REKLAMA: Zdrowe zęby to czyste zęby

Choroba próchnicowa stanowi coraz poważniejszy problem w Polsce. Wraz z likwidacją szkolnych gabinetów stomatologicznych wzrosła zapadalność próchnicy u dzieci w wieku szkolnym. Ale należy pamiętać, że chorują na nią również dzieci z uzębieniem mlecznym. Badania epidemiologiczne przeprowadzone w Polsce wykazały, że próchnicą są zaatakowane zęby już u ok. 57% trzylatków, 80% – pięciolatków i 90% – siedmiolatków.

Pierwsze objawy próchnicy mogą pojawić się nawet w 6 miesiącu życia dziecka tuż po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka przeciwpróchnicowa podjęta w odpowiednim momencie i w konkretnej grupie wiekowej.
Edukację prozdrowotną należy przede wszystkim kierować do rodziców, którzy stanowią przykład dla dziecka i to oni kształtują pierwsze nawyki żywieniowe i higieniczne u swoich pociech.
„Zębów mlecznych nie należy leczyć! Nie trzeba również ich szczotkować bo przecież wypadną!”Te właśnie poglądy wpływają na kiepski stan naszych zębów. Nie podejmowanie leczenia zębów mlecznych u małych dzieci jest jedną z przyczyn strachu przed dentystą również u dorosłych.

Pierwsza wizyta u dentysty powinna być jedynie wizytą adaptacyjną mającą na celu zapoznanie dziecka z lekarzem i gabinetem stomatologicznym. Zgłaszanie się z dzieckiem do stomatologa tylko albo wyłącznie w przypadku stanu bólowego zawsze będzie się wiązało ze stresem i nieprzyjemnymi doznaniami dla dziecka i dla rodziców.

Kiedy zatem należy się zgłosić na pierwszą wizytę? Najlepiej kiedy dziecko zaczyna ząbkować, a więc ok. 4-6 miesiąca życia; taka wizyta pozwoli uzyskać wiadomości na temat prawidłowego szczotkowania zębów u dzieci, właściwego odżywiania a także profilaktyki odpowiedniej do wieku dziecka. Kolejne wizyty powinny się odbywać nie rzadziej niż co 4 miesiące, żeby dziecko przyzwyczaiło się do lekarza i gabinetu. Pozwoli to również na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz wspólną obserwację rozwoju dziecka. Umożliwi jednocześnie dobór odpowiedniej celowanej profilaktyki indywidualnej.

W profilaktyce próchnicy ważną rolę odgrywa:
Higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów pastą z fluorkami dwa razy dziennie: rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji.
Odpowiednie nawyki żywieniowe – nie tylko ograniczenie podawania pokarmów i napoi zawierających cukier, ale również rezygnacja z karmienia w porze nocnej i na życzenie. Dotyczy to również usypiania dziecka za pomocą butelki ze słodkimi i gęstymi napojami (również mleko!)
Wprowadzenie profilaktyki przeciwpróchnicowej zarówno w warunkach domowych jak i w gabinecie stomatologicznym (lakierowanie zębów preparatami  zawierającymi większe stężenie fluorków, stosowanie pianek, żeli, a także zabiegi uszczelniania bruzd zębowych).
Jedną z nowoczesnych metod profilaktyki jest stosowanie ozonoterapii w gabinecie w połączeniu z profilaktyką fluorkową.

Należy pamiętać, że przebieg próchnicy w zębach mlecznych jest szybszy i  bardziej agresywny niż w przypadku uzębienia stałego. Od wystąpienia pierwszego stadium próchnicy do zaawansowanego ubytku próchnicowego mija zazwyczaj nie więcej niż 2 m-ce.
Istotną rolę we właściwym postępowaniu odgrywa wczesna diagnostyka próchnicy i jej odpowiednie monitorowanie. Istnieją nowoczesne metody wykrywania wczesnej próchnicy (m.in. laserodiagnostyka) pozwalające na zastosowanie technik mikro inwazyjnych.
Częste wizyty kontrolne, właściwa profilaktyka próchnicy, utrzymanie zębów mlecznych w dobrej kondycji pozwala na wczesne wykrycie bądź nawet eliminację występowania wad zgryzu. Zapobieganie zawsze będzie lepsze niż leczenie.

Zapraszamy ze skorzystania z wiedzy i doświadczenia dyplomowanych higienistek stomatologicznych Enel-Med, które udzielą Państwu wszelkich informacji dotyczących prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych, zabiegów profilaktycznych i leczniczych w trakcie eventu z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się 31 maja 2014r. w Kupcu Poznańskim w godz. 11:00-16:00.  Na maluchów czekają konkursy z nagrodami.