PEKA nie taka straszna?

Już za chwileczkę, już za momencik – termin wejścia w życie systemu PEKA zbliża się nieubłaganie. Poznaniacy szturmem ruszyli do Punktów Obsługi Klienta. A ZTM przygotował serię filmików informacyjnych pokazujących jak prawidłowo korzystać z karty PEKA.

– Kolejny etap, kolejne dni, wszystko już mamy na finiszu – powiedział Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM w Poznaniu. – Najważniejsza w tej chwili jest informacja ponieważ system jest bardzo skomplikowany i wszyscy musimy się go nauczyć.

Oto 9 wskazówek, jak postępować z kartą PEKA:
1. Bilet okresowy – rejestracja przejazdu:
Jeżeli używacie biletu okresowego sieciowego lub na określoną trasę nie musicie przykładać karty PEKA do czytnika.

2. tPortmonetka – karta PEKA imienna – przejazd normalny
Jeżeli posiadacie imienną kartę PEKA i chcecie skorzystać z przejazdu jednorazowego z tPortmonetki przykładacie kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu. System pobierze opłatę za liczbę przejechanych przystanków.

3. tPortmonetka – karta PEKA imienna – przejazd ulgowy
Jeżeli jesteście posiadaczami imiennej karty PEKA i chcecie korzystać z przysługującej wam ulgi w przejazdach musicie zapisać ją w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Po okazaniu ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi zostanie ona przypisana do waszej karty w systemie.

4. tPortmonetka – karta PEKA imienna – dokasowanie przejazdu normalnego lub ulgowego
Posiadasz kartę PEKA ale towarzyszy ci ktoś, kto nie ma biletu? Żaden problem. Po wejściu do pojazdu, naciśnij na czytniku przycisk +N (w przypadku osoby posiadającej ulgę należy wybrać opcją +U) tyle razy, ilu współpasażerom opłacasz podróż. Opłata za twój przejazd opłacany jest automatycznie po przyłożeniu karty do czytnika. Pamiętaj o przyłożeniu karty przed opuszczeniem pojazdu.

5. tPortmonetka – karta PEKA na okaziciela
Jeżeli posiadasz kartę PEKA na okaziciela i chcesz skorzystać z przejazdów jednorazowych z tPortmonetki naciśnij na czytniku przycisk +N lub +U jeśli posiadasz ulgę. Po wybraniu odpowiedniej opcji przyłóż kartę do czytnika, a system pobierze opłatę.

6. tPortmonetka – karta PEKA na okaziciela – dokasowanie
Jeżeli chcesz kupić bilet osobie która towarzyszy ci w podróży, a posiadasz kartę na okaziciela musisz najpierw nacisnąć przycisk +N (lub +U) za swój przejazd a następnie tyle razy ile osób ci towarzyszy. Następnie przyłóż kartę do czytnika.

7. Przejazd przez strefy
Na karcie PEKA można mieć zarówno wgrany bilet okresowy jak również posiadać dodatkowe środki wpłacone na tPortmonetkę. Jest to przydane w przypadku keidy posiadając sieciówkę na strefę A musisz pojechać na przystanek znajdujący się w strefie B lub C. Przy wsiadaniu naciśnij przycisk +ABC, przyłóż kartę do czytnika. Przy wyjściu ponownie przyłóż kartę by system nie naliczył ci dodatkowych opłat. Opłaty naliczane są tylko za liczbę przystanków przejechanych poza zakresem obowiązywania twojego biletu okresowego.

8. Sprawdzenie stanu karty
Chcesz sprawdzić jaki typ biletu posiadasz, do kiedy jest on ważny albo ile pieniędzy pozostało ci do wykorzystania w tPortmonetce? Żaden problem. Naciśnij przycisk Stan Karty a następnie przyłóż kartę do czytnika. Informacja będzie wyświetlała się tak długo, jak długo trzymasz kartę przy czytniku.

9. Aktywacja biletu lub doładowania wykupionego przez internet
Po doładowaniu tPortmonetki lub wykupieniu biletu okresowego musisz aktywować swój bilet. W tym celu przyciśnij przycisk Transfer e-Biletu i włóż kartę do kieszonki czytnika. Po otrzymaniu potwierdzenia dokonania transferu możesz wyjąć kartę. Czynność tę należy powtarzać za każdym razem po wykupieniu nowego biletu.

ZTM przygotował serię krótkich filmów, pokazujących, że PEKA nie taka straszna jak wszyscy o niej mówią. Na razie filmy opisują kilka podstawowych opcji jednak już wkrótce na stronie www.peka.poznan.pl pojawią się kolejne, tak by pokazać wszystkie możliwe przypadki.

Przez najbliższe dwa weekendy Punkty Obsługi Klienta będą czynne: w soboty od 8 do 20 a w niedziele od 10 do 15. od poniedziałku można również wymieniać dotychczasowe bilety na nowe. Nie ma możliwości wymiany papierowych biletów na doładowanie na tPortmonetkę.