Poznań na weekend: gdzie się bawić?

Festyny, festyny, festyny i trochę koncertów, między innymi Damona Albarna w ramach Malta Festival Poznań i specjalny koncert mundialowy w Teatrze Muzycznym – tak przedstawiają się propozycje na ten weekend. Oczywiście jest ich znacznie więcej…

28 czerwca w sobotę o godzinie 11 warto się wybrać do parku nadwarciańskiego przy os. Piastowskim na festyn pod nazwą “Bezpieczne Wakacje”. Zapraszają strażacy i policjanci, a w programie pokazy ratownictwa, pierwszej pomocy, miasteczko ruchu drogowego oraz gry i konkursy dla najmłodszych.

Miłośniczki i miłośnicy ciuchów, a raczej ich wymiany, mają do wyboru aż dwie atrakcje: w samo południe rozpoczyna się wyprzedaż garażowa na Babim Targu na placu Wolności. Wymieniać można tu nie tylko ciuchy, ale też buty, książki, płyty i wszelkie drobiazgi. Impreza potrwa do 15.
    
Natomiast o 14 rozpocznie się Śródeckie Wietrzenie Szaf na Śródce przed kościołem Św. Małgorzaty. Wymieniać można ubrania, książki, gry, zabawki i niepotrzebne dodatki – do godziny 18.

O 12 na Cytadeli rozpoczyna się Piknik Dietetyczny w ramach akcji Poznań Zrzuca Kilogramy!  

Telewizja ONTV i portal codziennypoznan.pl wraz z partnerami akcji Poznań zrzuca Kilogramy zapraszają wszystkich poznaniaków na Dietetyczne Grillowanie na polanie Cytadeli przy restauracji Umberto. Organizatorzy pikniku zademonstrują przybyłym gościom, w jaki sposób można przygotować dietetycznego grilla – będzie można m.in. spróbować kurczaka ze znakiem QAFP (oznaczającego System Gwarantowanej Jakości Żywności), dostarczonego specjalnie na to wydarzenie przez firmę Wipasz Nasz Kurczak.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że równie ważne jak gotujemy, jest to, na czym to robimy. Dlatego dla wszystkich, którzy są ciekawi jak wygląda zdrowe gotowanie – firma AMC przygotuje szczegółowe pokazy i ciekawostki, przy których używać będzie produktów żywnościowych firmy Vita Natura. Zapraszamy do restauracji Umberto 28 czerwca, od godziny 12 do 16.

W samo południe nad Maltą przy stoku narciarskim odbędzie się ostatni z Pikników Zdrowotnych, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, cztery największe szpitale podległe Samorządowi Województwa Wielkopolskiego oraz spółkę „Szpitale Wielkopolski”. Wydarzenie, zaplanowane w ramach akcji informacyjno – promocyjnej „Trzeźwo spoglądamy na swoje zdrowie”, otworzy Mateusz Klemenski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Warto zajrzeć na Jarmark Świętojański – 28 czerwca to będzie dzień tańca. Swoje umiejętności zaprezentują poznańskie szkoły tańca, próbując wciągnąć do zabawy widzów. Zabawa potrwa od 13.45 do 22.

Wieczorem na pewno warto będzie się wybrać na koncert dyplomantów Akademii Muzycznej w Poznaniu do Auli Nova. Koncert rozpocznie się o godzinie 19. O 20 na koncert Sarin & Junior oraz fiestę w klimatach latynoamerykańskich po koncercie zaprasza Blue Note. A o 22 w KontenerArt wystąpi Paszczak, założyciel kolektywu FoxHole.

Niedzielę, 29 czerwca, można rozpocząć nad jeziorem Swarzędzkim, gdzie już o 8 rano rozpoczną się Pierwsze Rekreacyjne Regaty Żeglarskie na jeziorze Swarzędzkim.
O godzinie 10 na Plaży Miejskiej rozpocznie się familijny piknik “Ekoprezent”. Plenerowa impreza jest elementem kampanii „Zrób prezent sobie i środowisku”. Na piknik zaprasza organizator –  Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Spotkanie poprowadzi Irek Bieleninik.

Również o 10 na placu Wolności rozpocznie się Śniadanie na Wolności – tym razem organizatorzy stawiają na różnorodność – coś pysznego znajdą dla siebie zarówno przywiązani do tradycji amatorzy owsianki, jak i poszukujący nowych smaków fani kulinarnych eksperymentów i nowinek. śniadanie potrwa do 13.

Natomiast o godzinie 11 warto będzie zajrzeć nad Maltę: przy stoku narciarskim będzie się odbywał piknik kulinarny “Malta ze smakiem”. Będą sery góralskie, przetwory bułgarskie, pieczywo, oliwki, świeżo wyciskane soki, przyprawy naturalne i wiele więcej. Nie zabraknie również warsztatów kulinarnych i klimatycznej muzyki.

O 11.15 CK Zamek zaprasza na Niedzielę na Zamku. Tym razem w programie wykład poświęcony historii Zamku oraz zwiedzanie Zamku z przewodnikiem. O godzinie
13.15 rozpocznie się inauguracja cyklu 6 wakacyjnych spotkań na moście biskupa Jordana pt. „A w niedzielę po sumie na moście”. Będzie można posłuchać koncertu słynnej Capelli Zamku Rydzyńskiego pod dyr. Mieczysława Leśniczaka – w programie muzyka dworska, uroczysta i dostojna, ale także porywająca muzyka operowa i operetkowa. A dzieci tym razem zapraszamy na plener malarski.

Jarmark Świętojański w swój ostatni dzień działania proponuje cykl działań artystycznych – o godzinie 9 zaprezentuje się Brygada Pigmaliona, o 15 obejrzymy spektakl plenerowy “Imperium Dobrawy”, o 16.15 zaprezentuje się teatr MplusM, a o 17 – definicja Kibol.

Również o godzinie 17 Teatr Muzyczny zaprasza do Auli Nova na koncert “W cieniu mundialu chôro / muzyka prosto z Brazylii”. Koncert zaprezentuje bogactwo i różnorodność muzyki brazylijskiej – wyrastającej z kultury Portugalii, zakorzenionej w muzyce afrykańskich niewolników i rdzennych Indian. Jego wykonawcami będzie jedna z czołowych polskich orkiestr kameralnych, z sukcesem pracująca pod batutą maestro Florêncio – Capella Bydgostiensis, oraz specjalnie zaproszony brazylijski zespół tradycyjnej muzyki chôro, łączącej elementy samby, muzyki popularnej i salonowej – Quinteto Musiart.

Wieczór z pewnością godnie zakończy koncert Damona Albarna w Starej Gazowni – będzie on pierwszym i jedynym w Polsce wydarzeniem promującym solowy album artysty „Everyday Robots”. Otwarcie bram nastapi o godzinie 18, o 20 wystąpi jako support zespół Rebecca, a sam koncert Damona Albarna rozpocznie się o 22.