Na targach będą rozmawiać o centrach usług

Prawie 600 gości, a pośród nich Madleine Albright, była sekretarz stanu USA, pojawi się na V konferencji ABSL, która już 22 maja rozpocznie się w Poznaniu. Czego jednak będzie dotyczyć ta tajemniczo brzmiąca konferencja?

Credit Suisse, HP, IBM, Shell, UBS, Capgemini – przedstawiciele tych firm to tylko niewielka część gości zaproszonych na V konferencję organizacji Association of Business Service Leaders (ABSL). Nie oznacza to niestety automatycznie, że biura tych spółek zostaną utworzone w Poznaniu, jednak mimo to konferencja jest bardzo ważna.

– Prawdopodobnie jest to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń biznesowych w Polsce – twierdzi Jacek Levernes, prezes ABSL i jednocześnie członek zarządu Hewlett-Packard Europe. – Wiele osób w Polsce jeszcze nie wie, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie i na trzecim w świecie pod względem wielkości sektora centrów, czyli tzw. BPO/SSC.

Łącznie w Polsce działa już ponad 470 takich spółek, zatrudniając ok. 128 tysięcy ludzi. Poznań niestety wygląda na tym tle nieco blado – działają tu 44 centra usług wspólnych, zatrudniając ok. 9 tysięcy osób, co daje nam 6 miejsce w Polsce.

– Ta branża staje się powoli specjalnością Polski i chcielibyśmy, aby była silna również w Poznaniu – podkreśla Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Nie da się jednak ukryć, że inne miasta już nas zdystansowały pod względem wielkości zatrudnienia w tym sektorze, a prześcignąć potentatów będzie ciężko. Marcin Przyłębski, dyrektor biura obsługi inwestorów w poznańskim urzędzie miejskim uważa, że Poznań nie przespał swojej szansy.

– Struktura gospodarki w Poznaniu jest inna niż w miastach będących liderami w tej branży. Przez długi czas, gdy zaczął się boom na centra usług, to w Poznaniu inne sektory były mocniejsze – uważa Przyłębski. – Nie było też takiego wysokiego bezrobocia, jak gdzie indziej. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy ściągneliśmy do Poznania 8 nowych centrów i to jest 3 wynik w Polsce po Krakowie i Wrocławiu (miasta odpowiednio z 1 i 3 miejsca pod względem wielkości sektora BPO/SSC – przyp. red.).

Przyłębski zaznacza jednak, że obecnie już łatwiej jest ściągać nowe firmy do Poznania, ponieważ nie boją się one “wyciągać” pracowników z innych firm.
– Jest duże zainteresowanie, jesteśmy coraz bardziej atrakcyji, a firmy szukają coraz większych kompetencji. Projektów, które zastanawiają się nad Poznaniem, jest bardzo dużo i myślę, że w najbliższych miesiącach będziemy ogłaszać kolejne.

Słowa te pośrednio potwierdzali we wcześniejszych rozmowach z nami przedstawiciele SwedeCenter, firmy odpowiedzialnej za budowę Business Garden Poznań, największego obecnie projektu biurowego w stolicy Wielkopolski. Jeszcze w kwietniu twierdzili oni, że inwestorzy chcący się ulokować w nowych biurach pojawią się na ok. pół roku przed zakończeniem projektu, czyli najwcześniej na przełomie czerwca i lipca (biurowce mają być gotowe pod koniec 2014 roku). Dodać też trzeba, że brak dużych i dostępnych od zaraz przestrzeni biurowych był jedną z głównych przyczyn tego, że rynek nowoczesnych usług biznesowych rozwijał się w Poznaniu wolnej niż w innych miastach.

V konferencja ABSL odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i potrwa 2 dni (22 i 23 maja). Będzie można na niej spotkać 600 osób związanych z branżą SSC/BPO, najczęściej będą to osoby decyzyjne i szefowie firm partnerskich, a także różnego rodzaju analitycy biznesowi. Tematem przewodnim dyskusji będzie rola Polski jako lidera tej branży w sektorze EMEA (Europe, Middle East, Africa). Gościem specjalnym będzie Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA, która spotka się z uczestnikami konferencji 23 maja.