Noc Restauracji w Poznaniu

Już 30 maja III edycja Nocy Restauracji w Poznaniu. W tym roku zabawa skupia się na motywie smaku miasta, regionu i świata. Co i gdzie będzie można zjeść?

Do przedsięwzięcia zostały zaproszone wyłącznie autorskie restauracje, które pracują na wyselekcjonowanych produktach i posiadają prawdziwie kreatywnych szefów kuchni.
– Zależało nam, aby utrzymać kierunek obrany w II edycji imprezy polegający na promocji wielkopolskich produktów kulinarnych najwyższej jakości i kreatywnego podejścia do tradycji poznańskiej kuchni – wyjaśnia Hubert Gonera, pomysłodawca Nocy Restauracji z poznańskiej firmy Landbrand. – Nie chcieliśmy jednak na siłę zachęcać restauracji o profilu włoskim, francuskim czy japońskim, które na co dzień tworzą doskonałą kuchnię, do sztucznego sięgania po wielkopolskie tradycje. Dlatego poszerzyliśmy formułę o smaki świata.

Wartością Nocy Restauracji dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej, jak i turystów planujących odwiedzić Poznań jest wysoka jakość dostępnej w trakcie imprezy oferty.
– Nie ma drugiej takiej imprezy w kraju, która skupiałaby się na aspekcie promowania kulinariów najwyższej jakości – podkreśla Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która patronuje imprezie.

Zarówno specjalne menu, przygotowywane wyłącznie na tą noc, jak i wyjątkowe nocne dania walczące o Grand Prix Nocy Restauracji to propozycje oddające kreatywność poznańskich szefów kuchni. Warto dodać, że każdy lokal przygotował specjalny pokaz, który przeprowadzi szef kuchni. Tego wieczoru można będzie nie tylko poznać smaki, ale i osoby, które za nimi stoją. Założenia imprezy są takie, że nocne menu dostępne będą od 19:00 do 02:00 lub ostatniego gościa. W każdym lokalu na odwiedzających czekają pokazy kulinarne, podczas których będzie można zapoznać się z interesującymi technikami kulinarnymi czy zgłębić wiedzę o winie. Ceny będą preferencyjne, a atmosfera jak z południa Europy – zapewniają organizatorzy.

Szefowie kuchni prześcigają się w kreacjach dań, które stać się mogą nową wizytówką poznańskich restauracji. Szef kuchni Hugo Restaurant Dominik Narloch przygotował potrawę w skład, której wchodzą: policzki z wieprzowiny złotnickiej, szparagi, bakłażan, buraczki i trzustka.
– Mięso ze świni złotnickiej posiada wyjątkowe walory smakowe, a policzki stanowią jeden z delikatniejszych elementów. Chciałem poddać ocenie moją fascynację smakiem tej wielkopolskiej, nieco zapomnianej rasy – mówi Narloch.

Z kolei szef kuchni restauracji Bazar 1838 Jacek Fedde przygotuje mostek cielęcy faszerowany szparagami i twarogiem z „szagówkami”. Fedde określa swoje danie jako typowo poznańską paletę smaków. Kreacja Mariusza Kucharczaka trzymającego stery największej kuchni w poznańskim Hotelu Novotel Centrum jest wariacją na  temat wielkopolskiego fast foodu. Jest to danie o tajemniczej nazwie Paillard z kaczki z sezonowymi warzywami. Pod nią kryje się tortilla z piersi kaczej faszerowana młodą marchewką, ręcznej roboty frytkami, szparagami i kiełkami groszku. Mariaż poznańsko-wielkopolskich smaków w swojej kreacji zawarł Chris Petersen obecnie szefujący w Voyager Wine Club. Połączył on słonego rogala z kaczką, otrzymując bardzo smaczne zestawienie.

W podróż kulinarną dookoła świata tego wieczoru zabiorą nas między innymi szefowie restauracji Cucina, Gusto Food&Wine, Kyokai Sushi Bar i Goko Restauracja Japońska. W Cucinie szef Ernest Jagodziński otworzy tej nocy ambasadę smaków kuchni tajskiej, instalując wok station, przy której osobiście będzie prowadził live cooking. W Gusto Food&Wine szef Dawid Wysocki przygotuje fiestę italianę z włoskim grillem, wędlinami i winem. W Kyokai Sushi Bar sushi masterzy przeprowadzą pokazy filetowania i przygotowania tatarów, sushi i sashimi.

Do imprezy zakwalifikowało się 17 autorskich restauracji. Są to 3 Kolory cafe grill & restaurant, Bazar 1838, BlowUp Hall 5050, Cucina, Enjoy Restaurant, Flavoria, GOKO Restauracja Japońska, Gusto Food&Wine, Hugo Restaurant, Kyokai Sushi Bar, Mielżyński, Restauracja Hotelu Novotel Poznań Centrum, Pastela, Ratuszova, Restauracja Hotelu NH Poznań, Toga, Voyager Wine Club.  Zdecydowana większość z nich współpracuje w ramach szlaku kulinarnego – Kulinarny Poznań. Wartym uwagi jest każde danie przygotowane przez szefów na tą specjalną noc. Ich pełna lista znajduje się na stronie www.nocrestuaracji.pl w zakładce poświęconej Poznaniowi.