Jest nowy dyrektor Biblioteki Raczyńskich!

A raczej – dyrektorka. Tę funkcję objęła bowiem Anna Gruszecka, dotychczasowa zastępczyni dyrektora Bramy Poznania. Nowe stanowisko obejmie od 1 września.

Wybór nowego dyrektora Biblioteki Raczyńskich nie był ani gwałtowny, ani niespodziewany – od dawna bowiem wiadomo było, że Wojciech Spaleniak, dotychczasowy szef biblioteki, przechodzi na emeryturę. Jego następca miał zaś zostać wyłoniony w konkursie.

Do rywalizacji stanęło 8 osób, z czego do przesłuchania przez komisję konkursową dopuszczono 7 z nich. Wybór Anny Gruszeckiej okazał się dość jednogłośny.
– Na 9 głosów komisji, 8 zostało oddanych na Annę Gruszecką – relacjonuje Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny m.in. za kulturę, a także szef komisji konkursowej.

Pod wodzą Gruszeckiej znajdzie się niemal 280 pracowników biblioteki, którzy wykonują swoje zadania nie tylko w budynku głównym przy al. Marcinkowskiego, ale też w 42 filiach rozsianych na terenie całego miasta. Jaworski już zapowiedział, że uporządkowanie sytuacji z filiami i ewentualna ich relokacja w takich sposób, aby obejmowały zasięgiem większą niż dotychczas część miasta, będzie jednym z zadań nowej dyrektor.

Co jeszcze będzie należało do zadań Gruszeckiej?
– Na pewno rozwój i wprowadzanie nowych form tak, aby biblioteka mogła nadążyć za zmieniającymi się czasami – zapowiada świeżo upieczona szefowa Biblioteki Raczyńskich. – Mogłabym powiedzieć, że chciałabym zrobić z Biblioteki Raczyńskich najbardziej znaną bibliotekę w Polsce, ale trzeba zachować trochę skromności. Jednym z zadań będzie na pewno zwiększanie poczucia tożsamości regionalnej. Ważna rzecz to też kwestia popularyzacji czytelnictwa, a także funkcja doradcza biblioteki, którą może ona spełniać. Zajmiemy się też wolontariatem bibliotecznym.

Gruszecka zwraca też uwagę na to, że biblioteka musi zacząć promować swoje zbiory i działalność poprzez nowe formy. Chciałaby także, aby jej nowa placówka spełniała rolę instytucji, która uczy krytycznego podejścia do masy informacji, jaka jest obecnie wytwarzana.

Jedno, czego nowa dyrektor nie zapowiada, to zmiany personalne.
– Nie znając ludzi, nie mogę mówić o takich decyzjach – podkreśla nowa dyrektor.

Anna Gruszecka obejmie stanowisko we wrześniu 2014 roku. Wcześniej jednak, aby spełnić wszystkie wymagania formalne, musi przygotować program działalności Biblioteki Raczyńskich.