REKLAMA: Moc pełnego ziarna

W dawnych czasach ludzie jedli o wiele więcej produktów pełnoziarnistych niż dzisiaj. Poziom błonnika przyjmowany w codziennej, przeciętnej diecie może być nawet kilkakrotnie niższy, niż u naszych przodków.

Nowoczesna dieta doprowadziła do wielu schorzeń takich jak cukrzyca, otyłość i choroby serca. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że produkty pełnoziarniste mogą zredukować ryzyko występowania tych chorób i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Sekret tkwi w zewnętrznej warstwie ziarna, zawierającej dużo więcej błonnika, substancji bioaktywnych, witamin i minerałów niż jego środek, z którego powstaje biała (oczyszczona) mąka. Jak wykazują najnowsze wyniki badań, produkty pełnoziarniste (w tym pieczywo pełnoziarniste) wspomagają działanie układu pokarmowego, redukują ryzyko nadwagi oraz są pomocne w profilaktyce chorób serca. Dłuższe uczucie sytości i redukcja chęci sięgania po słodycze to kolejne zalety diety bogatej w produkty pełnoziarniste.

Pieczywo pełnoziarniste wypiekane jest z mąki powstałej z całych ziaren zboża: jądra, kiełka i łuski. Nie musi ono zawierać dosłownie pełnych ziaren – są one obecne w pieczywie pełnoziarnistym w postaci pełnoziarnistej mąki. Produkty pełnoziarniste to jeden z najzdrowszych rodzajów pożywienia – dowodzą tego najnowsze badania naukowe prowadzone niezależnie w różnych częściach świata.

Z punktu widzenia efektów dostarczanych organizmowi nie ma znaczenia, z jakiego produktu pochodzi mąka pełnoziarnista. Należy jednak pamiętać, że większość ciemnego pieczywa nie zawiera w 100% mąki pełnoziarnistej, a jest wypiekana jedynie z jej dodatkiem (lub na bazie pełnoziarnistej, a z dodatkiem zwykłej mąki).

Najwyższy czas, aby zwykli zjadacze chleba nie ulegali magii nazw typu ciemny, czy wieloziarnisty. Często są one bardzo mylne, w żadnej mierze nie są gwarancją jakości czy też wartości odżywczych istotnych w diecie człowieka. To, że chleb ma ciemną barwę, nie zawsze oznacza, że jest pełnoziarnisty. Zdarzają się mianowicie pieczywa barwione karmelem, a wypiekane z mąki przesiewanej (oczyszczonej, białej), które sprawiają tylko wrażenie pieczywa pełnoziarnistego poprzez ciemną barwę.

Chleb wieloziarnisty natomiast oznacza po prosu, że zawiera kilka rodzajów mąki, ale niekoniecznie pełnoziarnistej. Dlatego ważne jest, aby czytać skład pieczywa podany na etykiecie lub opakowaniu i wybierać rodzaje wypiekane z mąki pełnoziarnistej.

Aby odczuć  dobroczynne skutki działania pełnego ziarna,powinno wystarczyć nam (w zależności od indywidualnego zapotrzebowania) 6-7 kromek w 100% pełnoziarnistego pieczywa Wasa dziennie. Do wyboru mamy cztery odmiany pieczywa chrupkiego w 100%pełnoziarnistego:chrupkie żytnie, z sezamem, wieloziarniste i sport. Niektóre rodzaje pieczywa Wasa takie jak 3 zboża, Original oraz Lekkie 7 zbóż wypiekane są z przewagą mąki pełnoziarnistej, natomiast inne mają w swoim składzie dodatek mąki pełnoziarnistej. Jak się okazuje – dieta bogata w produkty pełnoziarniste nie musi być monotonna!