Dłużnicy GOAP – od apeli i wezwań do działań egzekucyjnych

– W natłoku wakacyjnych wrażeń powinniśmy pamiętać o uregulowaniu należności za gospodarowanie odpadami komunalnymi – przypomina Walerian Ignasiak, rzecznik prasowy ZM GOAP. I zapowiada, że związek o dłużnikach nie zapomni.

Okazuje się bowiem, że na terenie Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” ok. 25 tys. właścicieli nieruchomości nie wnosi opłat w terminie. Są wśród nich mieszkańcy domków jednorodzinnych, ale także firmy oraz instytucje. Do wszystkich dłużników wysyłane są obecnie upomnienia wzywające do uregulowania opłat. W stosunku do tych, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku wydawane będą tytuły wykonawcze oraz wszczynane postępowania egzekucyjne.

Pracownicy niedawno utworzonego w ZM GOAP Działu Egzekucji pozyskali w minionych dwóch miesiącach od dłużników blisko 100 tys. zł. Wypracowane prze nich procedury działania umożliwiają coraz skuteczniejsze dochodzenie należności od właścicieli zalegających z płatnościami za odbiór odpadów. Dłużnicy muszą się  liczyć z tym, ze przyjdzie im uregulować zaległe opłaty, a także ponieść koszty postępowania. W ich interesie jest więc wnoszenie opłat w terminie. Przypominamy, że najbliższy termin płatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi w lipcu i sierpniu upływa 15 sierpnia.

Przede wszystkim jednak należy uregulować zaległe należności i sprawdzić, czy przekazywane są one na prawidłowe konto do Związku Międzygminnego. Okazuje się bowiem, że po roku obowiązywania nowego systemu nadal niektórzy mieszkańcy płacą firmom, z którymi mieli niegdyś zawarte umowy na odbiór odpadów. Od 1 lipca 2013r. zmienił się jednak system i chociaż mieszkańców mogą obsługiwać te same firmy, to jednak działają one na podstawie umowy z ZM GOAP i to do Związku należy przekazywać opłaty. Natomiast od firm mieszkańcy mogą się domagać zwrotu omyłkowo dokonanych wpłat.

Systematycznie prowadzone kontrole i wizje lokalne (związek informuje, że przeprowadził ich w ostatnich trzech miesiącach ponad 1000) ujawniają też nieruchomości, których właściciele mimo ustawowego obowiązku nie złożyli deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Związek wysłał ponad 1700 wezwań do ich złożenia. W ich wyniku wpłynęło 136 deklaracji, a 460 właścicieli odpowiedziało, że na tych nieruchomościach nie powstają odpady. Ich wyjaśnienia zostaną zweryfikowane, podobnie jak przypadki braku odpowiedzi na wezwanie.

Uszczelnianie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie GOAP postępuje. Potwierdza to wzrost poziomu płatności z 82 proc. w roku ubiegłym do ok. 90 proc. obecnie. Oznacza to jednak, że nadal blisko 10 proc. zobowiązanych mieszkańców i podmiotów nie płaci za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych lub czyni to nieterminowo. Przedstawiciele związku zapowiadają, że będą oni konsekwentnie – apelami, akcjami edukacyjnymi oraz kontrolami i wezwaniami, a także działaniami egzekucyjnymi – przekonywni do właściwego wywiązywania się z ustawowego obowiązku.