycznych! On walczył o wolną Polskę wielonarodowościową, bo taka była przed drugą wojną światową. Retoryka marszu była całkowitym zaprzeczeniem  tego, o co walczył i kim był…

jesteśmy za ideą marszu, ale nie za tym, w co się przerodziła – dodaje Patryk Jędrowiak, członek zarządu wojewódzkiego Twojego Ruchu.

Pod wrażeniem charakteru marszu politycy Twojego Ruchu wystosowali list do prezydenta Poznania –  który objął marsz patronatem honorowym – z pytaniem, jak zamierza zareagować na incydenty podczas marszu i dlaczego patronuje takiej imprezie.
– Prezydent nie powinien przechodzić nad tym do porządku dziennego i choćby wydać oświadczenie – uważa Patryk Jędrowiak. – dziwię się, że jeszcze tego nie zrobił…

Politycy Twojego Ruchu pytają także prezydenta czy zamierza podjąć działania, które uświadomią poznaniakom, kim naprawdę był Rotmistrz Pilecki, bez narodowo-szowinistycznej retoryki, a także czy zamierza w przyszłości obejmować patronat nad marszem. A jeśli tak, to jak zamierza zapobiec temu, by znów nie obrócił się w wydarzenie  uwłaczające pamięci rotmistrza.

– Patronat honorowy to uhonorowanie osoby lub miejsca – wyjaśnia Rafał Łopka z biura prasowego urzędu miasta. – W tym celu prezydent obejmuje patronatem imprezy lub miejsca. Jednak za organizację wydarzenia odpowiada nie prezydent, a jego organizator. Oczywiście, w skrajnych przypadkach prezydent może nie objąć imprezy swoim patronatem w przyszłym roku. Jeśli Twój Ruch prześle pismo do prezydenta, zostanie ono rozpatrzone z należytą uwagą.