Jarmark Świętojański już za dwa dni

W weekend 14 i 15 czerwca poznaniacy z pewnością na brak atrakcji nie będą mieli prawa narzekać. Do trzech festiwali dużych i wielu pomniejszych atrakcji dojdzie jeszcze Jarmark Świętojański, który rozpocznie się na Starym Rynku 14 czerwca i potrwa do 29. Będzie to jarmark z wieloma zmianami…

Pierwszą z nich jest ustawienie straganów – ponieważ budki już są montowane na Starym Rynku, z pewnością wszyscy, którzy to widzieli, zauważyli też, że są zupełnie inaczej ustawione niż zwykle.
– Zmniejszyliśmy ilość kontrahentów, wzięliśmy pod uwagę to, na co nam zwracali uwagę poznaniacy i organizacje turystyczne – opowiada Krzysztof Jankowski, szef firmy Targowiska, która organizuje jarmark. – Stragany będą stały inaczej: odsłoniliśmy domki budnicze, o co prosili przewodniczy, bo to najpiękniejsza część rynku, przejścia między straganami też będą szersze.

Zmieni się też asortyment, także ze względu na gust gości jarmarku. 10 wystawców zaproszonych przez Targowiska na jarmark przygotowało bogata ofertę rękodzieła, wyrobów rzemieślniczych oraz tradycyjnej żywności. Będą więc ręcznie szyte pluszaki, narzuty czy poduszki, przyjadą doskonale znane już poznaniakom mniszki z Białorusi ze swoimi przepięknymi wyrobami ceramicznymi, będą kolekcje lnianej odzieży i ręcznie robiona, artystyczna biżuteria, a także tradycyjna żywność: razowy chleb z Litwy, wędliny z Podlasia, miód prosto z pasieki, woskowe świecie, przyprawy, słodycze i wiele, wiele innych rzeczy.

Będą naturalnie także starocie.
– Handlarze antyków ustawią się na ulicy Żydowskiej, będą tam także stoiska filatelistów i numizmatyków – wylicza Krzysztof Janowski.

Zmiana w ustawieniu straganów to dopiero początek zmian, jeśli chodzi o Jarmark Świętojański. Jak zdradził wiceprezydent Tomasz Kayser, miasto podpisało z firmą umowę na kolejne 5 lat organizowania jarmarku.
– To pozwoli naszym zdaniem zdaniem na lepsze gospodarowanie i inwestycje, na przykład kupno nowych budek – wyjaśnił wiceprezydent.

Jarmark jednak to nie tylko część handlowa – to także ponad sto godzin występów artystycznych na scenie. I to niezwykle różnorodnych, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Będzie więc finał wojewódzki Festiwalu Piosenki Przedszkolaków, dwukrotnie – 17 i 22 czerwca – wystąpią uczestnicy Kids for Folk, Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru, chór Erato, uczniowie szkoły baletowej, a także zespoły Rust, Affabre Concinui, Yuma Band i wielu innych. Będzie też Dzień Poetów Ulicy, podczas którego zaprezentuje się wielkopolski rap.

Nie zabraknie też innych atrakcji: od 19 do 22 czerwca będzie można podziwiać na Starym Rynku i placu Kolegiackim 90 zabytkowych mercedesów, będzie Dzień Mody, podczas którego swoje kolekcje pokażą projektantka Arlette Koczorowska i uczniowie Zespołu szkół Odzieżowych. Będzie też Dzień Fitnessu, podczas którego będzie można sobie między innymi poćwiczyć zumbę, jeden dzień został także przeznaczony dla Hospicjum Palium i Motylego Wolontariatu.

Całemu jarmarkowi będą towarzyszyć spektakle i działania artystyczne przygotowane przez profesora Piotra Tetlaka z UEP i grupy teatralnej Asocjacja 2006. Ich finał odbędzie się 29 czerwca i będzie artystycznym podsumowaniem jarmarku oraz Dnia Patronów Miasta, czyli świętych Piotra i Pawła.
– Tym razem nie będzie to inscenizacja poświęcona tym właśnie świętym, ale pierwsza cześć cyklu o Dobrawie – wyjaśnia profesor Tetlak. – Na całej płycie rynku będą się rozgrywały poszczególne sceny tego spektaklu.   

Zobacz program jarmarku!