REKLAMA: Czym jest crossfit?

Crossfit jest to wszechstronny program treningowy zapewniający optymalna sprawność fizyczną, kształtuję miedzy innymi kondycję, szybkość, wytrzymałość, gibkość, siłę i wydolność.

Sport ten przyszedł do nas z USA. Największą zaletą tej dyscypliny sportowej jest to, że każdy może zacząć trenować crossfit, trening jest modelowany oraz skalowany w zależności od poziomu trenujących. Od monotonnych i jednostajnych ćwiczeń na siłowni różni się przede wszystkim mnogością ćwiczeń – zajęcia odbywają się w małych grupach wykonujących ten sam trening, dlatego dochodzi element rywalizacji, a także wzajemnej motywacji do przekraczania swoich granic.

W czasie treningu czyli WOD (workout of the day) sami wyznaczamy sobie obciążenie i modyfikujemy stopień trudności w zależności od naszego wytrenowania. Trening jest złożony z kilku ćwiczeń kształtujących całe nasze ciało. Pozwala na rozwinięcie mięśni potrzebnych nam w życiu codziennym – podczas treningu nie pompujemy bicepsów i nie wykonujemy ćwiczeń izolujących wybraną grupę mięśniową. Nasze treningi prowadzą do zrównoważonego rozwoju całej sylwetki począwszy od wzmocnienia mięśni stopy, które kształtują się przy podstawowych ćwiczeniach takich jak wskoki na skrzynie do mięśni naczasznych rozwijanych już w nieco bardziej zaawansowanych ćwiczeniach w staniu na rękach.

Sport ten zawiera nieograniczoną gamę ćwiczeń kombinacji umożliwiając rozpoczęcie sportowej przygody każdemu bez względu na wiek czy doświadczenie treningowe. Każdy trening jest dobierany do indywidualnych predyspozycji. Z tego względu niezależnie czy masz nadwagę, twoje plecy strzykają przy najmniejszym ruchu lub po prostu chcesz wzmocnić swoje ciało – crossfit jest dla ciebie!
 
Zajęcia trwają godzinę w małych grupach zapewniających indywidualne podejście trenerów. Na początek zaczynamy od rozgrzewki, następnie pracujemy nad mobilnością w stawach zwiększając ruchomość i zakres ruchu przygotowując się do WOD. Podczas treningu WOD pracujemy całym ciałem na różnego rodzaju sprzęcie sztangach, drążkach, piłkach lekarskich, skrzyniach czy też używając własnego ciała przy pompkach, wchodzeniu na linę, przysiadach, skakaniu na skakance. Na każdych zajęciach WOD jest tak ukierunkowany, aby rozwijał wasze umiejętności gimnastyczne, koordynacyjne, zwiększał siłę oraz kondycję.

Brak doświadczenia w treningu nie jest przeciwwskazaniem, ponieważ treningi są układane indywidualnie, a każdy zostaje przydzielony do odpowiedniej grupy w zależności od poziomu wytrenowania. Chcesz schudnąć? Nasze treningi mają formę pewnego rodzaju cardio, tętno w czasie treningu znajduje się w zakresach powodujących spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo trening reguluje gospodarkę hormonalną stabilizując poziom insuliny we krwi. Zapewnia to brak “napadów na zachciankę”, na przykład coś słodkiego itp. Jest to bardzo dobra metoda na wymodelowanie wymarzonej sylwetki, a także na kontrolę i ustabilizowanie wagi.

Ćwiczenia opierają się na ich funkcjonalności, a także na ruchu wielostawowym, dzięki czemu podczas jednego ćwiczenia angażuje się klika grup mięśniowych, zużywając większą liczbę kalorii i symetrycznie kształtując swoją sylwetkę. Poprawa koordynacji ruchowej, kondycji? Ruchy wielostawowe poprawiają koordynację ruchową,  wyczucie w przestrzeni swojego ciała, a przez to, że angażują całe ciało, poprawiają kondycję.

Stresujący tryb życia, przemęczenie? Podczas wykonywania treningu crossfit organizm dostaje więcej tlenu powodując wydzielanie się endorfin, które poprawiają humor i samopoczucie w ciągu całego dnia, a w nocy głębszy i zdrowszy sen. Dodatkowo ćwicząc w grupie wszyscy trenujący motywują się nawzajem.

To trening także dla tych, którzy chcą wskoczyć na wyższy poziom sportowy. Ruchy wykonywane podczas WOD bazują na najbardziej korzystnych zakresach ruchów, do jakich nasze ciało anatomicznie jest stworzone. Specyfika treningów crossfitu polega na tym, że można ułożyć trening polepszający każdego rodzaju parametry w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej.

Wszystkie WOD wykonywane są w grupach podzielonych ze względu na poziom zaawansowania, istotnym elementem jest rywalizacja między członkami grupy. Obecność trenera na każdych zajęciach i kontrola nad poprawnym wykonywaniem ćwiczeń ze wszelkim zachowaniem zasad poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń gwarantuje bezpieczeństwo i 100% zaangażowania w trening.

Reasumując: crossfit to nie tylko bieganie, podciąganie się na drążku, pompki czy też przysiady. Na treningach często się wiosłuje, przerzuca różnego rodzaju przedmioty, ćwiczy z workami z piaskiem, rzuca piłkami lekarskimi, wspina się po linie –  dlatego nie ma czegoś takiego jak monotonia na treningach. Kto więc ćwiczy już dłuższy czas sam, brakuje mu motywacji, chce schudnąć, wzmocnić sylwetkę czy też zrobić sobie ładny “sześciopak” – nie ma lepszej, szybszej metody niż treningi crossfitu.
Do zobaczenia na treningu – najlepiej w Pure Jatomi Galeria Malta!