Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawy

Są aż cztery, wszystkie ciekawe i można je oglądać przez całe lato. Warto zajrzeć do nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich!

Pierwsza z wystaw prezentuje książki Krystyny Miłobędzkiej i Iwony Chmielewskiej “Na wysokiej górze”, wydanej przez Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu. Można na niej także zobaczyć fotografie z rodzinnego albumu K. Miłobędzkiej oraz książki i wiersze wybitnej poetki głównie ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich. Wszystkie fotografie, maszynopis, rękopisy oraz programy teatralne pochodzą z archiwum domowego Krystyny Miłobędzkiej i są prezentowane dzięki życzliwości sekretarza poetki – Jarosława Borowca.

Kolejna wystawa to “Fiknijmy Koziołka!”. Wystawa prezentuje ponad 50 oryginalnych dzieł współczesnych artystów, którzy wykonali własny wizerunek Koziołka Matołka, jednego z najpopularniejszych bohaterów polskiej literatury dla dzieci, postaci stworzonej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.

Pomysłodawczynią wystawy, która obecnie jeździ po całym kraju jest  Emilia Waśniowska, poetka, polonistka, autorka wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci, zmarła w 2005 roku. Swoje wariacje na temat wizerunku koziołka przedstawili m.in. Bożena Truchanowska, Małgorzata Musierowicz, Hanna Grodzka-Nowak, Krystyna Michałowska, Lucyna Talejko-Kwiatkowska, Elżbieta Krygowska-Butlewska, Zdzisław Witwicki, Jerzy Flisak, Edward Lutczyn, Bohdan Butenko, Józef Wilkoń. Dzieciom i dorosłym wystawa ogromnie się podoba. W zdumienie wprawia wizerunek: Koziołka Aniołka, Diabołka, Rosołka, Kręciołka i wiele, wiele innych.

Ekspozycji towarzyszyć będą wiersze Emilii Waśniowskiej. Wystawa czynna do końca sierpnia 2014 od poniedziałku do piątku w godzinach 11.30- 18.30

Trzecia ekspozycja to “Życie codzienne na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej”. Wystawa zdjęć wykonanych z negatywów z kolekcji Jerzego Pertka. W 25-lecie śmierci pisarza. Wystawa czynna do końca sierpnia 2014 od poniedziałku do piątku w godzinach 11.30- 18.30.

Czwartą wystawę można oglądać w Herbaciarni i nosi ona tytuł “FIRA Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu”. To wystawa fotografii poznańskich Żydów okresu międzywojennego z albumów Firy Mełamedzon-Salańskiej. To opowieść o ludziach, zdarzeniach i miejscach, o młodości, miłościach i codziennym życiu Żydów w Poznaniu tuż przed nadchodzącą zagładą. Tę ekspozycję można oglądać do końca sierpnia 2014, od poniedziałku do piątku w godz. 11.30- 18.30.