Triathloniści z Poznania w samym sercu Szczecina

Kacper Adam i Paulina Kotfica zwyciężyli na krótkim dystansie Unity Line Triathlon Szczecin. Z kolei na długiej trasie najszybsi byli odpowiednio Filip Przymusiński i Martyna Chlebosz – oboje z Poznania!

Szczecińskie zawody były trzecim wydarzeniem z cyklu ENEA Tri Tour. Każdą z imprez wyróżnia unikalny charakter, w przypadku Szczecina była to rywalizacja w centrum miasta oraz fakt, że część pływacka odbyła się w Odrze.

W Unity Line Triathlon Szczecin wzięło udział ok. 650 zawodników. Tak swój start podsumowała Paulina Kotfica, która jako pierwsza zawodniczka i rodowita szczecinianka zameldowała się na mecie:

– Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam wystartować w swoim rodzinnym mieście. Impreza była dobrze przygotowana. Ukończyłam już wiele triathlonów i szczecińskiej trasy nie określiłabym jako niebezpiecznej. Była trudna i wymagająca. Triathlon nie może odbywać się zawsze „na autostradzie” – powiedziała Paulina Kotfica.

Podobnego zdania był Filip Przymusiński, który zwyciężył na długim dystansie. – Trasa była bardzo wymagająca – strome podjazdy i towarzyszący upał nie ułatwiały zadania – powiedział triathlonista.. – Od strony organizacyjnej całe zawody były jednak dobrze przygotowane – dodał Filip, który potwierdził dziś wysoką formę jaką zaprezentował podczas dotychczasowych imprez ENEA Tri Tour. – Mam zamiar utrzymać się na czele kwalifikacji i zwyciężyć w całym cyklu – dodał szczęśliwy zwycięzca.

Martyna Chlebosz – pierwsza kobieta na długim dystansie startowała w koszulce akcji „Biegiem na pomoc”.
– Skończyłam medycynę i bardzo cieszę się, że mogłam promować inicjatywę, która tak wiele znaczy. To była wymagająca trasa, ale też super kibice, super doping i bardzo pomocni wolontariusze – podsumowała w skrócie dzisiejszą imprezę.

Najlepszy zawodnik i zawodniczka na obu dystansach otrzymali dodatkowe nagrody ufundowane przez Unity Line. Były to vouchery dla całej rodziny na podróż ze Świnoujścia do Ystad i z powrotem. Z kolei najszybsi w wodzie zostali wyróżnieni przez Finis. Trasa zawodów w dużej części wiodła przez samo serce Szczecina i obejmowała m.in. Nabrzeże Wieleckie, Centrum, Aleję Wojska Polskiego i okolice Jeziora Głębokiego.

– Trasa pływacka i biegowa w ocenie zawodników stała na wysokim poziomie. Natomiast trasa rowerowa z przyczyn niezależnych od organizatorów została zmieniona kilka dni temu. Zawodnicy musieli wykazać się rozwagą i czujnością, na co staraliśmy się zwrócić uwagę podczas odprawy technicznej przed startem – powiedział Macin Łogin, dyrektor sportowy zawodów i dodał, że organizatorzy dziękują za dotychczasowe sugestie od zawodników i mieszkańców Szczecina. Zapowiedział też, że wezmą je pod uwagę podczas kolejnej imprezy.

Unity Line Triathlon Szczecin podsumował również Piotr Dykiert, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Szczecinie: – Jesteśmy bardzo zadowoleni z imprezy. To wynik satysfakcji uczestników, którzy z uśmiechem na ustach dobiegali na metę. Jesteśmy pełni podziwu dla ich dzisiejszego osiągnięcia. Organizując zawody w centrum miasta nie uniknęliśmy zmian w organizacji ruchu, za co bardzo chcielibyśmy przeprosić wszystkich kierowców i mieszkańców. Liczymy jednak, że w przyszłym roku zamienią samochód na rower i wezmą udział w rywalizacji o miano „człowieka z żelaza” albo licznie przyjdą kibicować nad Odrę.

W Unity Line Triathlon Szczecin wystartował m.in. Maciej Dowbor oraz zawodnicy z Japonii, Szwecji, Anglii, Ukrainy, Niemiec i Czech. Oprócz sportowej rywalizacji organizatorzy zaplanowali dodatkowe atrakcje: targi sprzętu sportowego, duathlon spinningowo-biegowy, wieczorny koncert MEZO i pokaz fajerwerków. To przedsmak emocji przed kolejną imprezą w ramach cyklu ENEA Tri Tour – ENEA Poznań Triathlon.

– Dzisiejszy, wymagający start poznaniaków, czyli Filipa Przymusińskiego i Martyny Chlebosz na długim dystansie świadczy o ich dobrej formie przed następnymi zawodami – powiedział Wojciech Kruczyński, dyrektor Endu Sport i ENEA Tri Tour. – Wśród uczestników był też Prezydent Poznania – Ryszard Grobelny, który już wkrótce będzie gospodarzem, a jednocześnie uczestnikiem ENEA Poznań Triathlon.

Unity Line Triathlon Szczecin był jedną z 7 imprez odbywających się w ramach cyklu ENEA Tri Tour obejmującego m.in. ENEA Triathlon Poznań czy Prime Food Triathlon Przechlewo. Współorganizatorami imprezy byli Miasto Szczecin i Endu Sport; sponsorem tytularnym – Unity Line, a sponsorem oficjalnym – Swanson. Ambasadorami zawodów byli Mateusz Sawrymowicz i Marek Kolbowicz. Sponsorem tytularnym cyklu jest ENEA, a sponsorem głównym – Firma Karlik – Autoryzowany Dealer Volvo.