Poznań to ma fasadę

A raczej fasady – bo w konkursie Baumit  Fasada Roku 2013 doceniono kilka budynków z Poznania. To o tyle wartościowe wyróżnienie, że łącznie w czterech kategoriach rywalizowało aż 211 budynków z całej Polski.

W pierwszej kategorii „Nowy budynek” – znalazło się 89 obiektów, w drugiej – „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji” – 44, w trzeciej – „Budynek z wielkiej płyty” – 46, a w czwartej – „Budynek po renowacji” –  32. W sumie o główną nagrodę rywalizowało aż 211 budynków.

Jurorzy zwracali szczególną uwagę na zastosowane kolory i struktury na elewacji oraz ich kreatywne łączenie. Nagrodzono realizacje, które podkreślają charakter budynku oraz te, które w naturalny sposób wpisują się w otoczenie i nie burzą harmonii przestrzeni, w jakiej się znajdują.

W kategorii „Nowy budynek” bezapelacyjne zwycięstwo odniósł budynek mieszkalny z Poznania przy ul. Inflanckiej 20. Obiekt do konkursu zgłosiło Przedsiębiorstwo ARI Sp. z o.o. Autorem projektu jest dr inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak wraz z zespołem: arch. Krzysztof Sikorski, arch. Maciej Armanowski, arch. Jacek Gilewicz i arch. Tomasz Kusznierów. Anna Gregorczyk dbała o fotograficzną dokumentację realizowanej inwestycji. Inwestorem jest firma UWI Inwestycje SA. Inflancka sp.k. Natomiast wykonaniem elewacji zajęła się Firma Budowlana Piotr, Piotr Ciesielczak.

Uwagę jury zwróciła ciekawie zaprojektowana bryła budynku i fasada podkreślająca architektoniczny charakter obiektu. Ekspresyjna forma kompleksu i tektonika elewacji zostały osiągnięte poprzez użycie minimalnej ilości środków wyrazu, dodatkowo oszczędne i wyważone zastosowanie kolorów oraz gra światłocieniem uwypukliły wysoką jakość detalu architektonicznego. Wszystkie te walory zdecydowały o zwycięstwie.

W czwartej kategorii – „Budynek po renowacji” zwyciężyła kamienica mieszkalna zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Kościuszki 80. Obiekt do konkursu zgłosił arch. Piotr Bukowy, autor projektu architektonicznego z pracowni Piotr Bukowy Architekci. Inwestorem obiektu jest Zarząd Zasobów Lokalowych Poznań. Renowację kamienicy przeprowadziło Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane Agad Sp. z o.o. Nagroda została przyznana za wysoką jakość prac renowacyjnych i dbałość o detale architektoniczne, takie jak balustrady, opierzenia blacharskie czy zdobienia elewacji. Elementem scalającym bogaty wystrój fasady i zarazem podkreślającym jej szlachetny wyraz jest kolor. Autor projektu tej renowacji ujął jury poszanowaniem historycznej tradycji.

Wyróżnienie w drugiej kategorii („Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”) zdobył budynek mieszkalny zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Ciechocińskiej 46. Autorkami projektu są Dorota Sobusiak-Fajer i Anna Sasiak-Patkowska z Pracowni Projektowej Sasiak-Sobusiak, która zgłosiła obiekt do konkursu. Prace wykonawcze przeprowadził Zakład Produkcyjno-Usługowo–Handlowy Marek Tomaszewski. Na wyróżnienie zasłużyła ciekawa koncepcja bryłowa, dobrze podkreślona rozwiązaniami materiałowymi i kolorystycznymi. Całościowy wyraz budynku został wyeksponowany przez umiejętne stosowanie detalu. Oszczędne operowanie kolorem zapewniło z kolei wyważony efekt końcowy. Całkowita przebudowa budynku z poprzedniej epoki, tzw. „PRL-owskiej kostki” poprzez subtelne podkreślenie detali architektonicznych oraz grę odcieniami bieli i szarości udowadnia, że realizacja każdego, nawet najbardziej śmiałego projektu, jest możliwa.

Jury doceniło także renowację Willi Miejskiej – siedziby Radia Merkury z Poznania. Budynek do konkursu zgłosił Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych Witold Damian Domaniecki. Autorem projektu renowacji jest Tomasz Kaczmarek z firmy Innovi Jóźwiak Kaczmarek sp. j. Wyróżnienie zostało przyznane za szczególną dbałość o detal i poszanowanie historycznej tradycji. Duże znaczenie odegrała stonowana kolorystyka podkreślającą detal architektoniczny bryły obiektu. Jury zachwyciła forma wykończenia piątej elewacji, jaką stanowi pokrycie dachowe. Niekwestionowanym atutem realizacji jest przywrócony pierwotny wygląd fasady willi.