Wakacje w IPNie? Oczywiście!

Tegoroczne wakacje to doskonała okazja do zaprzyjaźnienia się z historią.  Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z instytucjami partnerskimi przygotował specjalną ofertę wakacyjną dla spędzających lato w mieście: rajd rowerowy, piknik rodzinny na Starym Rynku i warsztaty filmowe. Jednym słowem – mnóstwo atrakcji, nagród i jeszcze więcej dobrej zabawy.   

II Rajd Rowerowy „Ścieżkami Historii” poświęcony jest pamięci Jana Karskiego – kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Obędzie się w sobotę 19 lipca 2014 r. Rajd ma charakter edukacyjny. Jego zadaniem jest popularyzacja miejsc pamięci związanych z historią regionu i Polski. Start w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. Rajd rozpocznie wykład i pokaz filmu „Stadion”.

Trasa rajdu powiedzie malowniczym Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym, po drodze będzie okazja do zatrzymania się w miejscach dawnych obozów pracy przymusowej dla ludności żydowskiej. Na Starym Rynku, w Odwachu, uczestnicy obejrzą film i zwiedzą wystawę o życiu Jana Karskiego. Rajd zakończy się na Malcie, przy pomniku Harcerzy poległych w walkach niepodległościowych w latach 1918-20.

W 2014 roku mija sto lat od urodzin Jana Karskiego. Celem upamiętnienia heroizmu Karskiego uchwałą Sejmu RP rok 2014 został ogłoszony Rokiem Jana Karskiego w Polsce. W ramach trwających do 31 lipca w Poznaniu Dni Karskiego Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania i Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu zapraszają w sobotę 26 lipca 2014 od godz. 11.00 do Odwachu na piknik rodzinny z warsztatami drukarskimi, kiermaszem książek, grą interaktywną i innymi atrakcjami.

W sierpniu, wraz z Fundacją Sztuki i Edukacji Filmowej „Sztuka Poznania” zapraszamy kreatywną młodzież w wieku ponadgimnazjalnym do uczestnictwa w bezpłatnych, interaktywnych warsztatach filmowych pt. „Opowiem Twoją historię”. Podczas warsztatów uczestnicy konstruować będą, za pomocą technik multimedialnych, niezwykłą opowieść, której bazą będą życiorysy wybitnych opozycjonistów z podziemia solidarnościowego.

Sensacyjne opowieści konspiratorów, kontakt z historykiem specjalizującym się w badaniach nad tajnymi aktami MSW oraz możliwość zrobienia pierwszego filmu pod okiem profesjonalistów – szansa na taką przygodę może się już nie powtórzyć.