„Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”: Murowana Goślina zaprasza!

Przed nami najgorętszy weekend tego roku w Murowanej Goślinie – jak obiecują twórcy spektaklu „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”, największego widowiska plenerowego w Polsce. 18 lipca premiera, a 19 i 20 oraz 25 i 26 kolejne spektakle, by wszyscy chętni mogli je zobaczyć.

14 lipca ruszyły próby kostiumowe i już wtedy stało się jasne, że Murowana Goślina przygotowuje coś wyjątkowego.
– Siedziałam podczas wczorajszej próby jak zaczarowana – opowiada Monika Paluszkiewicza, rzeczniczka prasowa widowiska. – Wolontariusze grający w spektaklu, których znam i widuję, znikali w namiotach, a po chwili wyłaniali się absolutnie nie do poznania w strojach mieszczan, Krzyżaków lub czarownic. Cysterki robiły sobie zdjęcia i wysyłały smartfonami do swoich partnerów, chłopaków z adnotacją: „Przez Ciebie wstąpiłam do zakonu!”. Pierwsze przymiarki strojów nie zawsze kończyły się aplauzem: „Te gatki też mam założyć? Ale ja nie wyjdę w różowych leginsach!”, „Ile mamy czasu w czasie spektaklu na zmianę stroju? Półtorej minuty? Hahaha, bardzo śmieszne!”.

Organizatorzy wyłapywali ostatnie braki.
– Z podsłuchanych: „Załatw 20 worków po ziemniakach, mogą być brudne. Na kiedy? Za 15 minut będą potrzebne”, „Waldek, spróbuj rozczapierzyć łopaty, bo są posklejane” – wylicza Monika Paluszkiewicz. – Pozornie chaos, jednak w głowie reżysera, Marcina Matuszewskiego wszystko od dawna układa się w logiczną całość. Ze stoickim spokojem krążył na planie i wydawał ostatnie instrukcje przed pierwszą próbą spektaklu: „Czarownice, zabierzcie krzesła, żeby było miejsce dla konia”.

W tym samym czasie na planie ponad setka różnych postaci, rozstawianie rusztowań do oświetlenia, instalowanie wież, które będą głównymi punktami scenografii.
– Jeden wielki kosmos, który z minuty na minutę przemienia się w widowisko, które odbierze wam dech w piersiach! – obiecuje rzeczniczka.  

Informacje praktyczne
Teren Starego Probostwa, na którym odbędzie się widowisko „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi” znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Murowana Goślina – Zielone Wzgórza. Wystarczy przejść spacerkiem 300 metrów, oddalając się od zabudowań.

Szynobus jest optymalnym środkiem komunikacji na spektakl. Pociąg specjalny z Poznania rusza o godz. 20.20, powrotny o godz. 23.40. Natomiast widzowie przyjeżdżający z kierunku Wągrowca mogą korzystać z pociągów według normalnego rozkładu, a na ich powrót przewidziano (w piątki i niedzielę) opóźnienie pociągu, który rusza z Poznania o godz. 22.52. Dla widzów poruszających się samochodami dojazd do parkingów będzie oznaczony od obwodnicy Murowanej Gośliny.

Na Stare Probostwo zapraszamy jednak już wcześniej! W dniach spektakli będą na gości czekały atrakcje już od godz. 16.00. W zależności od dnia: średniowieczne miasteczko, zawody łucznictwa konnego, atrakcje dla dzieci. Będzie też możliwość posilenia się.
Bilety warto kupić wcześniej (punkty CIM, system bilety24.pl, Biblioteka Miejska w Murowanej Goślinie), ponieważ organizatorzy nie przewidują dostawek…

Pięć spektakli w dniach 18, 19, 20, 25 i 26 lipca z udziałem 200 aktorów i statystów obejrzy nawet 7,5 tys. widzów. Ale, jak zapowiadają organizatorzy – Stowarzyszenie Dzieje – to dopiero początek. W 2016 r. czyli w roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski liczą nawet na 100-tysięczną publiczność.