Jaką przyszłość mają przed sobą organizacje pozarządowe?

Ponad 150 przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski, aktywistów miejskich, radnych osiedlowych i mieszkańców dyskutuje w Poznaniu o fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz rozwoju edukacji i sztuki, krzewiących kulturę fizyczną, czy organizujących wsparcie dla potrzebujących – w Poznaniu właśnie trwa konferencja poświęcona aktywności obywatelskiej po 25 latach od pierwszych wolnych wyborów.

– W tym roku obchodzimy 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Z tej okazji w dziesiątkach miejsc w Polsce organizowane są różne inicjatywy upamiętniające to wydarzenie” – mówi Maciej Milewicz z Urzędu Miasta Poznania. Miasto jest jednym z organizatorów konferencji. – Świętowania nie zabraknie również w stolicy polskiego samorządu, czyli Poznaniu. Tu dyskutujemy i wypracowujemy nowe rozwiązania dla aktywności obywatelskiej w Polsce. Chcemy też podsumować ostatnie dziesięciolecia tej aktywności i podkreślić rolę społeczeństwa obywatelskiego w rozwoju naszego kraju.

Na konferencji wystąpili przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski, poznańskich rad osiedli oraz wykładowcy akademiccy. Organizatorami tego wydarzenia obok Miasta Poznań są Centrum PISOP i Sieć SPLOT.

Podczas pierwszego dnia odbyły się panele dyskusyjne oraz warsztaty branżowe.
– Jako organizatorom zależy nam na przeniesieniu dyskusji ze szczebla ogólnopolskiego na szczebel lokalny i przeanalizowania, już w najbliższym środowisku, problemów i wyzwań, z którymi pewnie przez najbliższe lata będziemy musieli się zmierzyć – powiedziała Justyna Schaefer-Kurkowiak z Centrum PISOP. Wnioski z dyskusji posłużą do stworzenia strategii rozwoju III sektora w Polsce.

Drugi dzień konferencji otworzyły panele i warsztaty poruszające zagadnienia szczególnie bliskie organizacjom pozarządowym.
– Tego dnia zaprosiliśmy przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń do dyskusji na temat planowania ich działań i budowania niezależności od środków publicznych – mówi Justyna Schaefer-Kurkowiak.

Jak pokazują bowiem badania, rozwój organizacji pozarządowych hamowany jest przez trudności związane z ich sprawnym zarządzaniem. Pomimo chęci, zaangażowania, często szczytnych idei i pięknych misji, organizacje pozarządowe mają problem na konkurencyjnym rynku. – Biorąc to pod uwagę, podczas Konferencji zaprezentujemy także innowacyjny produkt – Model BINGO, którego zadaniem jest ułatwienie zarządzania fundacjami i stowarzyszeniami – uzupełnia Justyna Schaefer-Kurkowiak.

Model BINGO stosować mogą wszystkie podmioty pozarządowe w Polsce. Skupia się on na czterech obszarach, które składają się na efektywne i stabilne funkcjonowanie organizacji: rozwoju i doskonaleniu organizacji, rozwoju kompetencji zespołu zarządzającego, zarządzaniu finansami oraz komunikowaniu i kształtowaniu relacji.

Konferencja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.