Pożyczkodawcy trafią za kratki?

Proponowali pożyczki, ukrywając faktyczną treść umów. Tym samym stali się nabywcami kilku nieruchomości, pod zastaw których brane były przez poszkodowanych pożyczki. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na terenie Wielkopolski 8 osób podejrzanych w tej sprawie.

Podejrzani wykorzystywali podbramkową sytuację w jakiej znajdowali się pożyczkobiorcy. Oferowali pieniądze pod zastaw nieruchomości, nie informując o faktycznej treści podpisywanych umów. Okazało się, że oczekiwali nieporównywalnie większych spłat przez co pożyczkobiorcy tracili swoją własność lub zmuszeni byli do brania kolejnych pożyczek na spłatę bieżącego zadłużenia.

W tej sprawie zatrzymano 8 osób, w tym notariusza, który ułatwiał cały proceder. Śledztwo było bardzo złożone. Obejmowało wiele wątków i dotyczyło kilkunastu osób, a śledczy musieli prześwietlić kilkaset umów zawartych w formie aktów notarialnych. Pierwsze zatrzymania miały miejsce pod koniec roku 2012 i kontynuowano je w roku 2013r. Zatrzymani usłyszeli między innymi zarzut oszustwa. Zarzucono im wyłudzenie mienia na łączną kwotę 2 mln 860 tys. złotych i usiłowanie wyłudzenia na kolejne 7 mln 360 tys. złotych.

Wobec podejrzanych zastosowano: 8 dozorów policji, zakaz opuszczania kraju oraz 5 poręczeń majątkowych. Wobec notariusza zastosowano środek zapobiegawczy zawieszenia w czynnościach służbowych związanych z pełnieniem obowiązków funkcjonariusza publicznego. Udało się zabezpieczyć nieruchomości na łączną kwotę 6 mln 150 tys. zł. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia.