Poruszane w ich ramach kwestie bliskie są nie tylko mieszkańcom Wielkopolski – refleksji poddane zostają takie wątki, jak tożsamość miejsca, historia ukryta w tkance miasta, rosnąca liczba pustostanów w centrum Poznania czy wykluczenie osób niepełnosprawnych. Są to tematy obecne w publicznym dyskursie jedynie pozornie, w rzeczywistości pozostają na marginesie społecznej debaty.
Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazje wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz dyskusjach. Przygotowaliśmy warsztaty dramatopisarskie z Maliną Prześlugą, krawieckie w kawiarence szyciowej „Nitka”, teatralne integrujące społeczność Owińsk (mieszkańców i osoby niewidome z tamtejszego ośrodka) oraz twórcze dla rodziców z dziećmi.
Na szczególna uwagę zasługuje akcja performatywna Anny Jochymek w ramach projektu Malta. Pamięć zatopiona. Artystka skonfrontuje się w niej bezpośrednio z przestrzenią jeziora Malta (23.05, skrzyżowanie ul. abpa Baraniaka i ul. Jana Pawła II). Kolejną częścią tego projektu są warsztaty dramaturgiczne, które odbędą się 7 i 8 czerwca, poprowadzi je reżyserka teatralna Weronika Szczawińska.
W ramach projektu STANY PUSTE 17.05 odbędzie się premiera przygotowanego specjalnie na okoliczność festiwalu spektaklu Zapolska. Jego reżyserem jest Michał Kmiecik, który pomimo młodego wieku może pochwalić się sporym dorobkiem artystycznym – współpracował między innymi z Teatrem Dramatycznym w Warszawie czy Teatrem Polskim we Wrocławiu. 18.05 odbędzie się dodatkowy pokaz, oba wystawienia będą miały miejscy w pustostanie przy ul. Głogowskiej 29 a wejściówki na nie będzie można odebrać w CIM.
Przed nami również wydarzenia związane z Dom, czyli…? : dyskusja z udziałem Dominika Lejmana, Joanny Malinowskiej i Hanny Grzeszczuk-Brendel (UAM) dotycząca problemu bezdomności (21.05, Kluboksięgarnia Głośna, ul. Św. Marcin 30) oraz prezentacja prac studentów School of form inspirowana zagadnieniem bezdomności emocjonalnej (24.05, Kluboksięgarnia Głośna, ul. Św. Marcin 30).
Festiwal pozostawi po sobie również ślad w przestrzeni miejskiej Bydgoszczy, to właśnie tam w ramach projektu obudzić miasto powstanie mural przyjaźni bydgosko-toruńskiej, jego odsłonięcie będzie miało miejsce 31.05.
Jednym z elementów projektu Homo Aestheticus były dwudniowe, warsztaty teatralne skierowane do najmłodszych oraz ich rodziców. Młodzi, poznańscy artyści – Ewa Mrozikiewicz i Adam Łuczak – stworzą swoiste laboratorium, w którym zobaczymy przetworzenia wspomnień pierwszych doświadczeń estetycznych samych twórców (16.05, kolektyw 1a, ul, Św. Wojciech 1a).
Głównym wydarzeniem związanym z projektem teatru życie/szycie będzie wydanie albumu dokumentującego przygotowanie kostiumów. Premierze albumu w Teatrze Wielkim (17.05, g. 17) towarzyszyć będzie spotkanie z Czesławem Pietrzakiem, który opowie o zmieniającej się pracy scenografów i rzemieślników teatralnych.
nieWIDOCZNI to projekt angażujący społeczność miejscowości Owińska do współpracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Podczas warsztatów teatralnych dzięki wspólnym zainteresowaniom grupa miała możliwość poznać się lepiej i przełamać wciąż żywe stereotypy. Odbędą się dwa pokazy efektów tej współpracy – 24.05 w Owińskach oraz 1.06 w Teatrze Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44). Po pokazie zapraszamy również na panel dyskusyjny z udziałem prof. Grzegorza Ziółkowskiego (UAM), Witolda Dobrogowskiego, Krzysztofa Mikulskiego i Julii Szmyt-Krych poświęcony teatroterapii i choreoterapii.
Ruszyła Nowa Siła Kuratorska
Nowa Siła Kuratorska to festiwal debiutujących kuratorów sztuk performatywnych. Organizują go studenci ostatniego roku wiedzy o teatrze UAM w ramach specjalizacji kuratorskiej. W tym roku zrealizowane zostało siedem projektów.