Dzień Dziecka: co będzie się działo w Poznaniu?

Przed nami największe święto wszystkich pociech – Dzień Dziecka. Przez cały weekend na najmłodszych i ich rodziców czeka mnóstwo atrakcji! 

31 maja już od 9 rano Galeria Pestka zaprasza na dwudniowy Dzień Dziecka z kotem Garfieldem Podczas imprezy dzieci będą mogły pomalować sobie buzie, obejrzeć spektakl z ulubionym bohaterem, wziąć udział w konkursach z nagrodami, a w końcu poszaleć na placu zabaw! Każde dziecko będzie mogło zrobić sobie zdjęcie z tym przeuroczym kotem, a nawet przygotować dla niego lasagne – ulubioną potrawę Garfielda – w kąciku małych artystów! W niedzielę zapraszamy na tradycyjny już turniej szachowy dla dzieci i dorosłych z fantastycznymi nagrodami. O godzinie 16:00 zapraszamy na spektakl teatru dziecięcego Teatryle „Kubusiowe granie” – gwarantujemy zachwyt na buziach dzieci!

O 9.30 na terenie koszar przy Wojska Polskiego Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych zaprasza na imprezę dla dzieci. Na placu apelowym będzie można posłuchać muzyki granej na żywo oraz zobaczyć pokazy służb mundurowych. Dzieci będą mogły również postrzelać z karabinków pneumatycznych, zobaczyć ekspozycję broni pancernej, wziąć udział w zawodach sportowych, poskakać w dmuchanym zamku czy podziwiać wyposażenie grup rekonstrukcji historycznej, których nigdy nie brakuje na tej imprezie.

Muzeum Archeologiczne zaprasza na dwudniowe obchody święta dla najmłodszych. Obchody Dnia Dziecka rozpoczniemy w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim – oddziale Muzeum Archeologicznego w Poznaniu już w sobotę o 10 rano. W plenerze rezerwatu czekać będzie na najmłodszych średniowieczny plac zabaw. Natomiast o godzinie 14:00 oraz 16:00 odbędą się godzinne warsztaty garncarskie. A w niedzielę 1 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci na atrakcyjne zwiedzanie wystaw w Pałacu Górków. Każde dziecko będzie mogło wziąć udział w loterii fantowej z cennymi nagrodami. Dla pierwszych małych gości czeka słodki poczęstunek. Dodatkowo o godz. 13 odbędzie się mały pokaz mumifikacji dla najmłodszych na wystawie „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”, a o godz. 14.00 czytanie bajek na wystawie Pradzieje Wielkopolski.

W CK Zamek o 10 rozpocznie się festyn nie tylko dla dzieci. Wszystkich miłośników lasów i ekologii zapraszamy do wzięcia udziału w Festynie Lasów Państwowych. Czekają was pokazy maszyn leśnych, zawody drwali oraz okazja do spotkania żyjących dziko ptaków. Podczas festynu będzie można spotkać się „oko w oko” z jastrzębiami, sokołami czy sowami oraz posłuchać dźwiękonaśladowcy imitującego odgłosy wydawane przez mieszkańców polskich lasów. Ochotnicy będą mogli własnoręcznie zbudować budkę lęgową dla ptaków, a najmłodszych poznaniaków z pewnością ucieszy wiele zabaw i konkursów, w których będzie można wygrać liczne leśne upominki.

W Strefie Zabawy w CK Zamek, również o 10 rozpoczną się warsztaty „Jak powstaje miasto”. Zapraszamy wszystkie dzieci interesujące się architekturą i urbanistyką.

Wasze dzieci często spoglądają w niebo z zainteresowaniem? Na lotnisku w Kobylnicy odbędzie się coroczny festyn z okazji Dnia Dziecka organizowany przez Aeroklub Poznański we współpracy z Oddziałem Prewencji Policji w Poznaniu i Sołectwem Janikowo Górne. W ramach festynu odbędą się konkursy dla dzieci, pokaz tresury psów policyjnych, prezentacja policji konnej oraz sprzętu policyjnego i historycznego sprzętu wojskowego, przewidziano też specjalną “niespodziankę z nieba”. Dwudniowy festyn pełen pokazów lotniczych rozpocznie się o 10.

W Starym Browarze o 11 rozpoczną się warsztaty plastyczne podczas których dzieci poznają magie klocków, naucza si gotować oraz dowiedzą się jak nadać kartonowi drugie życie. Dodatkowo na milusińskich czeka spektakl teatru Atofri.

Czy można wyruszyć w podróż po świecie nie odrywając stóp od ziemi? Oczywiście! Z okazji Dnia Dziecka na taką wyprawę będą się mogli udać najmłodsi goście dwóch wielkopolskich centrów handlowych Auchan – w Poznaniu oraz Swadzimiu. W najbliższy weekend w obu galeriach odbędą się bowiem kreatywne warsztaty podróżnicze.
Wyjątkowe ciekawostki z całego świata maluchy poznają podczas wspólnej zabawy w strefie edukacyjnej. To tu, pod okiem doświadczonego animatora, mali podróżnicy zagrają w grę przypominającą popularnego „Chińczyka”. Spotkania z okazji Dnia Dziecka odbędą się w weekend 31 maja i 1 czerwca. Warsztaty plastyczne oraz animacje w obu galeriach handlowych potrwają od godziny 11.00 do 18.00.

W sobotę o godzinie 11 Kupiec Poznański zamieni się w wyspę pełną skarbów! Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami na wspólną zabawę w poszukiwanie skarbów. Każdy uczestnik przejdzie pasowanie na pirata i ze swoją załogą weźmie udział w bitwach morskich, rozmaitych grach, zabawach i konkursach z nagrodami. Do wspólnej zabawy w Kupcu Poznańskim zapraszać będzie serialowy Łukasz z „M jak Miłość” – Adrian Żuchewicz.

Również o 11 Stary Rynek opanują tysiące mydlanych baniek! Już po raz czwarty poznaniacy będą mogli nie tylko stworzyć mydlane bąbelki, ale również wziąć udział w animacjach czy skorzystać z malowania twarzy.

W niedzielę o 9 Galeria Malta zamieni się w świat Transformersów, gdzie po raz pierwszy raz w Poslce, dzięki Augmented Reality będzie można wcielić się w wybraną postać filmu o legendarnych robotach i walczyć jak jego bohaterowie. Tego dnia przed centrum stanie gigantyczny truck, do którego można będzie wejść i podziwiać nowe zabawki z serii Hasbro Transformers. Atrakcją będzie także strefa gier Playstation, mini kino oraz wyścigi samochodowe na torach Carrera! Obok ciężarówki stanie także sześciometrowy Optimus Prime, przed którym każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie i poczuć się jak w świecie Transformersów.

Z okazji Dnia Dziecka Dom Młodzieżowy przy Wojska Polskiego zaprasza na organizowany przez siebie festyn rodzinny. Podczas festynu będą odbywały się różne konkursy, loterie, koło fortuny, a dochód z losów zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Nie zabraknie również śpiewu i tańca. Festyn rozpocznie się o godzinie 10.

O 11 przy Inea Stadionie rozpocznie się Dzień Dziecka, pełen atrakcji także dla dzieci niepełnosprawnych. Przy współpracy z poznańskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Chorób Mięśniowo-Nerwowych przygotowane zostały tor przeszkód dla dzieci z ograniczeniami ruchowymi oraz zabawa w boccię. Ponadto zaprezentowane zostaną sztuki walki na wózkach, a także będzie można wziąć udział w niejednym konkursie. Dla wszystkich dzieci przygotowany został cały przekrój sportowych rozrywek. Dla zmęczonych sportową rywalizacją przygotowana została Fabryka Przyjemności. Tam w strefie SPA czekać będą… masaże! Nie zabraknie też dmuchanych zamków, karuzeli, kolejki na szynach, krainy animacji, a nawet Komendy Miejskiej Policji. Ale bez obaw, przy Bułgarskiej poznańscy policjanci zajmą się tylko edukacją na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Teatr Nowy zaprasza o 11 na czytankę „Inna podróż”. Najmłodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, czeka filmowy poranek.

Nie tylko dzieci z Poznania będą mogły korzystać z niecodziennych atrakcji. Sklep Skrzat oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Luboniu zapraszają najmłodsze dzieci wraz z rodzicami na imprezę z okazji Dnia Dziecka. Uczestnicy imprezy zobaczą m.in. jak wygląda na co dzień praca strażaków. Organizatorzy zapowiadają liczne gry i zabawy z dla dzieci, upominki i konkursy z nagrodami. Zabawa rozpocznie się o 11.

W Teatrze Animacji o 11 zobaczycie „Calineczkę” – piękny i rozśpiewany spektakl w reżyserii Artura Romańskiego. Przed przedstawieniem i w przerwie będzie malowanie dzieciom buzi. Dzieci będą mogły także przymierzyć kostium, poanimować lalką, zrobić sobie zdjęcie i porozmawiać z bohaterami bajek. Po przedstawieniu zapraszamy na zwiedzanie teatralnych zakamarków i labiryntów!

Dmuchany zamek rycerski, klaun, liczne konkursy z nagrodami oraz zabawy i animacje na plaży. Takie atrakcje dla najmłodszych przygotowały Termy Maltańskie. Dzieci będą mogły brać wygrać nagrody w konkursach, a dla wszystkich chętnych będzie stoisko z watą cukrowa, która cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych. Początek zabawy o 11.

Czy słonie w Nowym ZOO w Poznaniu świętują Dzień Dziecka? Tego jeszcze nie wiadomo, ale na pewno  z tej okazji odwiedzą ich mali badacze, by poznać po angielsku sekrety z życia tych i innych mieszkańców Nowego ZOO. Rodziców, którzy poszukują inspiracji na Dzień Dziecka, może zainteresować propozycja rodzinnego udziału w warsztatach z języka angielskiego odbywających się na terenie Nowego ZOO. Dzieci pod opieką lektora będą odwiedzać stanowiska egzotycznych zwierząt oraz uczyć się angielskiego na bazie najważniejszych faktów z ich życia. Dowiedzą się na przykład, po co wielbłądowi garb i foce wąsy, a także – dlaczego małe flamingi mają białe pióra, a każda zebra inne paski. Niezwykłe zwiedzanie rozpocznie się o 11.

O 12 w Centrum Kultury Zamek rozpocznie się pokaz filmów laureatów Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci Oko Kalejdoskopu.

O 12 Zło.to przy Garncarskiej zaprasza wszystkich małych fanów mody. Dzieci dowiedzą się co dzieje się z ubraniem zanim trafi do sklepu, na chwilę staną się projektantami i odkryją modowe możliwości recyklingowych materiałów. Wielkim finałem będzie pokaz mody. Na samym końcu każdy będzie mógł uwiecznić swoją stylizację na polaroidowym zdjęciu, oczywiście z dostawą do domu!

W centrum miasta, na św. Marcinie i placu Wolności, na dzieci także czeka mnóstwo atrakcji przygotowanych przez miasto Poznań. Na placu Wolności będą warsztaty muzyczne, plastyczne, dziennikarskie, teatralne, taneczne, a nawet parkourowe. Będzie strefa moto, strefa deskorolki i rodzinny targ. Natomiast na scenie ustawionej przy Arkadii wystąpi m.in. zespół Lumikulu, w którym gra m.in. Michał Kowalonek, wokalista zespołów Snowman i Myslovitz. Święty Marcin zmieni się z kolei w Planetę ES, która  podzielona będzie na poszczególne części: będzie dzielnica baśni, śpiewu, truskawek, świateł, muzyki, sportu, teatru, tańca, gier, aktywności plastyczno-artystycznych oraz część dla maluchów. Coś dla siebie znajdą także rodzice: dla nich przygotowane zostaną warsztaty udzielania pierwszej pomocy, noszenia dzieci w chuście oraz porady z zakresu wychowywania dzieci. To nie wszystko – ulicami Poznania kursować będzie bajkowy tramwaj, w którym przygotowane zostaną animacje i konkursy z nagrodami. Ponadto przy samej Planecie ES pojawią się stoiska targowe podmiotów ekonomii społecznej, sprzedające m.in. rękodzieło, zabawki logiczne, świnki skarbonki i żywność ekologiczną. Start o godzinie 12.

Na Ostrowie Tumskim od 13 nie tylko dzieci znajdą dla siebie mnóstwo atrakcji.  Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje na Ostrowie Tumskim w Poznaniu Festyn Zdrowotny, połączony z Ogólnopolskim Festynem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka. W festynie udział wezmą liczne instytucje, organizacje pozarządowe oraz podmioty działające w obszarze ochrony i promocji zdrowia. Oprócz wielu atrakcji i konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzone będą różnorodne działania z zakresu profilaktyki chorób oraz promocji zdrowia.