REKLAMA: Bez kaszy nie ma polskiej kuchni

Bardzo wiele osób zapytanych, jaka jest ich ulubiona kuchnia odpowie „nasza, tradycyjna polska”. Jednocześnie bardzo rzadko pojawia się na ich stołach produkt, bez którego kuchnia polska nie istnieje – czyli kasza.

Wybór kasz jest bardzo duży. Można przygotowywać wspaniałe dania z mniej popularnych, zagranicznych kasz takich jak bulgur, kuskus  czy quinoa.  Jednak ważne jest też, żeby sięgnąć po nasze rodzime kasze, z których na szczególną uwagę zasługują kasza gryczana i jaglana.

Kasza gryczana znana w wielu domach jako dodatek do obiadu – np. dań z sosem. Kasza jaglana lubiana przez nasze babcie, potem zapomniana właśnie wraca na stoły w zupełnie nowych odsłonach.

Kasza jaglana – uniwersalna i zdrowa

Jest lekkostrawna i sycąca, co czyni ją doskonałym źródłem zdrowych węglowodanów. Nie zawiera glutenu, za to bogata jest w witaminy. Przypisuje się jej też działanie odkwaszające i ocieplające. Ze względu na swoje właściwości kleik z kaszy jaglanej podaje się przy przeziębieniach, chorobach żołądka, po operacjach.

Nie należy jednak ograniczać się tylko do jej właściwości prozdrowotnych. Kasza jaglana jest przede wszystkim bardzo smaczna i można użyć ją do wielu oryginalnych i ciekawych potraw.  Dowiedz się, jak gotować kaszę!
Jeśli ktoś nie lubi czekać długo, aż kasza się ugotuje, polecamy płatki jaglane. Doskonałe rano, na szybkie śniadanie, a także jako dodatek do koktajli i deserów.

Kasza gryczana – znana, ale niedoceniana

Zazwyczaj kasza gryczana pojawia się na talerzu w towarzystwie sosu i surówki. Warto jednak wspomnieć, że może mieć ona wiele innych zastosowań.

Zacznijmy od tego, że kaszę gryczaną możemy wybrać paloną i niepaloną. Uznaje się, że kasza niepalona jest zdrowsza, ma też delikatniejszy smak. To, którą wybierzemy nie ma aż takiego znaczenia – ważne, żeby częściej pojawiała się na naszym stole – np. w postaci pasztetu gryczanego czy farszu do naleśników czy pierogów.