Razem możemy więcej!

Żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada z Poznania, odwiedzili podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”, którzy przebywają w Głuchołazach.

Na karcie informacyjnej stowarzyszenia widnieje napis:
„Razem możemy więcej,
Wspólnie wygramy każdy dzień,
Jeśli otworzysz swe serce,
Troski odejdą w cień”.

Kierując się tak wielkimi słowami żołnierze 1 kursu SPWLąd wybrali się z ważną misją i odwiedzili podopiecznych turnusu rehabilitacyjno-wypoczynkowego w Ośrodku Formacyjno-Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas Diecezji Opolskiej w Głuchołazach – „Skowronek”. W turnusie bierze udział 40 podopiecznych oraz 47 opiekunów i wolontariuszy, a przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki inicjatywie księdza ppor. Grzegorza Lacha – kapelana Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, który z grupą związany jest od wielu lat.

Stowarzyszenie zajmuje się osobami o różnym stopniu niepełnosprawności. Żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych systematycznie spotykają z dziećmi i młodzieżą w różnym wieku: odwiedzają, opowiadają i pokazują wojsko, organizują też prezentacje sprzętu i wyposażenia wykorzystywanego przez żołnierzy.

Do spotkania z podopiecznymi „Razem” słuchacze SPWLąd przygotowywali się od kilku dni. Pakowali sprzęt i wyposażenie oraz rozmawiali na temat spotkania i tego, jak zaprezentować wojsko.  Wiedzieli, że nie będzie to łatwe zadanie – z wielu pomysłów zrealizować można było tylko jeden i to taki, który trafi do widzów w różnym wieku i o różnym stopniu niepełnosprawności. Mimo upływu lat i wielu prezentacji wojska w środowisku cywilnym, które żołnierze mają za sobą, a także zdobytego doświadczenia – zawsze zastanawiają się ,czy to spotkanie spodoba się odbiorcom i czy ich zainteresuje?

Tym razem zorganizowali prezentację umundurowania i wyposażenia wykorzystywanego przez żołnierzy różnych specjalności. Wszyscy mogli przymierzyć mundur, odzież ochronną, założyć hełm, sprawdzić, jak trudno oddycha się w masce, czy śpiwór wojskowy jest wygodny, a plecak żołnierski bardzo ciężki, a także pomalować twarz farbami maskującymi.

Mimo że nasza obecność na turnusie rehabilitacyjno-wypoczynkowym z podopiecznymi stowarzyszenia trwała krótko, zostaliśmy zarażeni ogromną ilością optymizmu i szczerego uśmiechu. W tym miejscu należy złożyć wielkie ukłony pod adresem opiekunów i wolontariuszy, którzy są duszą całego przedsięwzięcia i poświęcają swój czas i serce na opiekę nad najbardziej potrzebującymi. To dzięki nim przedsięwzięcie nabiera sensu i rozmachu, a każdy dzień jest wypełniony przedsięwzięciami i pozytywną energią. Jednym z wielu pomysłów, jakie zrealizowali wolontariusze, było nakręcenie wideoklipu z podopiecznymi do utworu „Happy” – Pharrella Williamsa metodą lipdub – czyli bez żadnych cięć i powtórek. Gratulujemy pomysłu i życzymy dalszej owocnej służby!

Żołnierze po wykonanej misji powrócili do Poznania, a w pamięci na długo pozostanie spotkanie z wychowankami „Razem”.