Tango Weekend w Poznaniu!

Spotkania, warsztaty, koncerty, a wszystkie poświęcone tango argentino – 1 sierpnia w Poznaniu rozpoczyna się Tango Weekend. To pierwsza taka impreza w stolicy Wielkopolski.

– Tango argentino ma długą i bogatą historię – opowiada Agata Amelia Wawrzyniak z PoemaCafe, współorganizatorka imprezy. – Wywodzi się z Argentyny, a jego ego początki sięgają końca XIX wieku. Początkowo tańczone było w slumsach i domach publicznych na przedmieściach Buenos Aires. Z czasem jednak przywędrowało na salony…

Do Polski tango dotarło w 1913 roku, kiedy Lucyna Messal i Józef Redo zatańczyli tango po raz pierwszy w spektaklu Targ na dziewczęta (28 października 1913 r. według pamiętników Ludwika Sempolińskiego). Dziś tango argentino tańczone jest na całym świecie. W różnych miejscach odbywają się tzw. milongi, czyli wieczory taneczne dla osób tańczących tango.

W Poznaniu obecne jest od około 15 lat, a zainteresowanie tym tańcem stale rośnie.
– Pragniemy propagować tę piękną muzykę i taniec wśród naszych mieszkańców – zapewnia Agata Amelia Wawrzyniak. – Tango stanowi bowiem kwintesencję stylu i elegancji, dając możliwość niezwykle kulturalnego spędzania czasu. Piękne kobiece stroje, nienaganne maniery panów, niezapomniane emocje i wrażenia estetyczne… po prostu wysoka kultura dostępna na co dzień. Parafrazując Roberta Farrisa Thompsona: „Jeżeli emocje to kraj, to tango jest jego stolicą”.
 
Program:

1 sierpnia (piątek)
godz. 20
Koncert tango argentino w wykonaniu duetu polsko-argentyńskiego Perfume de Mujer (Aneta Pajek – bandoneon & Caio Rodriguez – gitara, śpiew). Perfume de Mujer powstał w 2006r. w Hamburgu (Niemcy). Założycielami oraz autorami aranżacji są polska bandoneonistka Aneta Pajek oraz argentyński wokalista, gitarzysta i kompozytor Caio Rodriguez. Perfume de Mujer specjalizuje się w wykonywaniu klasycznego tanga argentyńskiego, muzyki tanecznej idealnej na milongi i koncerty. Repertuar zespołu obejmuje utwory instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne. W programie znajdują się utwory wielkich mistrzów tego gatunku: Carlos Gardel, Osvaldo Pugliese, Anibal Troilo Pichuco, Francisco Canaro i inni. Zespół charakteryzuje się typowym argentyńskim brzmieniem. Wirtuozostwo i subtelne brzmienie bandoneonu oraz melancholijny i charyzmatyczny śpiew argentyńskiego wokalisty to główne atuty duetu. Perfume de Mujer doskonale oddaje charakter tej niezwykłej muzyki, przenosząc słuchacza w świat Argentyny i Buenos Aires – stolicy tanga argentyńskiego. Grupa koncertuje na terenie całego świata. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Festiwalach Tanga Argentyńskiego w Niemczech i Polsce. Co roku odbywa trasę koncertową po Ameryce Południowej (San Paulo/Brazylia, Asuncion/Paragwaj i Buenos Aires/Argentyna).

Wstęp 45 zł (dostępnych tylko 10 miejsc !!!). KONIECZNA REZERWACJA I PRZEDPŁATA.
Miejsce: PoemaCafe, ul. Langiewicza 2, Poznań

godz. 22 – 2
Milonga powitalna DJ Łukasz (Poznań)
W trakcie milongi, o północy pokaz tanga Beaty Mai Gellert i Marka Matysiaka
Miejsce: Hotel Mercure Poznań, ul. Roosevelta 20 (sala konferencyjna)

2 sierpnia (sobota)
godz. 12 – 13.30
Warsztaty z Beatą Maią Gellert i Markiem Matysiakiem cz.1
TANGO. Spirala – od ocho do giro czyli jak zaplatać i wyplatać ruch obrotowy w sekwencjach
Miejsce: Hotel Mercure Poznań, ul. Roosevelta 20 (sala konferencyjna)

godz. 14 – 15.30
Warsztaty z Beatą Maią Gellert i Markiem Matysiakiem cz.2
MILONGA TRASPIE, czyli to czym w milondze lubimy się bawić najbardziej – zmiany tempa i kierunku (zajęcia stopniowane – sekwencje zależne od stopnia zaawansowania uczestników)
Miejsce: Hotel Mercure Poznań, ul. Roosevelta 20 (sala konferencyjna)

godz. 13 – 15
Dla osób nie uczestniczących w warsztatach: Przechadzka z Michałem Kaczmarkiem po poznańskich fyrtlach 🙂

godz. 18.30 – 20
TANGOFashionShow: pokaz mody tangowej autorstwa Katarzyny Kandefer, pokaz pięknych butów znanej firmy ELANTE oraz ARTangoEmotion – wystawa fotografii Agaty Amelii Wawrzyniak
Miejsce: Hotel Mercure Poznań, ul. Roosevelta 20 (sala konferencyjna)

godz. 20.30 – 2
Milonga z muzyką na żywo w wykonaniu duetu polsko – argentyńskiego Perfume de Mujer. Brazylia, Asuncion/Paragwaj i Buenos Aires/Argentyna).
W przerwach pomiędzy setami Perfume de Mujer oraz po zakończeniu występu duetu tangolistą zaopiekuje się nasz gość z Warszawy – DJ Robert Kandefer. W trakcie milongi przewidziano niespodziankę artystyczną !!!
Miejsce: Hotel Mercure Poznań, ul. Roosevelta 20 (sala konferencyjna)

3 sierpnia (niedziela)
godz. 11 – 12.30
Warsztaty z Beatą Maią Gellert cz.3
Technika dla kobiet – TANIEC – o tym, co zrobić żeby tańczyć zamiast podążać.
Miejsce: Hotel Mercure Poznań, ul. Roosevelta 20 (sala konferencyjna)

godz. 14 – 17
Milonga pożegnalna DJ Paweł (Poznań)
Miejsce: Hotel Mercure Poznań, ul. Roosevelta 20 (sala konferencyjna)