Pekownik bez tajemnic, czyli jak korzystać z czytników w pojazdach MPK

Integralną częścią systemu PEKA będą czytniki kart, które już zostały umieszczone w tramwajach i autobusach. Oferuje on kilka opcji, które na pierwszy rzut oka wcale nie są oczywiste…

Pekownik (czyli czytnik do kart PEKA) jaki jest, każdy widzi. Żółte skrzynki z wyświetlaczami zawisły już we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Poznaniu. Ich obsługa jest bardzo prosta – pod warunkiem, że wie się, do czego służą poszczególne opcje dostępne w pekownikach.

Wiedzieć to muszą przede wszystkim pasażerowie, którzy korzystać będą z tPortmonetki. Oni bowiem będą musieli przykładać kartę do czytnika przy wejściu oraz wyjściu z pojazdu, w ten sposób płacąc za przejazd.

Ale uwaga – wystarczy przyłożyć kartę, żeby zapłacić za przejazd korzystając z taryfy przystankowej, nie trzeba przy tym wybierać żadnej opcji widocznej na ekranie czytnika. Jednak pekowniki umożliwiać będą także zakup dodatkowych biletów – dla osób, które będą chciały podróżować z posiadaczami kart PEKA, same natomiast nie będą ich posiadały. Wówczas to najpierw na ekranie trzeba będzie nacisnąć odpowiednie pole (oznaczone “+N” lub “+U”), a następnie przyłożyć kartę PEKA do czytnika.

Jeżeli zaś posiadamy bilet okresowy na strefę A, a będziemy chcieli pojechać do miejsca znajdującego się w strefie B lub C? Żaden problem! Wystarczy nacisnąć pole +ABC, a następnie przyłożyć kartę do czytnika. Opłata z konta tPortmonetki (w takim przypadku trzeba mieć na nim pieniądze) zostanie naliczona tylko za przejechaną trasę w strefie B. Trzeba przy tym pamiętać, aby przyłożyć kartę również przy wyjściu z pojazdu.

Za pomocą pekownika będzie można również sprawdzić rodzaj posiadanego przez siebie biletu, termin jego obowiązywania oraz stan konta tPortmonetki – wystarczy wybrać pole “Stan karty” i przyłożyć swoją PEKĘ do czytnika.

Ostatnia opcja jest bardzo ważna dla posiadaczy biletów sieciowych i trasowanych, którzy doładują swoje karty przez internet, ponieważ bilety kupione w ten sposób trzeba jeszcze aktywować. Obecnie aktywacji można dokonać tylko w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM, ale od 1 lipca będzie można to zrobić w każdym pekowniku. W tym celu należy wybrać pole “Transfer e-biletu, a następnie włożyć kartę do czytnika. Uwaga – nie wystarczy przyłożenie karty do czytnika, trzeba ją włożyć do kieszonki w czytniku.