REKLAMA: Dlaczego węglowodany są ważne?

Na temat składników odżywczych, a w pierwszej linii węglowodanów są prowadzone poważne dyskusje: czy ich spożycie sprawia, że człowiek tyje, czy może chudnie? Rozwiązanie jest proste: to wszystko jest względne. Cukier, który jest węglowodanem, powinien być dostarczany tylko w niewielkich ilościach, ponieważ wszystko, co słodkie (często w połączeniu z dużą ilością tłuszczu) produkowane w przemyśle […]

Na temat składników odżywczych, a w pierwszej linii węglowodanów są prowadzone poważne dyskusje: czy ich spożycie sprawia, że człowiek tyje, czy może chudnie? Rozwiązanie jest proste: to wszystko jest względne. Cukier, który jest węglowodanem, powinien być dostarczany tylko w niewielkich ilościach, ponieważ wszystko, co słodkie (często w połączeniu z dużą ilością tłuszczu) produkowane w przemyśle spożywczym zaspokaja głód na bardzo krótki czas.

Uczucie sytości bardzo szybko mija, a człowiek znowu zaczyna odczuwać głód. Dlatego właśnie węglowodany cukrowe odpowiadają za wzrost masy i rozmiarów ciała. Nie dzieje się to wprawdzie tak szybko, jak w przypadku tłuszczów, ale jest to jednak efekt długotrwały. Złożone węglowodany zawarte na przykład w ciemnym pieczywie, roślinach strączkowych i warzywach są zdrowe, dostarczają do organizmu cennych substancji balastowych i sprawiają, że człowiek długo odczuwa uczucie sytości.

Jak przygotować zdrowy i sycący posiłek na bazie produktów węglowodanowych – będzie można zobaczyć w czwartek 3 lipca na tarasie Kupca Poznańskiego. Na akcji Poznań zrzuca kilogramy na żywo gotować będzie Iwona Garstecka – kulinarny ekspert z AMC.