Mieszkania w Poznaniu: gdzie się buduje, gdzie można się wprowadzać?

Red Park na poznańskim Dębcu, Botaniczna na Ogrodach, osiedle “Na Sokoła” i na Smolnej, Malta Nowa II, Marcelin oraz III etap Osiedla Na Skraju Lasu – to kolejne inwestycje, w których poznaniacy mogą szukać swojego wymarzonego “M”.

I etap inwestycji Red Park przy ulicy 28 Czerwca 1956 jest już zakończony i w najwyższym z nowo powstających budynków mieszkalnych w mieście mieszkają już nowi lokatorzy. W ramach pierwszego etapu budowy powstał 13-piętrowy blok o podwyższonym standardzie wykończenia składający się z 130 mieszkań o powierzchniach od 30 do 72 mkw (od kawalerek po trzypokojowe). Wszystkie, z wyłączeniem najmniejszych lokali, posiadają balkony lub tarasy. Ponad 60 proc. mieszkań znalazło już swoich właścicieli. Na parterze dostępne są też lokale usługowe o powierzchniach 105,96 oraz 123 mkw.

Klatki schodowe oddzielone są od części mieszkalnej dźwiękoszczelnymi ścianami, co zapewnia dodatkowy komfort. Do dyspozycji lokatorów są dwie szybkobieżne windy, zaś cały budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W podziemiu powstała jednopoziomowa hala garażowa z 73 miejscami postojowymi. Bezpieczeństwo lokatorów zapewnia całodobowy monitoring i ochrona, a także możliwość zamontowania wideodomofonu. Co ważne, deweloper oferuje również możliwość zakupu mieszkania wraz z wykończeniem zawartym w cenie.Niecodzienną zaletą mieszkań w Red Parku jest również perspektywa podziwiania panoramy miasta z ostatnich pięter i parku, przy którym znajduje się blok. Na wyższych kondygnacjach tarasy mają metraż aż do 60 mkw.

Niebawem rozpoczną się prace budowlane związane z realizacją III i zarazem ostatniego etapu Osiedla Na Skraju Lasu, które firma OKRE Development realizuje na poznańskich Naramowicach. Niemal wszystkie mieszkania z tego etapu będą miały okna z wystawą na rezerwat Żurawiniec.

Osiedle Na Skraju Lasu to kameralna inwestycja, która powstaje przy ulicy Błażeja i Jasna Rola. Przemyślana architektura mieszkań i wysoka jakość wykonania, a także „zielona” lokalizacja obok rezerwatu przyrody Żurawiniec sprawiły, że lokale z poszczególnych etapów szybko znalazły swoich nabywców.
– Inwestycja rozpoczęła się w roku 2011. W tej chwili na osiedlu zamieszkałe już są budynki A i C realizowane w dwóch pierwszych etapach budowy. Łącznie znajduje się w nich prawie 80 mieszkań. W ofercie „od ręki” mamy jeszcze tylko kilkanaście lokali – mówi Małgorzata Deiksler, dyrektor biura OKRE Development w Poznaniu.

W ramach trzeciego etapu zostanie zrealizowany budynek B, w którym inwestor zaplanował 60 mieszkań o wielkości od 25 aż do ponad 70 m kw. Do każdego mieszkania przylegać będzie balkon lub taras. W sąsiedztwie inwestycji znajdują się szkoła podstawowa, przedszkola, place zabaw i siłownie na wolnym powietrzu, przystanki komunikacji miejskiej oraz kampus uniwersytecki na Morasku.Zakończenie budowy wraz z pozwoleniem na użytkowanie zaplanowano do końca przyszłego roku.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkań realizowanych w III etapie Osiedla Na Skraju Lasu wynosi 5 850 zł brutto. Część mieszkań w inwestycji spełnia kryteria otrzymania dopłat udzielanych w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych.

W kwietniu PTB Nickel rozpoczęło realizację Osiedla Botaniczna, najnowszej inwestycji mieszkaniowej poznańskiego dewelopera – firmy Nickel Development. Do końca 2015 r. na poznańskich Ogrodach w dwóch połączonych ze sobą budynkach powstanie 175 mieszkań o powierzchni od 34 do 92 metrów kwadratowych wraz z pełną infrastrukturą zewnętrzną: placami zabaw, terenami zielonymi, miejscami parkingowymi, sklepami i punktami usługowymi. Osiedle Botaniczna zaprojektowała uznana i wielokrotnie nagradzana Pracownia Architektoniczna Insomia.

W kolejnych miesiącach PTB Nickel wybuduje wzdłuż ulicy Św. Wawrzyńca dwa połączone ze sobą budynki, które zgodnie z założeniami projektu będą pełnić rolę parawanu dźwiękowego dla pozostałej części kompleksu. Każdy z nich będzie się składał z 4-kondygnacyjnej, równoległej do ulicy części głównej oraz dwóch 7-kondygnacyjnych skrzydeł. W obu obiektach powstanie łącznie 175 mieszkań, dwu-, trzy- i czteropokojowych, o powierzchni od 34 do 92 m2. Ich ceny zaczynają się od 233 tys. zł.

Pod budynkami zaprojektowano 2-kondygnacyjne podziemne hale garażowe z miejscami postojowymi oraz komórkami lokatorskimi, a w części parterowej lokale handlowo-usługowe. Przy wejściach do klatek powstaną rowerownie, a wzdłuż uliczki dojazdowej zewnętrzne miejsca parkingowe. Osiedle Botaniczna, podobnie jak wcześniejsze realizacje dewelopera, będzie kompleksem otwartym, nieogrodzonym żadnym murem czy płotem. Bezpieczeństwo przyszłym mieszkańcom zapewni ochrona, jak również takie rozwiązania jak m.in. brak klasycznych parterów, wydzielenie stref półprywatnych dla mieszkańców oraz oddzielenie strefy spacerowej od stref wypoczynkowych poprzez zróżnicowanie wysokości terenu.

Zlokalizowana nieopodal parku Sołackiego inwestycja Monday Development – mieszkania „Na Sokoła”, uzyskała prawomocne pozwolenie na użytkowanie. „Na Sokoła”, to wielorodzinny budynek mieszkalny z 35 lokalami, począwszy od małych, funkcjonalnych kawalerek, po dwupoziomowe 4-pokojowe apartamenty. Ukoronowaniem całego obiektu są tarasy dachowe o powierzchni sięgającej nawet 58 m kw., które wyróżniają go na tle podobnych budynków mieszkalnych.

– Ponad 60 proc. mieszkań w inwestycji „Na Sokoła” znalazło już swoich właścicieli, ale nadal w ofercie pozostało wiele ciekawych lokali – mówi Iwona Chmielewska, Menadżer Marketingu Monday Development. – Zainteresowani mogą znaleźć tu mieszkania  1,2 i 3-pokojowe z tarasami o powierzchni nawet 58 mkw. Dla zainteresowanych inwestycją przygotowaliśmy 6 proc. rabat na mieszkania pozostające w ofercie. Promocja obowiązuje do końca maja 2014 r.

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie jest ważną informacją dla osób zainteresowanych zakupem któregoś z pozostałych mieszkań.  Klienci ci będą mogli odebrać klucze do nowego lokalu bezpośrednio po podpisaniu umowy i wpłacie należnej kwoty. Dla wielu nabywców poszukujących mieszkań dostępnych od ręki jest to kluczowy argument.

Także północno-wschodnia część Poznania od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Okolice parku Nadolnik to jedna z lepszych lokalizacji mieszkaniowych. Właśnie tam Budimex Nieruchomości rozpoczął budowę III etapu osiedla przy ul. Smolnej. To kontynuacja inwestycji. Jak mówi Robert Łopiński, dyrektor biura, szybka sprzedaż lokali w II etapie to z pewnością zasługa parkowej lokalizacji.
– Osiedle powstaje bowiem tuż przy parku Nadolnik – wyjaśnia. – Kolejne atuty to praktyczne rozkłady mieszkań i cena pozwalająca na zakup w programie Mieszkanie dla Młodych.

W III etapie zaplanowano 178 mieszkań. Będą gotowe w trzecim kwartale 2015 roku. Można będzie wybierać spośród mieszkań o najczęściej poszukiwanych metrażach: od 30-metrowych kawalerek, przez dwu- i trzypokojowe – od 33 do 59 metrów, aż po 4-pokojowe o powierzchni do 82 metrów kwadratowych. W ofercie znajdą się także mieszkania dwupoziomowe z antresolą i tarasami o powierzchni do 20 m kw.
Jak zapewnia deweloper, projektanci zadbali o każdy szczegół, tak by mieszkania były łatwe do zaaranżowania. Wszystkie lokale będą miały balkon bądź taras i ogródek, a część łazienki z oknem. Za projekt architektoniczny osiedla Na Smolnej odpowiada pracownia „Kostka Kurka Architekci”. Ceny rozpoczynają się od 5.100 zł/ m kw.

Wraz z rozwojem osiedla, pięknieje również jego okolica – latem ma się zakończyć II etap rewitalizacji parku Nadolnik (położonego między ulicami Mariacką a Hlonda). Jak mówi Ludwik Troiński, przewodniczący Rady osiedla Główna, „walka” o to miejsce trwała 19 lat. 

– Mieszkańcy w końcu doczekali się pięknego parku z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Mam nadzieję, że miejsce to będzie integrować wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy – dodaje.

W ramach rewitalizacji parku powstał plac zabaw z wieloma atrakcjami, będzie też górka saneczkowa, a na skarpach posadzonych zostanie ponad 5.000 roślin. Wejście do parku od strony Nadolnika prowadzić będzie przez paradną bramę. Cały teren ma zostać objęty monitoringiem. Oficjalne otwarcie parku zaplanowano na koniec czerwca.

– Już teraz mogę zdradzić, że został wybrany patron dla naszego nowego parku – będzie to park im. księdza Tadeusza Kirschke, kapelana Radia Wolna Europa, pochodzącego z naszego „fyrtla” – dodaje Ludwik Troiński.

UWI Inwestycje realizuje Maltę Nową II. Dwa budynki mieszkalne ze 160 lokalami staną przy ul. Milczańskiej, w sąsiedztwie ukończonego przed dwoma laty projektu przy ul. Inflanckiej 20 – Malta Nowa. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2016 roku. Każde z mieszkań ma jasną kuchnię i przestronny balkon lub w przypadku lokali parterowych – własny i zagospodarowany ogródek. W podziemiach inwestycji znajdzie się hala garażowa z miejscami postojowymi, a do całości łatwy dostęp zapewnią windy obsługujące wszystkie kondygnacje. Inwestor zapewni również pełną infrastrukturę osiedla,  w tym ogrodzenie budynków i plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców.  

– Nasz nowy projekt stanowi odpowiedź na ogromne zainteresowanie klientów właśnie tą lokalizacją. Zrealizowana po sąsiedzku Malta Nowa była sukcesem sprzedażowym dzięki bardzo dobrej lokalizacji i funkcjonalnie zaprojektowanym mieszkaniom. Obecny projekt jest jeszcze lepiej dopracowany, tak by sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów – mówi Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży UWI Inwestycje S.A. – Prócz przemyślanej architektury niekwestionowanym walorem tej inwestycji będzie ogólnodostępna zieleń parkowo-rekreacyjna, którą zrealizujemy na sąsiedniej działce, będącej również własnością UWI Inwestycje. Łącznie  to przeszło 1 ha specjalnie zaaranżowanej zieleni, która połączy obydwie nasze inwestycje.

W Malcie Nowej II znajdzie się duży wybór mieszkań o powierzchni od 26 do 81 mkw. Tradycyjnie w przypadku inwestycji tego dewelopera istnieje możliwość łączenia lokali w większe mieszkania, które mogą mieć  nawet 4 i 5 pokoi. Ceny lokali zaczynają się  od 6000 za m.kw. Klienci mogą już podpisywać umowy rezerwacyjne.

Natomiast poznański deweloper, firma Ataner, oferuje swoim klientom mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” na Osiedlu Marcelin na Grunwaldzie. Położone tuż obok Lasku Marcelińskiego osiedle kusi ciekawą infrastrukturą oraz centrum sportowym tylko dla mieszkańców. Na osiedlu znajdują się place zabaw oraz liczne drzewa i krzewy.
Osiedle Marcelin składać się będzie z czterech monitorowanych osiedli z systemem telewizji dozorowej i portierniami ochrony oraz podziemnymi halami garażowymi i parkingowymi. Wewnętrzna część każdego z osiedli przeznaczona zostanie tylko dla mieszkańców i zagospodarowana będzie małą architekturą, placami zabaw i krzewami ozdobnymi. Ciekawa architektura uzyskana zostanie dzięki zróżnicowanej wysokości budynków – od 5 do 8 pięter.
W tej chwili budowany jest trzeci etap osiedla, na którym mieszkania zostaną oddane do użytku latem tego roku oraz czwarty etap z odbiorem mieszkań na listopad 2015 r. Znajdą się tutaj mieszkania jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe o powierzchniach od 30 do 100 m kw.